moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyzwolenie po rosyjsku, czyli o znaczeniu pojęć

Siergiej Andriejew, ambasador Federacji Rosyjskiej twierdzi, że „w wyzwalaniu Polski w jej obecnych granicach zginęło 600 tys. radzieckich żołnierzy, 55 proc. wszystkich strat ludzkich Armii Czerwonej w Europie poza granicami ZSRR z 1945 roku”. Takie słowa padły w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, zatytułowanym „Polska istnieje dzięki Armii Czerwonej . Jeśli przyjmiemy, że takie przekonanie panuje w społeczeństwie rosyjskim, możemy dojść do wniosku, że Rosjanie i Polacy nadają stosowanym pojęciom różne, a czasami nawet krańcowo różne znaczenia. Inaczej je rozumiemy i definiujemy, co powoduje duże trudności w toczeniu dyskusji.  

Na początek trochę logiki i geopolityki. Wyzwolenie Polski w obecnych granicach i w czasie rzeczywistym, tj. w latach 1944–1945, nie było możliwe, ponieważ obecne granice ustalono po wyzwoleniu. Pojęcie wyzwolenia w znaczeniu przywrócenia wolności czy uwolnienia spod okupacji, w tym przypadku okupacji niemieckiej, dotyczyło wyłącznie terytorium II RP. Obecna wschodnia granica Polski została uzgodniona podczas konferencji w Jałcie i w Poczdamie oraz ustalona w umowie między Tymczasowym Rządem Jedności Narodowej a rządem ZSRS 16 sierpnia 1945 roku. Do tego dnia prawnie istniejącą granicą polsko-radziecką była granica wyznaczona traktatem ryskim z 1921 roku. Granicę tę jednostki Armii Czerwonej przekroczyły 4 stycznia 1944 roku i to od tego dnia można mówić o wyzwalaniu Polski. Z kolei po przekroczeniu zachodniej granicy II RP ustalonej w traktacie wersalskim, Armia Czerwona zaczęła zdobywać terytorium III Rzeszy. Katowice jako leżące w granicach II RP zostały wyzwolone, ale miasto Hindenburg (Zabrze) już musiało zostać zdobyte. Część niemieckiego terytorium, około 108 tysięcy kilometrów kwadratowych, alianci przekazali Polsce, jako rekompensatę za utracenie około 180 tysięcy kilometrów kwadratowych terenów na rzecz Związku Sowieckiego. Reasumując, obecne terytorium Polski zostało w części wyzwolone, a w części zdobyte.

Wyzwolenie czy „wyzwolenie”

Osobnego ustosunkowania się wymaga zdefiniowanie pojęcia „wyzwolenie”, użytego w wywiadzie. Pod terminem „wyzwolenie z lat 1944–1945” kryło się inne znaczenie niż wymieniane w słownikach: przywrócenie wolności i odzyskanie niepodległości. Marszałek Żukow w swoich „Wspomnieniach i refleksjach” ani razu nie wymienił człowieka nr 1 z zaplecza dowodzonego przez siebie 1 Frontu Białoruskiego, czyli generała Iwana Sierowa. A to gen. Sierow i podległe mu dywizje NKWD przez obławy i aresztowania dokonywane na opanowanych przez Armię Czerwoną terenach Polski faktycznie na nowo definiowali pojęcie wyzwolenia. W tym wypadku przez pojęcie „wyzwolenie” należałoby rozumieć m.in. narzucenie posłusznej wyzwolicielom władzy, masowe aresztowania i wywózki urzędników i funkcjonariuszy podziemnej administracji państwowej, masowe aresztowania i wywózki żołnierzy Armii Krajowej, rabunek parku maszynowego, nie tylko ze zdobytych niemieckich fabryk, lecz także z wyzwolonych przedwojennych polskich zakładów przemysłowych, np. w Centralnym Okręgu Przemysłowym. Procedury zastosowane przez Armię Czerwoną podczas wyzwolenia w latach 1944–1945 wobec sił zbrojnych oraz administracji Polskiego Państwa Podziemnego niczym się nie różniły od procedur stosowanych przez tę samą armię od 17 września 1939 roku we wschodnich województwach II RP. Po lekturze wywiadu w „Rzeczpospolitej” można odnieść wrażenie, że wspomniane fakty nadal są tajemnicą dla personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej zatrudnionego w placówkach na terenie Polski.

REKLAMA

600 tysięcy poległych radzieckich żołnierzy

Żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walkach z Niemcami należy się szacunek i pamięć. Nikt nie neguje ich najwyższej ofiary, jaką ponieśli. Od 1933 roku obowiązki administracji rządowej państwa polskiego dotyczące opieki nad grobami wojennymi ujęte są w akcie prawnym o randze ustawy i zgodnie z nią są realizowane. Można się jednak zastanowić, czy straty bezpowrotne Armii Czerwonej na terenie Polski mogłyby być mniejsze. Nie chcę tu odnosić się do jakości dowodzenia czy sposobów prowadzenia natarcia przez jednostki Armii Czerwonej. Chcę się zastanowić nad możliwością przejęcia części wysiłku zbrojnego podczas wyzwalania Polski przez polskich żołnierzy, co wiązałoby się również z proporcjonalnym udziałem w ogólnej puli strat bezpowrotnych. Rosjanie mieli dobry wywiad i swoje wtyczki na szczeblu Komendy Głównej AK. Jednego z najwyżej uplasowanych agentów zidentyfikował dr hab. Jerzy Łojek w swojej pracy „Agresja 17 września 1939 roku” (pominę nazwisko agenta, aby zachęcić czytelników do sięgnięcia po książkę Łojka). Rosjanie posiadali wiarygodne informacje o potencjale mobilizacyjnym Armii Krajowej, który – według planu odtwarzania sił zbrojnych – liczył 31 dywizji piechoty, 8 brygad kawalerii i 1 brygadę pancerno-motorową. W 1944 roku AK liczyła ponad 390 tysięcy żołnierzy, w tym prawie 11 tysięcy oficerów. Wyszkoleni żołnierze już byli, brakowało jedynie broni. Gdyby Rosjanie chcieli oszczędzić życie własnych żołnierzy, teoretycznie nic, oprócz planów opanowania Polski, nie stało na przeszkodzie, aby podzielić się z Polakami wysiłkiem zbrojnym oraz stratami wojennymi. Zamiast wyrażenia zgody na formowanie nowych polskich dywizji (np. po zakończeniu walk o Wilno istniała możliwość sformowania korpusu w składzie 1 Dywizji Piechoty Legionów, 19 Dywizji Piechoty i Wileńskiej Brygady Kawalerii), Rosjanie zdecydowali jednak o internowaniu polskich żołnierzy. Nie chcieli ich na froncie. Ta decyzja obowiązywała na terenie całej II RP w stosunku do wszystkich jednostek Armii Krajowej, które znalazły się na obszarach opanowanych przez Armię Czerwoną. Innymi słowy, byli polscy generałowie, podoficerowie i szeregowi chętni oraz zdolni do przelania krwi za wyzwolenie kraju, ale siedzieli w sowieckich obozach.

W 1944 roku istniały plany utworzenia Frontu Polskiego z jednostek wojskowych formowanych pod egidą podległego Moskwie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Marszałek Żukow wydał nawet rozkaz o formowaniu frontu składającego się z trzech pięciodywizyjnych armii. Ale z powodu braku wystarczającej liczby oficerów, zrezygnowano z tego planu. Nic dziwnego, ponieważ polska kadra oficerska zaludniała obozy internowania zarządzane przez NKWD. Sformowano dwie pięciodywizyjne armie, które przydzielono do dwóch różnych frontów. Odciążyło to Armię Czerwoną, ale nie w stopniu możliwym do osiągnięcia przez 26-milionowy naród. Z premedytacją nie wykorzystano całego polskiego potencjału mobilizacyjnego. Celem walki żołnierzy Armii Krajowej była niepodległa Polska, a to krańcowo różniło się od celów polityki ZSRS. Rosjanie woleli za realizację własnych celów politycznych (opanowanie państw Europy Środkowej) płacić krwią własnych żołnierzy. Na swój sposób było to wtedy uczciwe postawienie sprawy. Przywoływanie dzisiaj liczby 600 tysięcy poległych bez przypomnienia motywów decyzji politycznych, monopolizujących ponoszenie tak wysokich strat, wydaje się jednak pewną manipulacją, obliczoną na słabą znajomość czytelników historii własnego kraju.

„Polska istnieje dzięki Armii Czerwonej”

Przywołany tytuł to dosyć interesujący skrót myślowy. Jeśli przyjmiemy tę tezę za prawdziwą w skali makro, w skali całego państwa i narodu, to uprawdopodobniona będzie analogiczna teza w skali mikro, w skali jednego człowieka, dotycząca np. Józefa Czapskiego, jeńca obozu w Starobielsku. Zgodnie z tą tezą możemy stwierdzić, że Czapski przeżył czas zbrodni katyńskiej dzięki NKWD. Bo nie strzeliło mu w potylicę.

ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, pasjonat historii

dodaj komentarz

komentarze

~odessa
1503384480
Bez rosyjskich wojsk Polska była zniszczona lub sprowadzona do niewolniczej pozycji, a sama polska naród zetrzeć z powierzchni ziemi. Ale szlachetni rosjanie armii uwolnić Polskę, i żadne inne siły w świecie nie mogli by to zrobić" W. Churchill.
C6-2B-BD-F7
~russian
1503381180
Kazhetsya polyaki ne ponimayut odnu prostuyu veshch' - bez SSSR ni Pol'shi ni polyakov seychas by prosto ne bylo. Voobshche..Chitayte "Plan Ost". NIKTO krome nas ikh osvobozhdat' by ne stal - a sami oni byli nesposobny sebya zashchitit' voobshe nikak. I posle etogo u nikh khvatayet khamstva nyt', chto ikh nepravil'no osvobozhdali, ikh armiyu Krayovu ne ispol'zovali, i tak daleye. Da poshli vy, rebyata - nado bylo nemtsam vas ostavit'.
47-EE-09-D4

Sukcesy wojskowych lekkoatletów
 
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Dodatki dla specjalsów po nowemu
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Medycy po unitarce
Komisje sejmowe o umowie z USA
Sonary dla śmigłowców ZOP
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Marynarski Katyń
Kraby kontra okręt
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Polak z Medalem NATO
„Kaper” przeciw terrorystom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Święto terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Marsz po brązową szarotkę
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Wesprzyj kombatantów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Druga kariera byłych żołnierzy
Wybuchowa edukacja
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
Mordercza obrona Warszawy
„Aviation Detachment” w Łasku
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
16 Dywizja najlepsza!
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
F-16 kończą misję w Estonii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowe sanitarki dla wojska
Kombatanci na parkiecie
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ogień w natarciu
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Zaplecze dla Rosomaków
Bohaterowie na wakacjach w Ryni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO