moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Proobronni walczą o paszport. Czas na rozpoznanie

Uczyli się czytać mapę, maszerować na azymut i zajmować budynki nieprzyjaciela. Prawie 80 członków organizacji proobronnych z całej Polski szkoliło się pod okiem instruktorów z 18 Pułku Rozpoznawczego. Zajęcia pod Białymstokiem były kolejnymi w ramach cyklu „Paszport dla proobronnych”. Pododdziały, które ukończą szkolenie, zdobędą uprawnienia do współpracy z wojskiem.W styczniu uczestnicy cyklu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP” pod okiem instruktorów z Batalionu Reprezentacyjnego WP uczyli się musztry i ceremoniału wojskowego. W lutym w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki ćwiczyli umiejętności z zakresu łączności. Teraz przyszła kolej na zasady rozpoznania i terenoznawstwo.

– Każde z tych szkoleń wnosi coś nowego do naszego programu treningowego. Zyskujemy nową wiedzę, a potem przekazujemy ją pozostałym członkom naszej organizacji – mówi Mariusz Sybilski, wiceprezes Stowarzyszenia FIA „Wierni w Gotowości pod Bronią”. Z tej organizacji w szkoleniu pod Białymstokiem uczestniczyło pięć osób.

W sumie na poligon Zielona przyjechało 79 przedstawicieli 18 organizacji proobronnych z całej Polski, m.in. ze Związku Strzeleckiego oddział Bydgoszcz, Stowarzyszenia FIA, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Gwardii Narodowej, Stowarzyszenia Pro Patria, Legii Akademickiej z Lublina, ObronyNarodowej.pl. Podczas szkolenia proobronni ćwiczyli w mieszanych grupach, ponieważ jedną z zasad programu „Paszport” jest taki dobór uczestników, by współpracowali ze sobą członkowie różnych organizacji.

– Zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności pozwalające na sprawne pokonywanie nieznanego terenu zajętego przez wroga. Przypomnieliśmy sobie, jak posługiwać się busolą, co pomogło nam później odbyć marsz na wskazany azymut. Uczestniczyliśmy również w zajęciach z mapą, podczas których uczyliśmy się określać położenie według układu współrzędnych UTM – mówi Patryk Bogusław z Legii Akademickiej. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli również wybrane elementy tzw. czarnej taktyki, czyli walki w terenie zabudowanym. Uczyli się, jak podejść do budynku, wejść do niego i sprawdzić jego wnętrze. Poznali też sposoby identyfikacji min i pułapek, na które można trafić, działając na wrogim terenie. – Nauczyliśmy się określać odległości, w jakich znajdują się obserwowane przez nas obiekty, używając lornetki wojskowej, linijki, ołówka, kartki papieru czy specjalistycznego sprzętu, takiego jak lornetka termowizyjna z dalmierzem JIM – dodaje legionista.

Pogoda nie sprzyjała ćwiczącym. – Mżył deszcz i wiał silny wiatr. To przypominało warunki, w jakich muszą pracować jednostki zwiadu, które wykonują zadania bez względu na aurę czy porę dnia – mówi Karol Wojtaszek, prezes Legii Akademickiej. Osiem osób z tej organizacji po powrocie z ćwiczeń będzie pracować z legionistami według wytycznych i materiałów szkoleniowych z Biura ds. Proobronnych MON.

– Podstawowym celem tegorocznych szkoleń organizacji proobronnych jest przygotowanie do egzaminu, który zostanie przeprowadzony pod koniec roku – mówi płk Andrzej Tomczak z Biura ds. Proobronnych MON. Pododdziały, które zdadzą egzamin, dostaną paszport, czyli zaświadczenie potwierdzające, że zdobyte umiejętności umożliwiają im współpracę z Wojskiem Polskim. – Ze szkolenia na szkolenie jesteśmy coraz lepsi – zapewnia Jakub Gering z Legii Akademickiej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Danuta Wojciuk

dodaj komentarz

komentarze


Centralne obchody Dnia Weterana
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Wzajemne wsparcie
Tygrysy nad Poznaniem
Powinność państwa
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Udana misja tygrysów
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Bliski Wschód – definicja chaosu
Afgańska misja z nowymi siłami
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
„Kabul VIII” – gotowi do misji
„Zoom na proobronność” rozstrzygnięty
Na jakich zasadach powrót do armii?
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Nowy polski samolot
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Lotnicze tradycje
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Dziewczyny na medal
Terror na Majorce
Pedro ze Stalowej Woli
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Europejska Harpia?
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Misja z komplikacjami
Weterani na macie
Powstańcza Noc Muzeów
Atak terrorystyczny w Radomiu
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Siedmiotonowy polski w boju
Argentyńska zagadka
Specjalsi świętują!
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Pierwszy maraton biegłam z Polą
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Wojska specjalne świętują
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Huta celuje w miliard
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Umowa na Air Show 2018 podpisana
Francja inwestuje w obronność
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Jak kupować skutecznie i szybko
Polska – przegrani zwycięzcy
Większa flota Szkoły Orląt
40 lat misji UNIFIL

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO