moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żandarmi w Kielcach z nowym quadem

Szybki podjazd pod budynek czy kołujący samolot, a potem szturm – żandarmi z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie do takich zadań mogą użyć dostosowanego do ich potrzeb quada. Pojazd bez problemów pokonuje przeszkody, przewozi do sześciu żołnierzy i może rozpędzić się do 120 km/godz. To Polaris RZR, który żandarmi pokazali podczas targów zbrojeniowych w Kielcach.

Polaris RZR został przebudowany tak, jak chcieli tego żandarmi z Wydziału Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie. Po pierwsze, zwiększono liczbę miejsc dla pasażerów – z czterech do sześciu. – Czterech operatorów siedzi w środku pojazdu, a dwóch z tyłu – plecami do kierunku jazdy – mówi Szakal, żołnierz OS ŻW, kierowca quada. Po drugie, dodano do niego pięć wsporników, na których można zamocować broń, na przykład karabiny maszynowe UKM 2000 bądź lekkie karabiny maszynowe FN Minimi kalibru 5,56 mm. Dzięki wspornikom każdy żołnierz znajdujący się w pojeździe, oprócz kierowcy, może mieć do dyspozycji karabin. Polaris został też wyposażony w specjalne progi po obu stronach pojazdu, które ułatwiają wydostanie się z niego. Gdy quad dojeżdża do budynku, który ma być szturmowany, operatorzy siedzą w środku, ale kilka chwil przed szturmem mogą wyjść na progi. Zejście z nich jest szybkie i łatwe, co na pewno pomaga przyspieszyć operację.

Pojazd napędzany jest silnikiem benzynowym czterosuwowym, dwucylindrowym o pojemności 1 litra i mocy 110 koni mechanicznych. – Napęd jest na tylną oś, ale można to modyfikować i dołączyć również przednią, wówczas będzie napędzany na cztery koła – wyjaśnia Szakal. Dodaje, że wszystkie koła są regulowane, można, na przykład, zmieniać siłę tłumienia drgań w zależności od tego, po jakiej nawierzchni quad się porusza. Od niej zależy również prędkość maszyny. Na drodze utwardzonej, z czterema osobami na pokładzie, osiąga prędkość około 120 km/godz. Drogi gruntowe, nieutwardzone, pola i łąki może pokonywać z prędkością 100 km/godz. – Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, to pokonuje brody do głębokości swojego podwozia, czyli około 50 cm – mówi Szakal.

REKLAMA

 

Konstrukcja pojazdu jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia. – Podwozie naszego pojazdu zostało oparte na ramie, dzięki czemu jest mocniejsze. Jego wykończenie jest plastikowe, ale całość przypomina konstrukcję klatki. Dzięki temu zapięci w pasy operatorzy są bezpieczni, nawet gdyby doszło do wywrócenia pojazdu – wyjaśnia żołnierz.

Tak zmodernizowany quad jest w polskich siłach zbrojnych od początku 2017 roku, ale tylko w wyposażeniu Żandarmerii Wojskowej. Żołnierze przyznają, że do kierowania nim trzeba mieć doświadczenie, a zdobycie go wymaga czasu. Na razie korzystają z rad kolegów, którzy jeżdżą quadami w ekstremalnych rajdach. – Mogą oni powiedzieć, czego nie powinno się robić, jak poruszać się po drodze pełnej kamieni, a jak po piaszczystej bądź jak pojazd zachowuje się na mokrej nawierzchni. Wiadomo jednak, że najlepiej uczyć się w działaniu – mówi Szakal.

Quad był do tej pory wykorzystywany głównie w czasie ćwiczeń. Na przykład podczas „Renegade ‘17”, które odbyły się w czerwcu. Wówczas żołnierze ŻW quadem podjeżdżali do samolotu stojącego na płycie lotniska. Prezentowali również pojazd podczas targów Pro Defense w Ostródzie w specjalnym dynamicznym pokazie wyszkolenia. Żandarmi wykorzystywali quad także w czerwcu podczas ćwiczeń SEK z udziałem specjalnej policyjnej jednostki kontrterrorystycznej Spezialeinsatzkommando z Düsseldorfu oraz we wrześniu w trakcie ćwiczeń RADE we Francji.

EK, MKS

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent i szef MON-u na Łotwie
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Strzał ze śmigłowca
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Groty na rynku cywilnym
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Sukces Trumpa czy Kima?
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Polityka fałszywego uśmiechu
Spadochroniarze skakali po medale
Eastern Flank Pillar
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Unitarka terytorialsów
„Kościuszko” na oceanie
Pancerne starcie w Orzyszu
Płonący tor przeszkód
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Serbskie Homary i Kryle
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Cel: bezpieczne lotnisko
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Armia zyskała 323 nowych oficerów
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polskie Bryzy nad Afryką
MON na lato dla dzieci żołnierzy
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Polak znaczy skazaniec
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Francja inwestuje w obronność
Inwestycje w Pionki
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Frontowe miasta Legionów Polskich
Motywacja przez sport
Terytorialsi w urzędach
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Szkoła Orląt będzie Akademią
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Sojusz jak wspólna pięść
Posłowie o „Wiśle” i PGZ

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO