moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska nauka walczy o kosmos

Czy Polacy doprowadzą do przełomu w lotach kosmicznych? Naukowcy z kilkunastu krajowych firm i instytucji na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej prowadzą badania nad nowym typem paliwa do silników rakietowych. Ma ono być mniej szkodliwe i znacznie tańsze niż substancja używana obecnie. Liderem projektu jest spółka działająca w branży zbrojeniowej.

Obecnie do napędzania silników rakietowych, zarówno militarnych, jak i używanych w konstrukcjach wynoszących na orbitę satelity badawcze czy telekomunikacyjne, używa się hydrazyny. To ciecz silnie trująca, łatwopalna i żrąca, zaliczana do grupy środków o najwyższym stopniu zagrożenia dla środowiska. Z tego powodu wymaga zastosowania bardzo kosztownych systemów zapobiegających przedostaniu się jej do gleby, wody i powietrza. Właściwości toksyczne hydrazyny w znaczący sposób ograniczają również pracę inżynierów, którzy konstruując napędy rakietowe muszą uwzględniać jej niebezpieczne cechy.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), podobnie jak NASA, jej amerykański odpowiednik, już od kilku lat finansuje badania nad substancjami, które mogłyby zastąpić hydrazynę. Naukowcy duże nadzieje wiążą z nadtlenkiem wodoru, powszechnie znanym jako woda utleniona. Oczywiście do napędzania rakiet ma być używana ta o bardzo wysokim stężeniu, przekraczającym 90%, a nie woda utleniona o kilkuprocentowym stężeniu, którą możemy kupić w aptece.

Metodę przemysłowej produkcji 98-procentowego nadtlenku wodoru (HTP) opracował Instytut Lotnictwa z Warszawy wspólnie z firmą Jakusz Spacetech, spółką córką firmy Jakusz, zajmującej się m.in. produkcją pojemników przeciwwybuchowych dla polskiej armii czy utylizacją środków bojowych. Autorzy projektu podkreślają, że niewątpliwą zaletą nadtlenku wodoru jest jego bardzo niska szkodliwość. – Rozkłada się on na wodę i tlen, jest więc przyjazny dla środowiska i ludzi. Nie musimy go trzymać w specjalnych butlach i w pomieszczeniach o bardzo niskiej temperaturze. Wystarczą do tego kompozytowe pojemniki, które przechowuje się w temperaturze pokojowej – wyjaśnia Bartosz Jakusz prezes Jakusz Spacetech, która jest jedną z kilku firm na świecie produkujących nadtlenek wodoru o stężeniu 98%. W ubiegłym roku spółka zdobyła na badania właściwości HTP dwa kontrakty z Europejskiej Agencji Kosmicznej o łącznej wartości miliona euro. – Razem z 11 polskimi instytutami oraz specjalistycznymi firmami będziemy testowali produkowane przez nas paliwo. Zbadamy, czy jesteśmy w stanie produkować na masową skalę nadtlenek o tak wysokim stężeniu i przeanalizujemy, w jaki sposób ta substancja zachowuje się z innymi materiałami, na przykład metalami różnego typu czy plastikiem – wyjaśnia Bartosz Jakusz.

Badania, w których poza Instytutem Lotnictwa, uczestniczyć będzie m.in. Instytut Przemysłu Organicznego, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Instytut Materiałów Polimerowych i Barwników, Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach Oddział Metali Lekkich w Skawinie oraz Instytut Nowych Syntez Chemicznych z Gliwic, potrwają do końca przyszłego roku. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jakusz Spacetech

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
 
Gotowi na arktyczne zimno
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Pierwszy krok do zawodowców
Spędź ferie z WOT
Saperzy rozminowują Kłaj
Walka, która poruszyła Europę
Rodzeństwo na medal
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Bez AK, ale nadal w walce
Nowe garaże dla Leopardów
Na wolność przez dwa mury
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Nowa Rada przy prezydencie
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Nowe możliwości bydgoskich WZL
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Keeping Guard on Integrity
W BBN o sytuacji na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Wiedza, która ratuje życie
Strzały na granicy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Jak Perun z Piratem
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Na granicy (na razie) spokojniej
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Misja nie tylko wojskowa
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Legionowski szpital niemal gotowy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Polska członkiem Eurokorpusu
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Survival w Kosowie
Nauka kruszenia lodu
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Zielony, żółty czy czerwony?
Jakie zmiany dla podchorążych?
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Konkurs pamięci o Katyniu
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Zima, skały i kawalerzyści
W Brukseli o przyszłości NATO
Nominacje dla ośmiu oficerów
Oczy na wschodnią flankę
Jedyne takie laboratorium w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO