moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztandar i patron dla LITPOLUKRBRIG

Dowodził połączonymi siłami polsko-litewskimi pod Orszą, gdzie rozbił znacznie liczniejszą armię moskiewską, tym samym przełamał jej ówczesną militarną potęgę. Jako pierwszy pełnił urząd wielkiego hetmana litewskiego. Konstanty Iwanowicz Ostrogski będzie patronem LITPOLUKRBRIG. Brygada otrzyma również sztandar.


Hetman Konstanty Ostrogski na obrazie Bitwa pod Orszą

Na przełomie XV i XVI wieku stosunki litewsko-moskiewskie były dość napięte. Wiosną 1514 roku Wasyl III, ówczesny władca Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, po raz kolejny wyruszył na Smoleńsk. Chciał w ten sposób zrealizować plan podbicia ziem ruskich, zapoczątkowany kilkanaście lat wcześniej przez swojego ojca, Iwana III Srogiego. Leżąca w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego twierdza, była bastionem strategicznym i przed armią moskiewską broniła się wcześniej już kilkukrotnie. Tym razem nie wytrzymała oporu i musiała skapitulować. Książe podążył w głąb Litwy, by zatrzymać idące na odsiecz wojska polsko-litewskie pod dowództwem księcia Konstantego Iwanowicza Ostrogskiego. Armie starły się w początkach września pod Orszą.

Mimo wyraźnej przewagi liczebnej wojska moskiewskie zostały rozbite i nie tylko zatrzymane, lecz także zmuszone do wycofania się. Choć Smoleńsk pozostał w rękach Moskwy, Polakom i Litwinom udało się odzyskać część ziem, a Ostrogski złamał militarną hegemonię Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i doprowadził do osłabienia antyjagiellońskiego sojuszu moskiewsko-niemieckiego. Właśnie dlatego bitwa pod Orszą uznawana jest za jedną z najważniejszych potyczek militarnych w historii Europy. Sam Konstanty Ostrogski za swój militarny sukces otrzymał przywilej budowy w Wilnie dwóch cerkwi. Był bowiem wyznawcą prawosławia i używał języka staroruskiego.

Bitwa pod Orszą nie była pierwszym militarnym sukcesem doskonałego stratega. Znacznie wcześniej toczył boje z Tatarami. W 1497 roku polskie oddziały pod jego dowództwem rozbiły czambuł tatarski pod Oczakowem, za co otrzymał, jako pierwszy, tytuł hetmana najwyższego litewskiego. Funkcję dowódcy wojsk Ostrogski pełnił przez trzy lata. W 1500 roku jego armia doznała klęski pod Wiedroszą, a on trafił do niewoli. Po powrocie król Zygmunt Stary przywrócił go na urząd hetmański, który sprawował w latach 1507–1530. Ostrogski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych wodzów litewskich. Był wielkim zwolennikiem zacieśniania współpracy, szczególnie militarnej, z Polską. Pełnił funkcje m.in. wojewody trockiego i kasztelana wileńskiego.

Niemal rok temu, na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy w Kijowie, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij zaproponował, by to właśnie Konstanty Ostrogski został patronem Wielonarodowej Brygady. W końcu marca tego roku, na kolejnej międzyparlamentarnej sesji, ta deklaracja została podtrzymana. – To dla nas ogromny honor, by patronem jednostki został Konstanty Ostrogski. Cieszymy się, że ta inicjatywa została przedstawiona przez stronę ukraińską i spotkała się z ogromną aprobatą naszych partnerów z Polski i Litwy – podkreśla płk Volodymyr Yudanov, zastępca dowódcy LITPOLUKRBRIG. Z kolei mjr Kostas Petrovas, szef sekcji szkolenia LITPOLUKRBRIG, dodaje: Trudno o lepszą postać łączącą historię naszych trzech narodów, a zarazem tak bardzo znaczącą, jeśli chodzi o militarne dokonania nie tylko Litwy, lecz także Polski i Ukrainy.

Parlamentarzyści z trzech państw podjęli również dyskusję o nadaniu Wielonarodowej Brygadzie sztandaru. Do obu wniosków przychyliła się Grupa Koordynacyjna, czyli instytucja koordynująca działanie LITPOLUKRBRIG. – Podczas kolejnych spotkań Grupy zdecydowano o zmianie umowy o utworzeniu wspólnej jednostki wojskowej, by wszystko zostało odnotowane w naszych najważniejszych dokumentach normatywnych. Przygotowany został również wzór sztandaru – wyjaśnia ppłk Michał Małyska, sekretarz Grupy Koordynacyjnej i jednocześnie zastępca szefa sztabu LITPOLUKRBRIG. Obecnie w trzech państwach toczą się uzgodnienia międzyresortowe w sprawie niezbędnych poprawek w umowie.

Sztandar zostanie wręczony Wielonarodowej Brygadzie podczas obchodów drugiej rocznicy jej powstania. Te zaplanowane zostały na 5 i 6 października. Wcześniej żołnierze LITPOLUKRBIG planują wyjazd do rodowego miasta swojego patrona – Ostroga na Ukrainie.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: www.ipsb.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko dla mediów, media dla wojska
 
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
In the Only Right Direction
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pomnik prawdy o Katyniu
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
Przez sport do wojska!
Kosmiczne technologie na MSPO
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Techniki linowe dla wybranych
Rzetelna informacja w cenie!
Współpraca i walka w komunikacji
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Afganistan. Czas wracać do domu
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Ziemia z misji na pamiątkę
Symulator skoków ze spadochronem
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
HSW ma ofertę dla armii
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
W walce na dwa fronty – bez szans
Czarna Dywizja świętuje
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Course on Diplomacy
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Misja, w której stawką było życie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Żołnierze wrócili do Polski
Ćwierćwiecze AMW
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Symulator dla kierowców ciężarówek
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
OWŚ – betonowa wizja obrony
Żołnierze bez testów z WF-u
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Czołgi do ataku!
Nowe racje dla specjalsów
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Do broni!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
MSPO 2021 - serwis specjalny
W jedynym słusznym kierunku
Emerytura wypłacana w … karmie
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Skok na głęboką wodę
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Wybierz się na wojskowe studia
Defendery. Innowacyjność w cenie
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Ocalić od zapomnienia
Nowy system naboru zmienia też armię
Szczyt NATO już w poniedziałek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO