moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dołącz do zawodowców

W wielu jednostkach w całym kraju trwa nabór na stanowiska żołnierzy zawodowych. Poszukiwani są byli żołnierze oraz osoby po służbie przygotowawczej z kontraktem NSR. Do kwalifikacji mogą też stanąć czynni żołnierze, którzy chcieliby zmienić miejsce pracy.

1 Batalion Zmechanizowany posiada wolne stanowiska przeznaczone dla żołnierzy zawodowych w korpusie szeregowych zawodowych. Poszukiwani są mechanik, kierowca BWP, kierowca kat. C+E, kierowca kat. C i strzelec. Kwalifikacje odbędą się 20 kwietnia od godz. 8.00 w Lęborku, ul. Obrońców Wybrzeża 1. Łącznie jednostka ma do zaoferowania osiem miejsc.

Batalion Reprezentacyjny WP w Warszawie z kolei poszukuje żołnierzy do korpusu szeregowych zawodowych na stanowiska strzelca KRWP oraz ułana. To jedna z najbardziej prestiżowych jednostek. Służący tu żołnierze biorą udział w najważniejszych uroczystościach w kraju i za granicą, reprezentują też wojsko przed oficjalnymi delegacjami innych państw. I to właśnie ze względu na specyfikę służby, kandydatom stawia się tu dodatkowe wymagania. To m.in. wzrost 178-190 cm, brak wad zewnętrznych, np. blizn i tatuaży, wiek do 28 lat oraz odpowiednia koordynacja ruchowa. Ci, którzy się dostaną, poza wynagrodzeniem (3200-3700 brutto) mogą też liczyć na finansowy dodatek służbowy z tytułu pełnienia służby w pododdziałach reprezentacyjnych. Wynosi on 300 zł brutto miesięcznie. Kwalifikacje odbywają się raz miesiącu. Najbliższe planowane terminy naboru to 11 maja i 1 czerwca.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej poszukuje chętnych do służby zawodowej w trzech korpusach. W przypadku oficerskiego i podoficerskiego nabór prowadzony będzie w Dowództwie 1 PBOT (przy ul. Kawaleryjskiej 70 w Białymstoku) 20 i 25 kwietnia od godziny 9.00. Ochotnicy do korpusu szeregowych powinni się stawić w jednostce 27 kwietnia. Dodatkowe informacje dotyczące np. specjalności można uzyskać pod nr. tel. 216-398-691.

W 16 Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie najbliższe kwalifikacje do służby w korpusie szeregowych odbędą się 25 kwietnia oraz 9 i 23 maja. Od ochotników wymagana jest bardzo dobra sprawność fizyczna, odporność na stres, a także bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem o zdolności do służby w wojskach powietrznodesantowych. Jednostka preferuje kandydatów, którzy prowadzą aktywny tryb życia, posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych (np. kategoria prawa jazdy C lub C+E) i czynnie uprawiają sporty przydatne w wojsku. Chodzi tu m.in. o spadochroniarstwo, wspinaczkę wysokogórską, narciarstwo, walkę wręcz czy nurkowanie. Swoje szanse zwiększą kandydaci, którzy mają ukończone kursy: ratownika medycznego, płetwonurka, spadochronowy albo uczestniczyli w zajęciach na obozie survivalowym.

10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie przeprowadza kwalifikacje w każdy czwartek od godziny ósmej. Wolne są tu stanowiska w korpusie szeregowych. Poszukiwani są m.in. działonowy, kierowca czołgu Leopard, młodszy ładowniczy, kierowca kat. C+E, kierowca – operator, mechanik, mechanik – spawacz, młodszy elektromechanik, młodszy ślusarz. Pierwszeństwo przy naborze mają ci, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową lub służbę przygotowawczą z zaliczonym co najmniej jednym ćwiczeniem rotacyjnym (tel. 261-686-241).

W 25 Batalionie Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim kwalifikacje na stanowiska szeregowych zawodowych odbędą się 12 maja. Również w maju (10 i 24 maja) na chętnych czekać będą przedstawiciele 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej.

Kandydatów na szeregowych zawodowych poszukuje też 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie. Poszukiwani są szczególnie kierowcy kat. C, kat. C+E. Preferowani są żołnierze rezerwy po odbyciu zasadniczej służby wojskowej i żołnierze NSR. Kwalifikacje odbywają się w każdy wtorek miesiąca (tel. 261 454 031).

16 Batalion Dowodzenia w Elblągu prowadzi kwalifikacje żołnierzy rezerwy do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych w różnych specjalnościach wojskowych. W tej jednostce wolne są także stanowiska podoficerskie w korpusie osobowym łączności oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwa (tel. 261 312 557).

Stanowiska oficerskie przeznaczone dla oficerów młodszych oferuje 5 Pułk Artylerii w Sulechowie. Aplikować można na oficera tłumacza (por./kpt.), oficera łącznikowego (por./kpt.), dowódców plutonów, baterii, kompanii (tel. 261-569-644).

Jak wygląda rekrutacja?

Kandydaci zgłaszający się do kwalifikacji muszą zabrać ze sobą strój sportowy, dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie oraz kwalifikacje, książeczkę wojskową, a także zaświadczenie lekarskie dopuszczające do egzaminu z wychowania fizycznego.

Kwalifikacje odbywają się zazwyczaj w dwóch etapach. Pierwszy z nich to rozmowa kwalifikacyjna, na której kandydaci przedstawiają dokumenty potwierdzające ich kwalifikacje, wykształcenie i ukończone kursy. Drugim etapem jest sprawdzian sprawności fizycznej. By do niego przystąpić, kandydat musi posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych. Do zaliczenia są m.in. marszobieg na 3 tys. m, skłony tułowia w przód w czasie dwóch minut, bieg wahadłowy 10x10 m.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze

~wytatuowany
1492585320
Skoro jest aż takie zapotrzebowanie to wypadało by zmienić nadmierne regulacje odnośnie przyjmowania kandydatów do służby zawodowej. Jest wielu sprawnych, młodych mężczyzn, którzy chcą służyć w polskiej armii i są wręcz do tego stworzeni, a nie mogą z powodów tatuaży, czy nawet głupiego żylaka, gdzie po konsultacji z lekarzem wydaje się to totalną błachostką... Paradoksem jest to, że jak już się dostaniesz do wojska to możesz się tatuować i nikt na to nie zwraca uwagi. Jeden wielki cyrk na kółkach...
53-8A-E6-7A

Ochrona lasu dla obronności
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Kraków zaprosił weteranów
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Wypadek w PKW UNIFIL
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Bez zmian w emeryturach
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Syndrom Karbali
Bez patosu o misjach
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Symbol skupiający wiele znaczeń
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Od cyberkursu po mundurówkę
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Ślady, których nie widać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tu nie ma miejsca na błędy
Drony z SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Od indeksu do munduru
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
SAFE dla marynarki
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
SAFE dla Tarczy Wschód
Wsparcie ma znaczenie
Generał z cienia
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Podziemny szpital na trudne czasy
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Specjalsi: mała, wielka siła
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Tatuaże pod mundurem
Miłość od pierwszego wejrzenia
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Groźny incydent w Libanie
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
NATO i USA o Iranie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Blizny, których nie widzimy
Marsz prawdę ci powie
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Pierwsze umowy z SAFE
Polsko-estońska współpraca
Leopardy 2PL na podium
Przed misją w Rumunii
SAFE – czas kontraktów
Równanie z „Iksem”
Polsko-kanadyjska współpraca
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Czerwieńsze będą…
Biało-czerwona na Monte Cassino
Roboty saperskie bez tajemnic
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Sprawdzian na Bornholmie
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO