moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszył „Dragon’17”!

17 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu będzie uczestniczyć w największym w tym roku ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP. Dziś rozpoczęło się ćwiczenie „Dragon ’17”. – Jest ono sprawdzianem gotowości wojsk do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem – mówił gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny podczas ceremonii inaugurującej manewry.

Inauguracja ćwiczeń „Dragon ’17” odbyła się dziś w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Mieści się tu stanowisko dowodzenia ćwiczeniami. – Za nami ogromny wysiłek, przygotowanie dokumentacji i wojska, a także zorganizowanie stanowisk dowodzenia – mówił podczas uroczystego apelu gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Dziś rozpoczynamy ćwiczenie będące zwieńczeniem pracy planistycznej, a dla 12 Dywizji Zmechanizowanej, głównego ćwiczącego, jest sprawdzianem przygotowania do realizacji swoich zadań – podkreślił.

Dowódca generalny zaznaczył, że podczas ćwiczenia „Dragon ’17” na poligonach w całej Polsce będzie współdziałało 17 tys. żołnierzy wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk specjalnych, a także – po raz pierwszy – wojsk obrony terytorialnej. Oprócz tego w działania będą zaangażowani żołnierze rezerwy, członkowie organizacji proobronnych, a także organy administracji publicznej.

– Przed nami intensywne dni szkoleniowe, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu jesteśmy przygotowani do realizacji naszych zadań – zaznaczył gen. Mika. – Musimy przestrzegać tych wartości, do których zobowiązuje nas historia. Pamiętajcie, że ćwiczeniu musi towarzyszyć żołnierski duch i żołnierskie wartości – zwrócił się do wojskowych.

Dziennikarze pytali gen. Mikę, czy ćwiczenie „Dragon’17” to odpowiedź na rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad”, które skończyły się wczoraj. – Absolutnie nie. Ćwiczenie „Dragon” odbywa się cyklicznie. Za dwa lata będzie jego kolejna edycja, natomiast w przyszłym roku odbędzie się ćwiczenie „Anakonda” – mówił dowódca generalny. Zaznaczył także, że ćwiczenia są ujęte w kalendarzu ćwiczeń Wojska Polskiego i są planowane z dużym wyprzedzeniem. Zapewnił także, że Polska obserwuje manewry „Zapad” i jest to całkowicie naturalne. – Poza tym ćwiczenie „Dragon ’17” jest całkowicie transparentne. Zaprosiliśmy na nie zagranicznych obserwatorów, także z Rosji – zaznaczył.

„Dragon ’17” to najważniejsze w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem, z organami administracji publicznej.

Główna część ćwiczenia odbędzie się w dniach 25–29 września. Wówczas w Drawsku Pomorskim, Zegrzu, Dębie, Szymanach, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Zegrzu, Nowogrodzie i Toruniu będzie współdziałało 17 tys. żołnierzy. Wśród nich będą wojskowi z Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, które stacjonują w Polsce, a także pododdziały z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Poza przedstawicielami krajów natowskich będą ćwiczyć także żołnierze z państw partnerskich Sojuszu – Gruzji i Ukrainy.

Podczas manewrów wojsko będzie korzystało z 3,5 tys. jednostek sprzętu, czyli: 53 czołgów, 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, 79 jednostek sprzętu artyleryjskiego, 14 okrętów i 32 statków powietrznych. Będą to m.in. czołgi T-72, PT-91 Twardy, Leopard 2A4 oraz 2A5, samodzielne haubice Krab i Goździk, wyrzutnie rakiet Langusta, armaty ZU-23-2 oraz samobieżne zestawy ZSU Biała. Z powietrza wojska lądowe będą wspierały m.in. samoloty F-16 oraz samoloty uderzeniowe Su-22, a także śmigłowce Mi-8 i Mi-24.

Film: Biuro prasowe ćwiczeń „Dragon’ 17”

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1505922420
Przypominam, że gwarancją naszego bezpieczeństwa są zamknięte i dobrze strzeżone granice, a później dopiero sojusze. Powyższe dotyczy całej Europy a nie tylko Polski. Niestety, otwarcie granic "poszło za daleko". KOŃ TROJAŃSKI już jest.
BB-CC-16-FF

Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
 
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Pretorianie na Mazurach
Arsenał Iranu
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Symulatory strzelań Rosomaków
Nauka zimowego pływania
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Podziemna potęga
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Śmierć bohatera
We Are All Darfur
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Rywalizacja strzelców wyborowych
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
„Bolko” w służbie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
JWK z odznaką pamiątkową
USA nie zacznie wojny z Iranem
For the Right Cause
Nowy wiceminister w MON
Stulatka hydrografia
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Własne interesy Europy
Chciałem walczyć z Niemcami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ważka bliżej
Militaria na Zamku Królewskim
Darłowo czeka na śmigłowce
Krwawe walki o Monte Cassino
Defense Without Politics
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
They Train Together, They Fight Together
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Security Game
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO