Noc, deszcz, morderczy dystans czy regulaminowe kruczki – nic nie było w stanie odstraszyć 113 śmiałków, którzy wyruszyli na trasę pierwszej Setki Komandosa w Lublińcu. Dystans 101,5 km najszybciej pokonał plutonowy Artur Pelo z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Najlepszą z dziewięciu kobiet była Anna Kurdyk, geodetka z Kalisza.
Niewielu z zawodników, którzy stanęli na starcie I Setki Komandosa legitymowało się ukończeniem przynajmniej jednego biegu o długości 100 km. Większość po raz pierwszy w życiu postanowiła zmierzyć się z magicznym dystansem. Przyjechali do Lublińca z całej Polski, aby sprawdzić granice swojej wytrzymałości. Pierwsze 20 km pokonali wszyscy. Natomiast do 40. kilometra dotarło 109 śmiałków, do 60. – 101, a do 80. – 100. Z biegaczy, którzy wyruszyli na piątą rundę o długości 20,3 km, tylko jednemu nie udało się dotrzeć do mety. W sumie biegu nie ukończyło 14 śmiałków. Dwóch wyeliminowało skręcenie kostki, a jednego kontuzja kolana. Pozostali nie spełnili swoich marzeń z innych powodów – w większości przypadków po prostu zabrakło im sił, aby pokonać trasę.
Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl
Organizatorzy zawodów – Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec i Jednostka Wojskowa Komandosów – wcale nie ułatwili zadania zawodnikom, którzy do swoich sportowych osiągnięć chcieli dopisać ukończenie biegu na dystansie 100 km. Komandoskie wyścigi różnią się bowiem od tych „klasycznych”. W rozgrywanym od kilkunastu lat Maratonie Komandosa dystans 42 km 195 m trzeba pokonać w umundurowaniu polowym i z plecakiem o wadze 10 kg. Podczas I Setki Komandosa zawodnicy musieli biec w mundurach przez pierwsze 40 km, a początkowe 10 km z dodatkowym 10-kilogramowym obciążeniem. Pozostałe 60 km mogli natomiast pokonać w dowolnym stroju. Zadania nie ułatwiały im deszcz oraz ciemności. Biegacze wyruszyli na trasę w piątek o godz. 22.00. Ostatni z nich na mecie zameldował się w sobotę o godz. 17.39.
Roszady na czołowych pozycjach
Tylko czołowa dziesiątka zawodników ukończyła ekstremalny bieg w czasie poniżej 12 godzin. Dwaj pierwsi na pokonanie 101,5 km potrzebowali mniej niż 10 godzin. Walka o zwycięstwo w I Setce Komandosa była bardzo ciekawa. Pierwsze 10 km z plecakiem najszybciej przebiegli plut. Artur Pelo i mł. asp. Jacek Michulec, policjant z Żywca. W punkcie zwrotu plecaków zameldowali się po 46 min 54 s po starcie. Natomiast trzecie miejsce, z czasem 48 min 8 s, zajmował Tomasz Kuliński z WKB Meta Lubliniec. Bieg spokojnie rozpoczął natomiast kolega klubowy Kulińskiego st. chor. Tomasz Maluk. Plecak oddał jako 18. zawodnik – godzinę po starcie.
Po 20 km na prowadzeniu nadal byli Pelo i Michulec. Pierwszą rundę ukończyli z czasem 1 godz. 39 min 55 s. Trzeci był Kuliński, który tracił do liderów 4 min 12 s. Chor. Maluk, z czasem 1 godz. 57 min 25 s, przesunął się natomiast na siódmą pozycję. Po 40 km prowadził już samotnie Pelo. Podoficer z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego dwie rundy pokonał w 3 godz. 32 min 18 s. Drugie miejsce, ze stratą 4 min, zajmował Kuliński. Trzeci, z czasem 3 godz. 49 min 32 s, był Filip Rzechowski z Gdyni. Na czwartą pozycję awansował zaś Maluk, który do prowadzącego plutonowego tracił niespełna 20 min. Na pozostałych 60 km walkę o miejsca od pierwszego do czwartego toczyli już tylko Pelo, Kuliński, Maluk i Rzechowski.
Na 48. kilometrze trasy losy rywalizacji odwróciły się. Tomasz Kuliński wyprzedził plutonowego z Lęborka, który borykał się z problemami zdrowotnymi. – Od 30. kilometra biegło mi się gorzej, zaczęły mnie boleć ścięgna w pachwinach. Spotkałem się z tym pierwszy raz w karierze. Dopiero na 46. kilometrze chor. Zbigniew Rosiński podał mi ketonal. Po około 30 minutach lek zadziałał i mogłem już normalnie biec – relacjonował plut. Artur Pelo. – Na pewno były prezes Mety jest ojcem mojego sukcesu. Gdyby nie ten ketonal, walczyłbym tylko o to, aby nie zejść z trasy, a nie o zwycięstwo – dodał plutonowy.
Zwycięzca plut. Artur Pelo.
Po 60 km biegu nadal prowadził, z czasem 5 godz. 21 min 25 s, Kuliński. Pelo był drugi, a z biegaczem Mety przegrywał aż o 16 min 23 s. W trzeciej rundzie na trzecią pozycję awansował Maluk i nie oddał jej już do mety. Po 80 km wyprzedzał Rzechowskiego o 4 min 23 s, a na mecie jego przewaga stopniała do 2 min 28 s. Na ostatnich 40 km doszło zaś do roszad na dwóch czołowych pozycjach. W czwartej rundzie Pelo dogonił Kulińskiego, którego dopadły z kolei dolegliwości żołądkowe. Plutonowy na ostatni punkt odżywczy przybiegł pół minuty przed rywalem. Po 80 km rywalizacji prowadził z czasem 7 godz. 37 min 55 s. Pelo szybko pobrał płyny i uskrzydlony objęciem prowadzenia postanowił ukończyć cały bieg w umundurowaniu polowym. Podoficer z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego systematycznie powiększał przewagę nad goniącym go reprezentantem gospodarzy. Na mecie zameldował się po 9 godz. 33 min 43 s biegu. Tomasza Kulińskiego wyprzedził o 18 min i 5 s.
Zwycięscy debiutanci
Plut. Artur Pelo z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i Anna Kurdyk, geodetka z Kalisza – zwycięzcy I Setki Komandosa – po raz pierwszy w karierze zmierzyli się z dystansem 100 km. Tymczasem najgroźniejszy rywal plutonowego Tomasz Kuliński w swojej karierze ukończył już 41 biegów o długości powyżej 42 km 195 m oraz 106 maratonów. Reprezentant Mety to czołowy w kraju biegacz na dystansach ultra. W 2014 roku zanotował dziesiąty wynik na światowych listach w biegu 12-godzinnym. Dwa lata wcześniej zdobył natomiast brązowy medal w klasyfikacji drużynowej na mistrzostwach świata i Europy w biegu 24-godzinnym. Z kolei Pelo od lat specjalizuje się w ekstremalnych imprezach dla służb mundurowych. Nie ma jednak doświadczenia w biegach ultra.
Debiutant przed startem postanowił, że jeśli tylko rywale mu na to pozwolą, postara się cały dystans pokonać w umundurowaniu polowym. – Chociaż na 48. kilometrze straciłem pierwszą lokatę dalej nie zamierzałem przebierać się w strój sportowy. Los się do mnie uśmiechnął przed zakończeniem czwartej rundy. Dość nieoczekiwanie wyprzedziłem Tomka i nabrałem wiatru w żagle – przyznał plut. Pelo. Plutonowy chciał nie tylko wygrać, ale i złamać barierę 10 godzin. Ostatnie 5 km miał najszybsze ze wszystkich wcześniejszych. – Chciałem dotrzymać słowa żołnierzom z mojej kompanii, którym obiecałem, że jeśli po okresie podstawowym otrzymają na egzaminie piątkę z wychowania fizycznego, to ja wygram I Setkę Komandosa – podkreślił 39-letni plutonowy.
Zwyciężczyni Anna Kurdyk na finiszu.
Pierwsza zwyciężczyni Setki Komandosa Anna Kurdyk ukończyła dotychczas tylko dwa maratony. Jeden z nich w listopadzie zeszłego roku właśnie w Lublińcu. – Maraton Komandosa był dobrym treningiem przed Setką Komandosa. Imprezy Mety mają jakiś magnes. Po maratonie postanowiłam tutaj wrócić i cieszę się, że udało mi się pokonać dystans 100 km – stwierdziła Anna Kurdyk. Przed startem słyszała różne opinie o biegach ultra. – Opowiadano mi, że w takich biegach najpierw biegnie się siłą mięśni, a później największą rolę odgrywa psychika. Ostrzegano mnie, że w pewnym momencie głowa i mięśnie odmawiają posłuszeństwa. U mnie do tego nie doszło. Od razu przyszła ta faza, kiedy biegnie się sercem i tak było od startu do mety – przyznała pierwsza triumfatorka Setki Komandosa.
Wyniki
Mężczyźni
1. plut. Artur Pelo (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) 9 godz. 33 min 43 s
2. Tomasz Kuliński (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec) 9 godz. 51 min 48 s
3. st. chor. Tomasz Maluk (WKB Meta Lubliniec / Jednostka Wojskowa Komandosów) 10 godz. 7 min 22 s
4. Filip Rzechowski (BigYellowFoot Adventure Team Gdynia) 10 godz. 9 min 50 s
5. st. sierż. rez. Marcin Walczuk (Stowarzyszenie Grupa Biegowa „Sieradz biega”) 11 godz. 19 min 23 s
6. st. szer. Krzysztof Chomicz (16 Batalion Powietrznodesantowy Kraków) 11 godz. 19 min 54 s
Kobiety
1. Anna Kurdyk (Fitness Army Group Kalisz) 13 godz. 13 min 52 s
2. sierż. sztab. Karina Kubara (Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu) 13 godz. 49 min 3 s
3. Natalia Posadzy-Palicka (Poznań) 15 godz. 16 min 52 s
4. Alina Kujawa (Gdańsk) 16 godz. 15 min 49 s
5. Alicja Kozłowska (Leszno) 16 godz. 26 min 19 s
6. chor. Katarzyna Polakowska (WKB Meta Lubliniec / Biuro Ochrony Rządu) 17 godz. 27 min 40 s.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski i ZmierzymyCzas.pl
komentarze