moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przygotowania do „Noble Jump 17” rozpoczęte

Jak szybka jest szpica? Ile czasu potrzebują żołnierze NATO by przyjść sojusznikom z pomocą? Na tego rodzaju pytania ma odpowiedzieć ćwiczenie „Noble Jump 17”, które odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Rumunii. Do udziału w manewrach przygotowuje się ponad 200 żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którzy tworzą grupę zadaniową Sił Odpowiedzi NATO.Kierunek południe Europy

Organizowane cyklicznie ćwiczenia „Noble Jump” mają za zadanie sprawdzenie czy wojska różnych państw są zdolne przemieścić się na duże odległości w czasie nakazanym przez międzynarodowe dowództwo. Weryfikują też zdolność dowództw Sojuszu do koordynowania ich transportu. Tegoroczne ćwiczenia „Noble Jump” odbędą się na terenie centrum wyszkolenia wojsk lądowych armii rumuńskiej w okolicach miejscowości Cincu. Całością ćwiczeń będzie kierowało dowództwo Sojuszu stacjonujące w Neapolu.

Na rumuńskim poligonie polską armię będzie reprezentowało 200 żołnierzy tworzących grupę zadaniową Sił Odpowiedzi NATO. Pododdział jest częścią 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, który od 1 stycznia pełni dyżur w siłach szybkiego reagowania sojuszu (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) tak zwanej szpicy NATO.

– Szczegóły udziału naszych żołnierzy w ćwiczeniu „Noble Jump 17” oraz dokładne zadania jakie będą tam wykonywali poznam podczas międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w kwietniu – mówi ppłk Wojciech Strzelecki, dowódca 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów. Zapewnia jednak, że jego podwładni przed objęciem rocznego dyżuru w siłach VJTF zostali doskonale przygotowani do wszelkich działań nie tylko bojowych, ale i logistycznych w różnych strefach klimatycznych i warunkach terenowych.

Wiadomo jednak, że polska kompania Sił Odpowiedzi NATO – SON, dowodzona przez kpt. Jana Bochnackiego, będzie dysponowała 14 bojowymi wozami piechoty. Dostanie też wsparcie pododdziałów logistycznych. Żołnierze i sprzęt wyjadą na południe Europy kolejowym transportem operacyjnym. Oprócz kompanii zmechanizowanej w ćwiczeniu weźmie udział także część batalionowej kompanii dowodzenia, która utworzy stanowisko dowodzenia polskim pododdziałem.

Sprawdzian szybkiego transportowania

Według procedur NATO siły szpicy w przypadku kryzysu muszą być gotowe do przemieszczenia w ciągu kilku dni w wyznaczone miejsce. Dlatego podczas przygotowania do dyżuru żołnierze ze Świętoszowa wielokrotnie trenowali sprawny załadunek sprzętu na transporty kolejowe oraz jego rozładunek. Ostatnie zajęcia tego typu odbyły się 17 lutego, gdy batalion wyruszał na szkolenie na poligon do Wędrzyna. Następne załadunki na wagony kolejowe odbędą się 11 marca, gdy będą wracali z poligonu do garnizonu. Dodatkowo dowództwo batalionu oraz osoby funkcyjne odpowiedzialne za transportowanie wojsk przeprowadziły także rekonesanse i szkoliły się w portach morskich, poznając zasady ładowania sprzętu i ludzi na okręty transportowe, oraz na lotniskach na wypadek gdyby zaszła konieczność przemieszczenia pododdziału drogą powietrzną.

Zdaniem kpt. Jana Bochnackiego dla jego kompanii szybki załadunek na transport kolejowy i rozładunek sprzętu poza granicami kraju nie stanowi żadnego problemu. – Większym wyzwaniem będzie wykonywanie zadań taktycznych w zupełnie nieznanym terenie – przyznaje dowódca kompanii. Dodaje, że „Noble Jump 17” będzie testem, czy to czego nauczyli się w kraju, potrafią bez problemu wykonać w zupełnie innych warunkach.

Jedną z rzeczy nowych może być czas jaki przyjdzie spędzić żołnierzom w podróży. Kpt. Bochnacki wyjaśnił, że przejazd wojskowym eszelonem do miejsca ćwiczeń, oddalonego o około półtora tysiąca kilometrów od garnizonu, może trwać nawet trzy dni w jedną stronę.

Podczas ćwiczenia „Noble Jump 17” polscy żołnierze będą wchodzili w skład komponentu lądowego dowodzonego przez 20 Brytyjską Brygadę Pancerno-Zmechanizowaną „The Iron Fist” , której są podporządkowani na czas pełnienia dyżuru.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
 
Obrona bez polityki
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Razem się szkolą, razem walczą
Gorące obrady NATO w Londynie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Unwanted Treaty
Kto zostawia ślady w sieci
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Wrocław czeka na Amerykanów
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Szwedzki baypass przed „Orką”
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
T-72 strzelają na poligonie
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Dołącz do zawodowców
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Ludzie niebezpiecznej profesji
Ostre strzelanie artylerzystów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Volhynian Lion Hearts
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Nowe maszyny w LAW
Klucz do dobrych relacji
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Nowe laboratorium WAT
Z archiwum „Szarego”
Kontenery dla Wisły
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Leopardy na Podkarpaciu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Błękitni” lecą do Afganistanu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Trudna droga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO