moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszają dwudniowe szkolenia terytorialsów

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej rozpoczynają kolejny etap swojej służby, czyli szkolenia indywidualne. Pierwsi żołnierze terytorialnej służby wojskowej z trzech brygad na wschodzie Polski przejdą w weekend m.in. kurs przetrwania oraz szkolenie medyczne. To początek trzyletniego cyklu szkolenia WOT.

Jedni mają już za sobą szkolenie wyrównawcze, drudzy tzw. „szesnastkę”, czyli szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową. Niespełna trzy tygodnie później w ich żołnierskim życiu otwiera się kolejny rozdział. W najbliższy weekend żołnierze terytorialnej służby wojskowej z trzech brygad na wschodzie Polski wezmą udział w szkoleniach rotacyjnych. Rozpoczną tym samym trzyletni okres szkolenia, który zakończy certyfikacja kompanii lekkiej piechoty.

Przez pierwszy rok terytorialsi będą stopniowo przyswajali podstawy walki i przetrwania na polu walki. Harmonogram ćwiczeń jest skonstruowany modułowo. Podczas każdego dwudniowego szkolenia poruszane będą inne zagadnienia dotyczące działań taktycznych. Wiedza ma być przekazywana w jak najbardziej przystępny sposób, a główny nacisk położony na umiejętności, które dla tego rodzaju wojsk mogą mieć szczególne znaczenie.

Na Podlasiu szkolenie indywidualne rozpocznie ponad 200 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Terytorialsi będą ćwiczyć w Białymstoku i Siedlcach. Wykorzystają m.in. przykoszarowe pasy ćwiczeń, strzelnice garnizonowe oraz pozostałe obiekty szkoleniowe. – Staramy się, by te zajęcia były przede wszystkim ciekawe i już po pierwszych podstawowych szkoleniach widać, że żołnierze chętnie się w nie angażują – mówi ppłk Maciej Kłaczkowski, dowódca 25 Batalionu Obrony Terytorialnej. – Często domagają się, by powtórzyć dane ćwiczenie i zadają mnóstwo pytań. Zresztą, nie jest to wcale dziwne, bo zagadnienia, które poruszaliśmy i będziemy poruszać przydadzą się im również w cywilu – dodaje ppłk Kłaczkowski.

Terytorialsi z Podkarpacia będą szkolili się w Rzeszowie. Łącznie w pierwszym i drugim szkoleniu rotacyjnym weźmie udział ponad 300 żołnierzy z czterech kompanii 24 Batalionu Obrony Terytorialnej. Tu, podobnie jak na Podlasiu, tuż po apelu ewidencyjnym, żołnierze przystąpią do intensywnych ćwiczeń. – Te szkolenia mają przede wszystkim kształtować u żołnierzy obrony terytorialnej odpowiednie nawyki i doskonalić ich umiejętności. Zauważyliśmy, że cechuje ich ambicja i upór, więc jestem spokojny o ich zaangażowanie – zaznacza ppłk Artur Barański, szef sztabu 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W Lubelskiem będzie szkoliło się ponad 250 żołnierzy. Podobnie jak w pozostałych brygadach, wszystko rozpocznie się przypomnieniem podstawowych zasad, a następnie żołnierze ruszą na obiekty szkoleniowe. Część terytorialsów będzie ćwiczyła w Zamościu, w koszarach 3 Batalionu Zmechanizowanego, pozostali spędzą weekend na szkoleniu w Lublinie, gdzie mieści się dowództwo 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Najbliższe dwudniowe szkolenie będzie zdominowane przez dwa główne tematy: szkolenie SERE (poziom A) oraz szkolenie medyczne.

Celem szkolenia SERE jest nauczenie żołnierza przetrwania w każdych warunkach. Nazwa pochodzi od pierwszych liter: Survival (przetrwanie w niesprzyjającym środowisku), Evasion (przeciwdziałanie przechwyceniu przez nieprzyjaciela), Resistance (przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku wzięcia do niewoli) oraz Escape (ucieczka lub dotarcie do macierzystego oddziału). – Podczas trzyletniego okresu szkolenia wszyscy żołnierze terytorialnej służby wojskowej przejdą szkolenie SERE. W pierwszym roku zostaną objęci szkoleniem na poziomie A. W trzecim roku wszyscy żołnierze kompanii lekkiej piechoty WOT odbędą szkolenie na poziomie B, a snajperzy dodatkowo na poziomie C – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

W najbliższy weekend żołnierze TSW odbędą także pierwsze szkolenia medyczne. Ratownicy pola walki będą w WOT jedną z najbardziej powszechnych specjalności wojskowych. Dwóch – starszy i młodszy ratownik – będzie funkcjonowało na szczeblu każdej tzw. „wspaniałej dwunastki”, czyli sekcji lekkiej piechoty. – Specjalność ratownika w dużym stopniu będzie uosabiać podstawową misję WOT-u, którą jest wspieranie lokalnych społeczności, a w tym ratowanie życia ludzkiego – mówi ppłk Pietrzak.

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej będą szkolić się w trzyletnim cyklu. W pierwszym roku przejdą jedenaście dwudniowych ćwiczeń weekendowych oraz czternastodniowe zajęcia zintegrowane.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Jani, Miraculously Saved
 
Raki strzelały na Bałkanach
Wojskowe szkolenie dla studentów
Kolejne Raki dla wojska
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wsparcie dla saperów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Wyjątkowa operacja minerów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rozpoczynamy nową erę
Nowa misja i nowy sprzęt
Niechciany traktat
Iranian Chess Game
Osa na patrole
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Rapują zapraszając do WOT
Cienka niebieska linia
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wabik z WAT-u
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Dwa złote medale dla lekkoatletów
Wierny Polsce
Polacy zdobyli już 35 medali, w tym cztery złote
Rescue Like You Would in a War
Rozmowy z diabłem
W drodze po zwycięstwo
Zmarł trzeci z rannych saperów
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Trening medyczny przed misją
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
68W znaczy ratownik
Klasy wojskowe po nowemu
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Wojskowe „M” dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
Wojownicy na Kruczych Skałach
Na strzelnicy w szczytnym celu
Elektroniczna szkoła jazdy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W Means Lifesaver
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Life After Service
Włochy też chcą Tempesta
Warto czytać Matuszewskiego
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Gavia na Atlantyku
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO