moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie systemy w Patriotach

Na przełomie maja i czerwca amerykański koncern rakietowy Raytheon dostanie z Polski pierwszą partię systemów do identyfikacji statków powietrznych „swój-obcy”. Urządzenia opracowała firma PIT Radwar. – Od przyszłego roku będziemy je instalowali w modernizowanych zestawach rakietowych Patriot – mówi portalowi polska-zbrojna.pl  John Baird, wiceprezes Raytheona.

W amerykańskie zestawy rakietowe Patriot wyposażonych jest 13 armii na świecie. Niebawem w modernizowanych Patriotach producent broni – koncern Raytheon – będzie instalować polskie systemy IFF (Identification Friend or Foe).

Jak powiedział portalowi polska-zbrojna.pl John Baird, jeden z wiceprezesów Raytheona, na przełomie maja i czerwca do USA dotrze z Polski pierwsza partia systemów do identyfikacji swój-obcy. Opracowali jeinżynierowie z warszawskiej spółki PIT Radwar, którzy trzy lata rozpoczęli badania nad tego typu urządzeniem na potrzeby Patriotów.

W ubiegłym roku spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakończyła prace badawczo-rozwojowe nad systemami, których główną częścią jest antena i radar. Efekt okazał się na tyle dobry, że Raytheon zlecił ich produkcję seryjną. – Kontrakt w tej sprawie podpisaliśmy w listopadzie 2016 roku. Zgodnie z nim pierwsze anteny mają do nas trafić przed wakacjami, a wszystkie zamówione do końca roku. Od stycznia chcemy bowiem rozpocząć ich montaż w modernizowanych przez nas obecnie zestawach rakietowych Patriot– zapowiada John Baird.

Będą kolejne kontrakty?

PIT Radwar nie jest pierwszą polską firmą, której produkty będą wykorzystywane w modernizowanych Patriotach. Raytheon od kilku miesięcy w zestawach rakietowych instaluje wojskowe routery wyprodukowane przez bydgoski Teldat. Urządzenia zapewniają broni sieciocentryczną łączność. Szczegóły finansowe umowy z PIT Radwarem oraz z Teldatem nie zostały ujawnione.

Wiceprezes Raytheona zdradza jednak, że obecnie koncern negocjuje dwa inne kontrakty z polskimi firmami na produkcję podzespołów do Patriotów. Jakie to spółki i o jakie podzespoły chodzi? – Tego powiedzieć nie mogę ­– przyznaje John Baird, który w amerykańskim koncernie odpowiada m.in. za negocjacje z Polską dotyczące zakupów systemów Patriot w ramach programu Wisła (systemy antyrakietowe i przeciwlotnicze średniego zasięgu – ponad 100 kilometrów).

Eksperci wojskowi spekulują jednak, że nowe kontrakty mogą dotyczyć podzespołów do radaru dookólnego, nad którym pracuje Raytheon, czyli urządzenia obejmującego zasięgiem obszar 360 stopni. Sprzętem zainteresowana jest także polska armia, co znalazło odzwierciedlenie w złożonym niedawno przez nasz kraj zapytaniu ofertowym w sprawie Patriotów. – Radar ten jest przez nas obecnie intensywnie testowany i mogę zdradzić, że urządzenie ma już na koncie ponad tysiąc godzin bezawaryjnej pracy – komentuje Baird.

Negocjacje w sprawie zakupu Patriotów

Letter of Request, czyli zapytanie ofertowe w sprawie zestawów rakietowych Patriot zostało wysłane przez Inspektorat Uzbrojenia MON do amerykańskiej agencji implementacyjnej, czyli US Army Security Assistance Command, 7 września 2016 roku. Po kilku miesiącach negocjacji i rozmów z Amerykanami, rząd polski złożył 31 marca 2017 roku kolejny LoR w sprawie Patriotów, nakreślając w nim nowe warunki brzegowe – maksymalna cena 30 mld złotych, sieciocentryczny system dowodzenia i łączności IBCS już w pierwszych bateriach rakiet oraz zakup pocisków SkyCeptor zamiast GEM-T.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: raytheon.com

dodaj komentarz

komentarze

~pit
1496238120
Coś chyba się zdaje, że Patrioty nie zostaną kupione. Prędzej system Narew.
73-92-BB-86

Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
 
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Polacy świętowali niepodległość
Thin Blue Line
Awanse na 11 listopada
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Pogrzeb generała Ścibiora
O służbach specjalnych na ASzWoj
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Tyraliera terytorialsów
ORP „Ślązak” gotowy do służby
101 lat Niepodległej!
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Mroczne serce okupowanej Europy
GROM na kursie działań specjalnych
68W Means Lifesaver
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Razem się szkolą, razem walczą
Wojny wygrywa rezerwa
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Cybersec’19
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Niechciany traktat
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Logistycy w akcji
Najwyższy skok w tandemie
Codziennie składamy legunom raport
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Klasy wojskowe po nowemu
Symbol zaklęty w dacie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Jani, Miraculously Saved
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Plan modernizacji marynarki wojennej
Black Jack ściąga do Polski
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wierny Polsce
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Wołyńskie lwie serca
Wojsko na Biegu Niepodległości
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO