moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszają testy MSBS

Do dwóch jednostek żandarmerii wojskowej trafiło dziesięć karabinów MSBS, czyli Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm. – Ocenimy przydatność tej broni dla jednostek ŻW – wyjaśnia ppłk Marcin Wiącek, p.o. rzecznika prasowego KGŻW. Podobne testy MSBS mają wkrótce przeprowadzić komandosi oraz żołnierze obrony terytorialnej.

W najbliższych tygodniach żołnierze wojskowej policji rozpoczną testy najnowszego karabinu polskiej armii, czyli Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS 5,56 mm. Broń trafiła właśnie do dwóch jednostek ŻW. – Do Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim trafiło 10 kompletów karabinków MSBS – informuje ppłk Marcin Wiącek. Karabiny zostały przekazane żandarmom przez Polską Grupę Zbrojeniową na mocy Decyzji nr 90 Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej z 29 listopada 2016 roku, regulującej sposób i warunki przeprowadzenia „testów poznawczych sprzętu niebędącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przez jednostki Żandarmerii Wojskowej”. – Głównym celem testów będzie uzyskanie oceny jego przydatności oraz możliwości wykorzystania w jednostkach żandarmerii wojskowej – wyjaśnia rzecznik.

Podobne testy karabinów MSBS, które docelowo mają w Wojsku Polskim zastąpić zarówno karabiny z rodziny AK/AKM kalibru 7,62 mm, jak i starsze modele karabinu Beryl kalibru 5,56 mm, będą w najbliższym czasie realizowali żołnierze z jednostek obrony terytorialnej oraz komandosi. Niestety na razie nie jest znany dokładny termin rozpoczęcia tych prób. – W wojskach obrony terytorialnej karabinki MSBS będą testowane przez byłych żołnierzy wojsk specjalnych, którzy tworzą Mobilne Zespoły Szkoleniowe oraz przez żołnierzy zawodowych 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Karabinki testować będą również żołnierze terytorialnej służby wojskowej, ponieważ jednym z głównych celów testów dla WOT-u jest sprawdzenie, jak dalece wdrożenie karabinka przełoży się na efektywność ich szkolenia – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Prace nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej MSBS 5,56 mm Wojskowa Akademia Techniczna oraz Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia uruchomiły na początku ubiegłej dekady. W 2007 roku podmioty te otrzymały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie na opracowanie prototypów: karabinka standardowego (kolbowego) oraz bezkolbowego. Broń ta została przekazana polskiej armii do pierwszych testów w 2011 roku. Od tamtego czasu system MSBS był dopracowywany i przeszedł wszystkie wymagane próby i badania zakładowe. W marcu 2016 roku podpisano kontrakt na dostawę 150 karabinów MSBS w wersji „R”, czyli strzelającej ślepą amunicją, dla kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~baba
1498139160
Za drogie, niestety...
A7-67-4A-61
~ja
1496172480
Marek 1 myślę że z MSBS nie śpieszą się bo zapewne pierwsze większe jego zamówienia będą realizowane dopiero po zakupie sprawdzonego i dopracowanego TYTANa - żołnierza przyszłości. Tak więc MSBS to przyszłość a nie teraźniejszość.
80-AB-16-01
~Marek1
1495956900
Nikogo nie dziwi, że ów mityczny MSBS jest "testowany" już 10 lat , a teraz zapowiadane są kolejne, niekończące się "testy" ?? .Jednocześnie MON zamawia dziesiątki tysięcy zmodyfikowanych AK(Beryl) dla jednostek operacyjnych WP i WOT. Wnioski narzucają się same ...
11-E3-61-EE

Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Logistycy pod lupą
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
JW Agat: idziemy po młodych!
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wyścig Stalina
Borsuki zdały wodny egzamin
Bez zmian w emeryturach
Jak wojsko chroni lotniska?
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Syndrom Karbali
Polsko-estońska współpraca
Armia testuje roboty do transportu
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Przyszłość „Łucznika”
Uczczono ofiary zamachu majowego
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Bieg ku pamięci bohaterów
Skrzydlaci komandosi
Hornet czyli „polski Shahed”
Desant na Odrze
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Generał z cienia
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
NATO i USA o Iranie
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Wypadek w PKW UNIFIL
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Czerwieńsze będą…
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Wraki w sonarze
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Wojsko zaprasza rodziny
Ostatni most
Wodny chrzest Borsuków
Adaptacja i realizm
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Symbol skupiający wiele znaczeń
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Huta Częstochowa bliżej wojska
Od cyberkursu po mundurówkę
Groźny incydent w Libanie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Początek wielkiej historii
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ready for Every Scenario
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO