moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy jadą na misję szkoleniową do Iraku

Za kilka dni polscy żołnierze rozpoczną w Iraku pilotażową misję NATO, której zadaniem będzie szkolenie irackich logistyków i techników. Sojusz chce pomóc w odzyskaniu przez tamtejszą armię zdolności do obsługi poradzieckiego sprzętu wojsk lądowych: czołgów T-72, bojowych wozów piechoty BWP-1 oraz transporterów BTR i BRDM.

– Na prośbę NATO Polska będzie liderem tej misji – mówi gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. – Naszym zadaniem ma być szkolenie personelu technicznego. To umożliwi odbudowę w irackiej armii zdolności do samodzielnej obsługi poradzieckiego sprzętu wojsk lądowych – dodaje. Irak posiada bardzo dużo tego typu sprzętu, to setki czołgów T-72, bojowych wozów piechoty BWP-1 czy transporterów BTR i BRDM. Niestety, w wyniku walk prowadzonych w Iraku, tamtejsza armia utraciła zdolności do remontu tych wozów i utrzymywania ich w pełnej gotowości bojowej. Brakuje zarówno infrastruktury, jak i wykwalifikowanych techników. Misja NATO zakłada kształcenie irackich kadr w państwach członkowskich Sojuszu i pomoc w odbudowie zaplecza logistycznego wojsk lądowych.

Pilotażowy program misji przewiduje, że grupa 30–40 irackich techników weźmie udział w 4-tygodniowym kursie w swoim kraju. Następnie 10–12 najlepszych kursantów przyjedzie do Polski na 8-tygodniowe szkolenie zaawansowane. Odbędzie się ono w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Po zakończeniu pierwszej tury szkolenia, co ma nastąpić do końca tego roku, planowane są następne. DORSZ nie wyklucza, że w miarę rozwoju sytuacji grupy biorące udział w kursach będą coraz liczniejsze. Koszty treningu irackiego personelu pokrywa NATO. Misja szkoleniowa ma z założenia charakter długofalowy i obecnie Sojusz nie wskazuje daty jej zakończenia.

REKLAMA

Oprócz Polski udział w misji zadeklarowały jeszcze Bułgaria, Rumunia i Słowacja. Polska wysyła do Iraku 15 żołnierzy, głównie specjalistów z Inspektoratu Wsparcia. Na razie nie będą oni stanowili odrębnego kontyngentu, ale będą działać w ramach już istniejącej struktury – PKW OIR Irak (Polski Kontyngent Wojskowy w operacji „Inherent Resolve”). Generał Wojciechowski nie wykluczył jednak, że w przyszłości żołnierzy na logistycznej misji szkoleniowej będzie więcej, dlatego może zostać wydzielony oddzielny kontyngent. Zwłaszcza jeśli sytuacja militarna w Iraku będzie się stabilizować, a działalność polskich wojsk specjalnych, które obecnie wchodzą w skład misji PKW OIR Irak, będzie wygaszana.

Dzisiaj w Grudziądzu odbyło się pożegnanie żołnierzy, którzy lecą do Iraku. Natowski zespół rozpocznie misję za kilka dni. Na jej oficjalną inaugurację udaje się nie tylko delegacja DORSZ z gen. Wojciechowskim na czele, ale także Maciej Lew-Mirski, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który ma rozmawiać w Iraku o ewentualnym zaangażowaniu spółek PGZ w proces remontu i odtwarzania zdolności bojowej sprzętu irackiej armii. – PZG ma fachowców, zdolności i zakłady, które mogą być wykorzystane w ramach rozpoczynającej się misji. To duże wyzwanie dla polskiej firmy – dodaje gen. Wojciechowski.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Nowy inspektor sił powietrznych
Our efforts passed muster
St. szer. Łukasz Wojciechowski
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Minister zaprasza w szeregi armii
Sierż. Andrzej Skrajny
Warto być żołnierzem
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Rząd za kluczowymi zmianami
St. chor. sztab. Marek Stosio
Kpr. Mariusz Mańczak
Polska Casa nad Irakiem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zmiany w ustawie o weteranach
Wyślij paczkę do PKW
JTAC wie najwięcej
Plut. Krzysztof Polusik
Zmiany w dodatkach służbowych
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Afgańska zmiana gotowa do misji
Broń nie tylko dla mundurowych
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Ratownicy – zawsze na służbie
Amerykańskie dowództwo przyszłości
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Prezydent Duda w Białym Domu
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Kpr. Jakub Tynka
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Więcej pieniędzy dla armii!
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
The United States of America Have It Their Way
Jastrzębie w Albacete
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Plut. Włodzimierz Wysocki
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
„Bolko” na wodzie
Na macie z mistrzem
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Drugie życie BWR-ów
Stalowa nowoczesność
Nothing Can Stop Our Tanks
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
„Patrol” walczy ze skażeniami
Kawalerzyści na górskich trasach
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Reach for More
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Sierż. Janusz Raczy
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Razem dla bezpieczeństwa
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Optoelektronika dla Leopardów
Pole by choice
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO