moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ujawniono nazwy samolotów VIP

Samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie będą nosiły nazwy nawiązujące do osób, które pięknie wyróżniły się w historii Polski – księcia Józefa Poniatowskiego, generała Kazimierza Pułaskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego – ogłosił wiceminister Bartosz Kownacki podczas targów lotniczych Air Fair 2017 w Bydgoszczy.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs na to, jak powinny nazywać się samoloty, którymi mają podróżować najważniejszego osoby w państwie – zarówno maszyny Gulfstream G550 (czyli tzw. małe, bo zabierające na pokład kilkanaście osób) jak i Boeingi 737-800 (czyli tzw. duże, gdyż zabierające na pokład kilkadziesiąt osób). Odzew był ogromny. – Otrzymaliśmy ponad 1400 zgłoszeń. Uznaliśmy, że to bardzo dobry pomysł, aby samoloty dla VIP-ów nosiły nazwy Polaków, którzy pięknie wyróżnili się w historii naszego kraju – ogłosił dziś Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. – Pierwszy samolot Gulfstream, który już w czerwcu wyląduje w Warszawie, nosić będzie nazwę „Książę Józef Poniatowski”. Przyznam, że to moja osobista decyzja, gdyż książę jest dla mnie wzorem honoru i przywiązania do wartości – podkreślał wiceminister.

Drugi z samolotów G550 zakupionych przez Polskę będzie nosił nazwę „Generał Kazimierz Puławski”. Jak wyjaśniał wiceminister, Pułaski jest nie tylko bohaterem walk o utrzymanie niepodległości naszego kraju, ale również wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. – To bohater miasta, w którym produkowane są Gulfstreamy – komentował Kownacki.

Jeśli chodzi o trzy samoloty Boeing 737-800, to mają one nosić miano Polaków, którzy złotymi zgłoskami zapisali się na kartach historii odzyskania przez Polskę niepodległości po wiekach zaborów. Pierwszy z samolotów, który zostanie przekazany Polsce będzie nazywał się „Józef Piłsudski”, drugi „Roman Dmowski”, a trzeci „Ignacy Jan Paderewski”.
Grafika: MON

Odpowiedzialny za zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia wojskowego wiceminister podkreślał, że nie przypadkowo na miejsce ogłoszenia wyników konkursu na nazwy samolotów dla VIP-ów wybrano targi lotnicze Air Fair w Bydgoszczy. – Zależy mi, aby ta impreza była jednym z najważniejszych wydarzeń lotniczych w kraju, o której głośno będzie także na świecie – mówił Kownacki. To m.in. dlatego podczas targów Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z Bydgoszczy uroczyście podpisały list intencyjny z firmą Gulfstream w sprawie utworzenia w grodzie nad Brdą centrum obsługowo-serwisowego samolotów G550 (na potrzeby polskiego rządu).

WZL zawarły również umowę z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia na produkcję seryjną dronów Dragon Fly. Minister Kownacki zapowiedział, że rządowe zamówienie na dostawę Dragon Fly dla wojska może zostać złożone już pod koniec roku. – Oczywiście najpierw drony muszą przejść wszystkie testy i badania zakładowe – podkreślał.

Dzisiaj targi Air Fair 2017 były otwarte tylko dla przedstawicieli wojska i przemysłu. Wszyscy miłośnicy lotnictwa będą mogli wziąć w nich udział jutro. Wstęp na imprezę (odbywającą się na terenie bydgoskich WZL nr 2) jest bezpłatny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~nazwa
1495824960
fajnie by bylo jak by cała lista propozycji trafila tu na strone i np czytelnicy tej strony mieli mozliwosc zaglosowac na wybrane nazwy i np dana propozycja ktora by uzbierala najwiecej glosow zostala by wykorzystana .
B4-D0-68-4F

Nowe garaże dla Leopardów
 
Spędź ferie z WOT
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Kolejna prowokacja na granicy
Jak Perun z Piratem
Zima, skały i kawalerzyści
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Survival w Kosowie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Legionowski szpital niemal gotowy
W BBN o sytuacji na granicy
Border Protection Is a Priority
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Bombardowanie Monte Cassino
Saperzy rozminowują Kłaj
Nauka kruszenia lodu
Bez AK, ale nadal w walce
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nominacje dla ośmiu oficerów
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
W Brukseli o przyszłości NATO
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Rodzeństwo na medal
Wiedza, która ratuje życie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wojsko ma nowego biskupa polowego
WOT na granicy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Na wolność przez dwa mury
Zostań wojskowym muzykiem
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Misja nie tylko wojskowa
Polak w szkole boardingu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Przesiadka do klasy premium
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Zielony, żółty czy czerwony?
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Hiszpańskie dylematy
Pierwszy krok do zawodowców
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Oczy na wschodnią flankę
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nowa Rada przy prezydencie
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowe radary dla MW
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO