moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc dla kombatantów

Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość będą mogli ubiegać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat za pobyt w domu opieki społecznej – przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. – To bardzo dobra inicjatywa – ocenia Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W Polsce żyje około 26 tys. osób, które w czasie II wojny światowej walczyły z okupantem. Część z nich – z powodu wieku, stanu zdrowia lub sytuacji rodzinnej – wymaga stałej opieki. Mogą ją uzyskać w domach pomocy społecznej, jednak pobyt w takich ośrodkach nie jest bezpłatny. Wielu kombatantów na to nie stać. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej, który przewiduje zwolnienie dawnych żołnierzy z opłat za pobyt w domu opieki społecznej. O taką formę wsparcia będą mogli ubiegać się ci, którzy mają legitymację członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i uprawnienia kombatanckie. Chodzi o osoby, które „brały czynny udział w wojnach, działaniach wojennych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zwolnienie z opłat może być całkowite lub częściowe. O tym jaki będzie zakres pomocy ma decydować samorząd. Przy czym, będzie brał pod uwagę sytuację finansową gminy. Wniosek ma być składany z urzędu, ale może go wnieść także sam zainteresowany i to zarówno ci, którzy korzystają już z usług domu opieki, jak i ci, którzy dopiero starają się o miejsce w takiej placówce.

„Idea szczególnego uhonorowania członków Korpusu Weteranów nawiązuje do najlepszych patriotycznych tradycji II Rzeczypospolitej. Moralnym obowiązkiem władz państwowych wobec weteranów walk o niepodległość jest materialne wspieranie i pomoc nakierowana na zapewnienie im godnej egzystencji” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji. Prawnicy resortu pracy powołują się również na artykuł 19. Konstytucji, który nakazuje otaczać „specjalną opieką” weteranów walk o niepodległość Polski.

Jak inicjatywę rządu oceniają sami kombatanci? – Projekt został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez Radę ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, działającą przy szefie UdSKiOR – mówi Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Urząd opiniował projekt ustawy na etapie uzgodnień międzyresortowych. Według Kasprzyka plusem projektu jest to, że przyznaje on pomoc każdemu, kto brał udział w walkach o wolną Polskę. – Zgodnie z jego założeniami, każdy weteran walk o niepodległość, czy to żołnierz września 1939 roku, czy „andersiak”, czy wreszcie powstaniec warszawski, uzyska możliwość zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. Naszym zdaniem propozycja rządu to bardzo dobre rozwiązanie, bo w przeciwieństwie do wcześniejszych inicjatyw nie ogranicza się tylko do jednej grupy kombatantów. Musimy zatroszczyć się o wszystkich. Nie należy dzielić kombatantów w zależności od miejsca, gdzie przelewali krew za ojczyznę – dodaje Jan Józef Kasprzyk.

Z propozycji pomocy kombatantom zadowolona jest także Agnieszka Bogucka, prezes zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska. – To bardzo dobry krok. Wielokrotnie spotykam się z byłymi żołnierzami i powstańcami warszawskimi. To osoby często już po dziewięćdziesiątce, które wymagają stałej pomocy. Niedawno widziałam się z panią, która jako osiemnastolatka brała udział w obronie Pałacyku Michla podczas powstania warszawskiego. Dziś potrzebuje całodobowej opieki, mogłaby ją uzyskać w domu opieki, ale to dla niej bardzo kosztowne rozwiązanie – mówi Agnieszka Bogucka. Dodaje, że w szczególnie dramatycznej sytuacji finansowej są np. dawni żołnierze AK, którzy byli prześladowani po wojnie przez władze komunistyczne, wyrzucani z pracy lub ciążyły na nich wyroki śmierci zamieniane później na wieloletnie więzienie. Z reguły ich emerytury są zbyt niskie, aby mogli skorzystać z oferty domu opieki. – Tych osób jest już z nami coraz mniej, więc tym bardziej pilnie trzeba im pomóc – podkreśla Agnieszka Bogucka, która przez kilkanaście lat opiekowała się zmarłym niedawno gen. Januszem Brochwiczem-Lewińskim „Gryfem”.

Zgłoszony przez rząd projekt nowelizacji trafił do parlamentu 10 sierpnia. Najprawdopodobniej po wakacjach zajmie się nim Sejm, a następnie Senat. Nowe przepisy – po podpisaniu przez prezydenta – zaczną obowiązywać 14 dni od ich ogłoszenia.

Joanna Tańska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Włosko-polski sojusz kosmiczny
 
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Ostre strzelanie artylerzystów
Szwedzki baypass przed „Orką”
Z archiwum „Szarego”
Nowe laboratorium WAT
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Wrocław czeka na Amerykanów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Trudna droga
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Terytorialsi za oceanem
Kontenery dla Wisły
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Unwanted Treaty
Klucz do dobrych relacji
Nowe maszyny w LAW
Gorące obrady NATO w Londynie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Ludzie niebezpiecznej profesji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Los Polski naszym losem
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Dołącz do zawodowców
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Razem się szkolą, razem walczą
Paczki dla kresowiaków
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kto zostawia ślady w sieci
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Leopardy na Podkarpaciu
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Volhynian Lion Hearts
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO