moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatki za operacje bojowe

Żołnierze jednostek specjalnych Formoza i JWK Lubliniec dostaną dodatki za wykonywanie operacji bojowych – zapowiedział wiceminister obrony Michał Dworczyk po powitaniu komandosów z Lublińca, którzy wrócili z misji w Afganistanie. W zależności od wysługi lat i stopnia żołnierza dodatek może wynieść nawet 3 tysiące złotych.

– Ci ludzie są najdzielniejszymi z naszych komandosów. Zawdzięczamy im także to, że możemy dziś w Polsce stać ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi i żołnierzami NATO. Dzięki nim możemy powiedzieć sojusznikom: „nie bierzemy nic za darmo, płacimy krwią i wysiłkiem naszych żołnierzy za waszą służbę tutaj" – mówił minister Antoni Macierewicz podczas powitania w sobotę powracających z misji specjalsów z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Szef MON wręczył żołnierzom decyzje o wyznaczeniu na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia.

Komandosi z Lublińca spędzili na misji w Afganistanie pół roku. Ich głównym zadaniem było szkolenie tamtejszych żołnierzy, ale też wspierali działania antyterrorystów, którzy przeprowadzili brawurową akcję uwolnienia przetrzymywanych przez talibów czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięciu cywilów. Tuż po tej operacji wiceminister Michał Dworczyk napisał na Twitterze, że komandosi powinni otrzymać dodatki, tak jak operatorzy GROM i żandarmi oddziałów specjalnych.

W sobotę, po powitaniu komandosów z JWK na wrocławskim lotnisku, wiceminister Dworczyk, poinformował, że specjalsi z JWK i Formozy będą otrzymywać dodatki specjalne za operacje bojowe. Projekt rozporządzenia, który regulowałby zasady ich przyznawania, już podpisał minister Antoni Macierewicz. – Dokument został skierowany do konsultacji międzyresortowych. To wymóg formalny, nie ma przesłanek, by ktokolwiek mógł to kwestionować. Procedura powinna zakończyć się w ciągu miesiąca – mówił wiceminister Dworczyk Polskiej Agencji Prasowej.

Doświadczenie bojowe mają również komandosi z Formozy, którzy brali udział w wielu operacjach antyterrorystycznych, m.in. w Zatoce Perskiej. W latach 2000–2001 operowali z pokładów amerykańskich okrętów, a w latach 2002–2003 ich bazą był ORP „Xawery Czernicki”. Zajmowali się wówczas patrolowaniem Zatoki. Polscy operatorzy odpowiadali za to, żeby przepływające przez nią statki nie przemycały broni ani terrorystów. Podczas drugiej wojny w rejonie Zatoki brali udział w operacji „Iraqi Freedom”. Patrolowali wtedy rzekę Kaa i ubezpieczali „Czernickiego”, który rzeką dostarczał w głąb lądu pomoc humanitarną. Formoza wchodziła też w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Dodatki specjalne z tytułu wykonywania „zadań polegających na bezpośrednim fizycznym zwalczaniu terroryzmu lub szkolenia się w tym zakresie” do tej pory otrzymywali tylko żołnierze Jednostki Wojskowej GROM oraz żandarmi z Oddziału Specjalnego ŻW (od 1 stycznia 2017 roku). Dodatek, w zależności od stopnia wojskowego oraz wysługi lat żołnierza, wynosi od tysiąca stu złotych do trzech tysięcy złotych.

EK, MM

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Rescue Like You Would in a War
 
Wojownicy na Kruczych Skałach
Polacy zdobyli już 35 medali, w tym cztery złote
Rapują zapraszając do WOT
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Dwa złote medale dla lekkoatletów
Nowa misja i nowy sprzęt
Wierny Polsce
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Cienka niebieska linia
Elektroniczna szkoła jazdy
Rozpoczynamy nową erę
Kolejne Raki dla wojska
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Gavia na Atlantyku
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Thin Blue Line
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Raki strzelały na Bałkanach
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Wabik z WAT-u
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Life After Service
Włochy też chcą Tempesta
Jani, Miraculously Saved
68W znaczy ratownik
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Zmarł trzeci z rannych saperów
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Osa na patrole
Trening medyczny przed misją
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Rozmowy z diabłem
W drodze po zwycięstwo
Wojskowe szkolenie dla studentów
Warto czytać Matuszewskiego
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Wsparcie dla saperów
Iranian Chess Game
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Niechciany traktat
Wyjątkowa operacja minerów
Na strzelnicy w szczytnym celu
Wojskowe „M” dla żołnierzy
68W Means Lifesaver
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO