Każdego roku podejmują prawie 35 tys. niebezpiecznych przedmiotów. Pytani o najcięższe zadanie, wspominają walkę z powodzią, która 7 lat temu dotknęła Lubelszczyznę. Żołnierze 1 Batalionu Drogowo-Mostowego neutralizują niewybuchy, budują mosty i drogi, a w sytuacjach kryzysowych ruszają z pomocą mieszkańcom. Reporter „Polski Zbrojnej” odwiedził jednostkę w Twierdzy Dęblin.
– Policja zgłosiła nam znalezisko składające się z kilku granatów moździerzowych kalibru 82 mm. Po przybyciu na miejsce zabezpieczyliśmy teren, zaczęliśmy go sprawdzać i… zostaliśmy tam tydzień – opowiada st. chor. Kamil Książek, dowódca 34 Patrolu Rozminowania 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie. – Pracując od świtu do nocy, podjęliśmy w tym miejscu 1655 takich granatów. Okazało się, że miejscowa ludność po wojnie zebrała to wszystko z pól i zakopała w jednym miejscu…
To zaledwie jedna z wielu historii, jakie reporter „Polski Zbrojnej” usłyszał w dębińskim Batalionie, bo podobnych zgłoszeń jednostka otrzymuje od 230 do 250 w roku i podejmuje prawie 35 tys. niebezpiecznych przedmiotów rocznie.
Batalion stacjonuje w historycznym miejscu. Kiedy mija się biuro przepustek i bramę wjazdową, trzeba wejść w kolejną, prowadzącą na dziedziniec twierdzy. Otoczony prawie dwukilometrową cytadelą teren ma, bagatela, 21 ha! Wszystko wygląda jak ogromny park, budynki ocienione drzewami, plac apelowy i wyraźnie zarysowane fundamenty dawnej cerkwi, w okresie międzywojennym kościoła garnizonowego, jedynego murowanego wtedy w Dęblinie.
Twierdza została wzniesiona przez Rosjan w latach 30. XIX wieku. Sam pomysł wybudowania fortyfikacji u zbiegu Wisły i Wieprza był jednak polski, proponował to kilka lat wcześniej gen. Ignacy Prądzyński.
Jednostki inżynieryjne stacjonowały na terenie Twierdzy Dęblin od czasu zakończenia II wojny światowej. 1 Batalion Drogowo-Mostowy, który ma tu dziś swoją siedzibę, powstał 10 lat temu. W jego skład wchodzi nie tylko patrol rozminowania, lecz także kompanie: dowodzenia, budowy podpór mostów, drogowo-mostowa, pontonowa, logistyczna i ratownictwa inżynieryjnego.
Więcej o służbie żołnierzy z 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w sierpniowym numerze „Polski Zbrojnej”.
autor zdjęć: Piotr Raszewski
komentarze