Nie pokazuj mi więcej tego komunikatu: kliknij tutaj

Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach kraju w półmaratonie

Kapral Arkadiusz Gardzielewski został mistrzem Polski w półmaratonie. W mistrzostwach, które odbyły się w Pile, na podium stanęły też reprezentantki Wojska Polskiego. Srebrny medal zdobyła szer. Olga Kalendarova-Ochal, a brązowy mar. Aleksandra Lisowska. Podczas zawodów rozegrano także III Otwarte Mistrzostwa Żołnierzy w Półmaratonie.

W Pile odbył się XXVII Międzynarodowy Półmaraton Philipsa, ale w ramach tej imprezy zorganizowano także 26. Mistrzostwa Polski oraz III Otwarte Mistrzostwa Żołnierzy w Półmaratonie.

Nowy mistrz Polski w półmaratonie kpr. Arkadiusz Gardzielewski w tym roku wywalczył po raz trzeci złoty medal na mistrzostwach kraju. Reprezentant Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu w marcu zdobył tytuł w biegu przełajowym na 4 km, a w kwietniu w biegu na 10 000 m. 31-letni Gardzielewski, po zwycięstwie w Pile, ma na swoim koncie siedem tytułów mistrza kraju. Po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu stanął w 2012 roku – również w Pile, gdzie wygrał półmaraton. Rok później był mistrzem w maratonie i w biegu na 5 km, a w 2015 roku zdobył złoty medal w biegu przełajowym na 10 km. – Mam nadzieję, że kolejne tytuły ciągle na mnie czekają. Bieganie cały czas daje mi mnóstwo radości i pozytywnych emocji – przyznał biegacz po zdobyciu siódmego tytułu mistrza kraju. W mistrzostwach w Pile Gardzielewski uzyskał czas 1 godz. 5 min 32 s. Żołnierz wyprzedził Dawida Malinę z klubu ROW Rybnik (1 godz. 7 min 9 s) i Roberta Głowalę z Wilgi Garwolin (1 godz. 7 min 17 s).

Bardzo emocjonująca była walka o medale wśród kobiet. O miejsca na podium walczyły na ostatniej prostej trzy zawodniczki. Triumfowała Ewa Jagielska z Ostrowianki Ostrów Mazowiecka przed szer. Olgą Kalendarovą-Ochal z Prefbetu Śniadowo Łomża i mar. Aleksandrą Lisowską z Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Bieg po złoty medal trwał 1 godz. 17 min 15 s. O dwie sekundy dłużej biegła srebrna medalistka, a o 11 s dłużej – brązowa medalistka.

Natomiast zwycięzcami XXVII Międzynarodowego Półmaratonu Philipsa zostali reprezentanci Kenii: Hilary Kimaiyo i Stella Barsosio. Kenijczyk uzyskał czas 1 godz. 3 min 27 s, a jego koleżanka wynikiem 1 godz. 11 min 9 s ustanowiła nowy rekord pilskiego półmaratonu.

W ramach XXVII Międzynarodowego Półmaratonu Philipsa odbyły się również III Otwarte Mistrzostwa Żołnierzy w Półmaratonie. – Na mecie sklasyfikowano 132 żołnierzy, ale ta liczba mogła być wyższa. Zawodników w mundurach obowiązywały limity i jeśli zbyt późno zgłaszali się do startu organizatorzy nie mogli ich już przyjąć. Limity nie dotyczyły zaś żołnierzy w poprzednich latach, kiedy w ramach pilskiego maratonu rozgrywano oficjalne mistrzostwa Wojska Polskiego – mówi st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, były prezes Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, który półmaraton w Pile ukończył po raz siódmy.

W klasyfikacji open żołnierzy triumfował Arkadiusz Gardzielewski. Drugie miejsce zajął Maciej Kwarta, a trzecie Marcin Błachewicz. Natomiast w rywalizacji kobiet trzecią lokatę, za medalistkami mistrzostw Polski Olgą Kalendarovą-Ochal i Aleksandrą Lisowską, wywalczyła Anna Gosk z zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Najlepsi żołnierze zostali uhonorowani pucharami i nagrodami rzeczowymi.

Mistrzostwa Polski w półmaratonie zorganizowano po raz 26. Od 2000 roku odbywają się one w Pile w ramach międzynarodowego biegu. Od tego samego roku, w którym to organizatorzy wydłużyli dystans biegu z 15 km do półmaratonu, podczas imprezy swoje odrębne klasyfikacje mają żołnierze i policjanci. W tym roku bieg w Pile zorganizowano po raz 27. Ukończyła go rekordowa liczba zawodników. Dystans 21 km 97,5 m, przez błędne wyznaczenie nawrotu dodatkowo wydłużony o 225 metrów, pokonało 3624 biegaczy. Poprzedni rekord zanotowano w zeszłym roku, kiedy to bieg ukończyło 3258 zawodników.