moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Eksportowe sukcesy Grupy Lubawa

Egipska armia kupiła od polskiej spółki Lubawa kombinezony przeciwodłamkowe za prawie 3,8 mln euro. „Olympia” – tak brzmi nazwa kombinezonu – jest w stanie ochronić żołnierza przed odłamkami ładunku wybuchowego, które poruszają się z prędkością nawet 1900 metrów na sekundę.

Siły zbrojne Egiptu zdecydowały, że ich patrole rozminowania oraz jednostki inżynieryjne będą używać produkowanych przez polskie przedsiębiorstwo kombinezonów przeciwodłamkowych. Stroje ochronne zamówiono u jednego z naszych czołowych producentów zbrojeniowych – firmy Lubawa z Ostrowa Wielkopolskiego. – Chodzi dokładnie o model Olympia – wyjaśnia Magdalena Szczap, kierownik działu marketingu Lubawa SA. – To kompletny strój zapewniający najwyższy poziom ochrony przed czterema głównymi zagrożeniami związanymi z rozbrajaniem materiałów wybuchowych oraz improwizowanych ładunków wybuchowych, czyli odłamkami, nadciśnieniem, siłą uderzeniową oraz falą gorąca – dodaje.

Zestaw kombinezonu przeciwodłamkowego Olympia składa się z kurtki, spodni, ochraniacza na pachwiny, hełmu oraz kaloszy i rękawic. Waży nieco ponad 33 kg i zapewnia ochronę przed odłamkami poruszającymi się z prędkością prawie 1900 m/s. Oznacza to, że pirotechnik wyposażony w Olympię będzie chroniony przed skutkami eksplozji nawet 10 kg trotylu.

Egipcjanie za bliżej nieokreśloną liczbę kombinezonów (wraz ze specjalistycznym wyposażeniem dodatkowym, m.in. systemami łączności) zapłacą prawie 3,8 mln euro, czyli około 16 mln zł. Po ratyfikowaniu kontraktu – co ma nastąpić na początku maja – polska spółka będzie miała tylko osiem miesięcy na wywiązanie się z umowy.

Lubawa to marka bardzo dobrze znana nie tylko polskim żołnierzom, ale również funkcjonariuszom policji i innych formacji mundurowych oraz służb specjalnych. Powstała w 1951 roku, najpierw jako Przedsiębiorstwo Państwowe Wschodnie Zakłady Przemysłu Lniarskiego, a od 1991 roku działa jako jednoosobowa spółka skarbu państwa Lubawa. Przez dziesięciolecia firma dostarczała MON-owi, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz straży pożarnej odzież przeciwchemiczną, różnego typu namioty oraz tkaniny i dzianiny techniczne.

Na początku 2000 roku Lubawa rozszerzyła swoją ofertę o specjalistyczne wyposażenie ochronne, m.in. o kamizelki kuloodporne oraz kombinezony przeciwodłamkowe dla saperów. W oba typy sprzętu wyposażeni są polscy żołnierze. W 2011 roku spółka podpisała wart prawie 9 mln zł kontrakt na dostawę dla wojsk specjalnych kilkuset kamizelek kuloodpornych KWS09 w wersji RECCON. A pod koniec ubiegłego roku umowę na kolejną ich partię za ponad 4 mln zł.

Wokół spółki Lubawa utworzona została grupa kapitałowa, w której skład weszła m.in. specjalizująca się w produkcji materiałów maskujących firma Miranda. Dziś grupa należy do nielicznych rodzimych firm zbrojeniowych, którym udało się ze swoimi produktami wejść na zagraniczne rynki. Trzy lata temu grupa Lubawa otworzyła w Armenii fabrykę, która produkuje na tamtejszy rynek wojskowe namioty, siatki maskujące i makiety uzbrojenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowy wiceminister w MON
Selekcja w pigułce
A Torn Subcontinent
Stalin czekał i kalkulował
Irańskie szachy
Samochód do desantowania
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Modernizacja starów 266
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Klasy wojskowe po nowemu
Groźny jak Tallboy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Agresja sowieckiego kolosa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Iranian Chess Game
Cienka niebieska linia
Sprawdzają Brutusa
„Górale” zdobywają miasto
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy weterani i książę Harry
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na wysokościach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polscy nurkowie na Islandii
Polska nie pozostanie osamotniona
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Rozpoczynamy nową erę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Umowa na Feniksy
Modernizacja Sokołów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wojsko wraca do Łomży
Pamięć o tragedii
Z maratonu programowania do wojska
Oko na Europę
Walka i dyplomacja
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Głos (z) płonącej Warszawy
Dead to the World
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Thin Blue Line
Chorwacki test polskich kadetów
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
GROM Challenge
Jedna misja, jeden zespół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO