moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszył „Dragon’17”!

17 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu będzie uczestniczyć w największym w tym roku ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP. Dziś rozpoczęło się ćwiczenie „Dragon ’17”. – Jest ono sprawdzianem gotowości wojsk do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem – mówił gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny podczas ceremonii inaugurującej manewry.

Inauguracja ćwiczeń „Dragon ’17” odbyła się dziś w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Mieści się tu stanowisko dowodzenia ćwiczeniami. – Za nami ogromny wysiłek, przygotowanie dokumentacji i wojska, a także zorganizowanie stanowisk dowodzenia – mówił podczas uroczystego apelu gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Dziś rozpoczynamy ćwiczenie będące zwieńczeniem pracy planistycznej, a dla 12 Dywizji Zmechanizowanej, głównego ćwiczącego, jest sprawdzianem przygotowania do realizacji swoich zadań – podkreślił.

Dowódca generalny zaznaczył, że podczas ćwiczenia „Dragon ’17” na poligonach w całej Polsce będzie współdziałało 17 tys. żołnierzy wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk specjalnych, a także – po raz pierwszy – wojsk obrony terytorialnej. Oprócz tego w działania będą zaangażowani żołnierze rezerwy, członkowie organizacji proobronnych, a także organy administracji publicznej.

– Przed nami intensywne dni szkoleniowe, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu jesteśmy przygotowani do realizacji naszych zadań – zaznaczył gen. Mika. – Musimy przestrzegać tych wartości, do których zobowiązuje nas historia. Pamiętajcie, że ćwiczeniu musi towarzyszyć żołnierski duch i żołnierskie wartości – zwrócił się do wojskowych.

Dziennikarze pytali gen. Mikę, czy ćwiczenie „Dragon’17” to odpowiedź na rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad”, które skończyły się wczoraj. – Absolutnie nie. Ćwiczenie „Dragon” odbywa się cyklicznie. Za dwa lata będzie jego kolejna edycja, natomiast w przyszłym roku odbędzie się ćwiczenie „Anakonda” – mówił dowódca generalny. Zaznaczył także, że ćwiczenia są ujęte w kalendarzu ćwiczeń Wojska Polskiego i są planowane z dużym wyprzedzeniem. Zapewnił także, że Polska obserwuje manewry „Zapad” i jest to całkowicie naturalne. – Poza tym ćwiczenie „Dragon ’17” jest całkowicie transparentne. Zaprosiliśmy na nie zagranicznych obserwatorów, także z Rosji – zaznaczył.

„Dragon ’17” to najważniejsze w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem, z organami administracji publicznej.

Główna część ćwiczenia odbędzie się w dniach 25–29 września. Wówczas w Drawsku Pomorskim, Zegrzu, Dębie, Szymanach, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Zegrzu, Nowogrodzie i Toruniu będzie współdziałało 17 tys. żołnierzy. Wśród nich będą wojskowi z Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, które stacjonują w Polsce, a także pododdziały z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Poza przedstawicielami krajów natowskich będą ćwiczyć także żołnierze z państw partnerskich Sojuszu – Gruzji i Ukrainy.

Podczas manewrów wojsko będzie korzystało z 3,5 tys. jednostek sprzętu, czyli: 53 czołgów, 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, 79 jednostek sprzętu artyleryjskiego, 14 okrętów i 32 statków powietrznych. Będą to m.in. czołgi T-72, PT-91 Twardy, Leopard 2A4 oraz 2A5, samodzielne haubice Krab i Goździk, wyrzutnie rakiet Langusta, armaty ZU-23-2 oraz samobieżne zestawy ZSU Biała. Z powietrza wojska lądowe będą wspierały m.in. samoloty F-16 oraz samoloty uderzeniowe Su-22, a także śmigłowce Mi-8 i Mi-24.

Film: Biuro prasowe ćwiczeń „Dragon’ 17”

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1505922420
Przypominam, że gwarancją naszego bezpieczeństwa są zamknięte i dobrze strzeżone granice, a później dopiero sojusze. Powyższe dotyczy całej Europy a nie tylko Polski. Niestety, otwarcie granic "poszło za daleko". KOŃ TROJAŃSKI już jest.
BB-CC-16-FF

Cienka niebieska linia
 
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Pułaski” wrócił do kraju
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Preselekcja u komandosów
Śladami Pierwszej Pancernej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Jedna misja, jeden zespół
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Piknik ze smakiem
Najpierw „Sonda”, później promocja
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Strzelać nauczyłem się sam
Spełniliśmy swój obowiązek
Brunatno-czerwona zmowa
Wojna wywiadów
Przez krew zdobyty Śląsk
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
High Confidence Operations
Wielofunkcyjny scyzoryk
Od sojusznika do kata
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Torn Subcontinent
Rivalry on Closed Sea
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Desant z transportowca-giganta
Irańskie szachy
Szukamy następcy Herculesa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Czarny odchodzi do cywila
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Wave of Alliances
Przysięga śląskich terytorialsów
Wojsko wróciło do Lublina
Amerykańska przyszłość WZL
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zielonka dla Patriotów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sprawdzają Brutusa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wozy amunicyjne do Raków
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO