moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na modernizacji szpitala skorzystają pacjenci

Nasi pacjenci będą leczeni skuteczniej, w bardzo dobrych warunkach, z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. Oddajemy bowiem do użytku Zintegrowany Blok Operacyjny, najnowocześniejszy ze wszystkich, jakie działają w szpitalach podległych resortowi obrony narodowej – mówi płk lek. Wojciech Tański, komendant 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Jak wygląda Zintegrowany Blok Operacyjny?

Pułkownik lekarz Wojciech Tański: ZBO znajduje się w nowym budynku, połączonym z pozostałą częścią szpitala. To serce naszej placówki. Blok tworzy 11 świetnie wyposażonych sal operacyjnych, z jedną tak zwaną hybrydową, przystosowaną do przeprowadzania najbardziej skomplikowanych zabiegów. Oprócz tego w nowej części znajdzie się większy Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii z 16 łóżkami, a także sale pooperacyjne oraz sale obserwacyjne Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Także tutaj zostanie ulokowane całe zaplecze techniczne, z nowoczesną sterylizatornią, serwerownią i salą konferencyjną. Obiekt składa się z 5 kondygnacji i zajmuje ponad 6,5 tys. metrów kwadratowych. Ze starą częścią szpitala połączony jest dwoma łącznikami, aby można było sprawnie i bezpiecznie przewozić chorych na zabiegi.

Kiedy lekarze przeprowadzą tu pierwsze zabiegi?

Otrzymaliśmy już pozwolenie na użytkowanie. Trwają ostatnie poprawki i kompletowane jest wyposażanie. Instalowany jest nowoczesny sprzęt medyczny. Nowością jest na przykład tak zwany O-arm, urządzenie do trójwymiarowego obrazowania. Dzięki niemu można prześwietlić pacjenta bez przerywania zabiegu. Sprzęt i personel z dotychczasowych sal operacyjnych będziemy etapami przenosić do nowej części. Mam nadzieję, że symboliczne przecięcie wstęgi w nowym obiekcie odbędzie się już jesienią.

Budowa trwała kilka lat…

Prace ruszyły w 2013 roku i… pierwszy generalny wykonawca ogłosił upadłość. Z kolejnym generalnym wykonawcą też musieliśmy się rozstać, bo współpraca nie układała się tak, jak powinna. Dopiero trzecia firma poprowadziła budowę zgodnie z umową. To największa inwestycja zrealizowana w naszej placówce. Jej koszt wyniesie ponad 130 mln złotych. Ponad 80% środków na ten cel pochodzi z budżetu MON. Dodatkowe 10 mln złotych będzie kosztowało wyposażenie obiektu w nowoczesny sprzęt medyczny.

Poprawi się opieka medyczna żołnierzy?

Nasza placówka świadczy usługi zarówno dla żołnierzy, jak i dla osób cywilnych. Dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi znacznie poprawimy jakość usług medycznych, zminimalizujemy powikłania zdarzające się po zabiegach operacyjnych.

Ministerstwo Obrony Narodowej zainwestowało w ten obiekt duże pieniądze, czy to znaczy, że żołnierze będą mieli przywileje w dostępie do opieki medycznej?

Organem założycielskim szpitala jest MON, który dba o swoje placówki medyczne, inwestując znaczne środki finansowe w ich rozwój techniczny i technologiczny. Według polskiego prawa, wszyscy obywatele mają równy dostęp do opieki zdrowotnej, traktujemy więc żołnierzy z należytym szacunkiem dla ich służby bez dyskryminacji innych pacjentów, każdy potrzebujący jest dla nas priorytetem.

Czy Pana zdaniem prawo powinno zostać zmienione?

W wielu armiach NATO istnieją rozwiązania, które przyznają żołnierzom w wojskowych placówkach służby zdrowia przywileje w dostępie do lekarza i usług medycznych. Jestem przekonany, że polscy żołnierze powinni mieć uprawnienia do korzystania z wojskowej służby zdrowia na podobnych zasadach. Biorąc pod uwagę zmieniające się reguły finansowania placówek medycznych, wydaje się, że pojawia się możliwość rozpoczęcia dyskusji na ten temat.

Ilu wojskowych pracuje dzisiaj w Pana szpitalu?

Ponad sześćdziesięciu. Pełnią różne funkcje, są wśród nich lekarze, logistycy, informatycy oraz pracownicy administracji. Trzeba jednak podkreślić, że w przeważającej liczbie ich pensję wypłaca komendant z wypracowanego przychodu szpitala z tytułu realizacji kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodatkowe środki, które udaje nam się osiągnąć poza kontraktem z Funduszem, nie są duże i pochodzą np. ze świadczenia usług dla innych podmiotów medycznych z zakresu medycyny nuklearnej, sterylizacji lub dzierżawy parkingu. Nasz szpital ma także duże znaczenie w systemie zarządzania kryzysowego. Pozostajemy w ciągłej w gotowości do realizowania zadań zleconych i świadczenia usług w rejonie odpowiedzialności na wypadek kryzysu czy konfliktu zbrojnego.

Czyli wrocławska placówka jest jedną z ważniejszych w wojskowej służbie zdrowia?

Nie ma oficjalnych rankingów, ale pod względem wielkości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia jesteśmy drugim szpitalem w wojsku, zaraz za Wojskowym Instytutem Medycznym. Jeśli chodzi o placówki w regionie, to wyższy kontrakt ma wrocławski szpital uniwersytecki. W ogólnopolskich rankingach świadczenia opieki zdrowotnej nasze oddziały plasują się na ogół wysoko, a na Dolnym Śląsku jesteśmy zdecydowanie w ścisłej czołówce.

Kieruje Pan szpitalem od dwóch lat. To duże wyzwanie?

W zarządzaniu tak dużą instytucją potrzebne są predyspozycje, doświadczenie i wiedza. W życiu zawodowym piastowałem różne stanowiska, między innymi ordynatora, zdobywałem więc doświadczenie w kierowaniu zespołem. Wiedzę o zarzadzaniu tak dużym podmiotem leczniczym, jakim jest 4 Wojskowy Szpital Kliniczny, zatrudniający prawie 2 tysiące osób, musiałem pogłębić. W 2015 roku ukończyłem studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu z zarządzania i finansów w ochronie zdrowia. Dwa lata później po ukończeniu magisterskich studiów menedżerskich MBA (Master in Business Administration) na Wydziale Zarzadzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu uzyskałem tytuł magistra zarządzania (Executive MBA). Obecnie jestem w trakcie przewodu doktorskiego w Wojskowym Instytucie Medycznym. O efektach mojej pracy świadczy fakt, że udało mi się w tym krótkim czasie zatrzymać tendencję ujemnego wyniku finansowego i rozpocząć wolne redukowanie strat szpitala. Od dwóch lat mamy dodatni już wynik finansowy. W ubiegłym roku przychody naszej placówki osiągnęły około 240 milionów złotych.

Czy to oznacza, że będzie więcej inwestycji?

W ciągu najbliższych trzech lat zamierzamy wybudować kolejne skrzydło szpitala. Nasza placówka wystąpiła już do MON o dofinansowanie tej inwestycji. Zamierzamy systematycznie polepszać jakość świadczonych usług medycznych i jednocześnie gruntownie unowocześniać system zarzadzania placówką.


Płk lek. Wojciech Tański jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem. Pracował jako asystent w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej, był także zastępcą przewodniczącego terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Łodzi. Jako lekarz-dowódca plutonu medycznego pełnił służbę w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Jest specjalistą od chorób wewnętrznych, reumatologii, medycyny pracy oraz organizacji ochrony zdrowia wojsk. W 2003 roku rozpoczął pracę w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Był między innymi zastępcą ordynatora, a od 2012 roku ordynatorem Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych. 15 stycznia 2015 roku minister obrony narodowej wyznaczył go na stanowisko komendanta tej placówki.
Płk Tański w czasie wolnym uprawia sport. Jako napastnik jest kapitanem szpitalnej drużyny piłki nożnej. Lubi czytać książki historyczne i biografie. 

Rozmawiał Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

dodaj komentarz

komentarze


Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Dołącz do zawodowców
Ostre strzelanie artylerzystów
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Klucz do dobrych relacji
„Błękitni” lecą do Afganistanu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Trudna droga
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Los Polski naszym losem
Kto zostawia ślady w sieci
Razem się szkolą, razem walczą
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Z archiwum „Szarego”
Nowe maszyny w LAW
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Volhynian Lion Hearts
Unwanted Treaty
Gorące obrady NATO w Londynie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Paczki dla kresowiaków
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Ludzie niebezpiecznej profesji
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wrocław czeka na Amerykanów
Nowe laboratorium WAT
Leopardy na Podkarpaciu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Kontenery dla Wisły
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Terytorialsi za oceanem
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO