moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przygotowania do „Noble Jump 17” rozpoczęte

Jak szybka jest szpica? Ile czasu potrzebują żołnierze NATO by przyjść sojusznikom z pomocą? Na tego rodzaju pytania ma odpowiedzieć ćwiczenie „Noble Jump 17”, które odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Rumunii. Do udziału w manewrach przygotowuje się ponad 200 żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którzy tworzą grupę zadaniową Sił Odpowiedzi NATO.Kierunek południe Europy

Organizowane cyklicznie ćwiczenia „Noble Jump” mają za zadanie sprawdzenie czy wojska różnych państw są zdolne przemieścić się na duże odległości w czasie nakazanym przez międzynarodowe dowództwo. Weryfikują też zdolność dowództw Sojuszu do koordynowania ich transportu. Tegoroczne ćwiczenia „Noble Jump” odbędą się na terenie centrum wyszkolenia wojsk lądowych armii rumuńskiej w okolicach miejscowości Cincu. Całością ćwiczeń będzie kierowało dowództwo Sojuszu stacjonujące w Neapolu.

Na rumuńskim poligonie polską armię będzie reprezentowało 200 żołnierzy tworzących grupę zadaniową Sił Odpowiedzi NATO. Pododdział jest częścią 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, który od 1 stycznia pełni dyżur w siłach szybkiego reagowania sojuszu (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) tak zwanej szpicy NATO.

REKLAMA

– Szczegóły udziału naszych żołnierzy w ćwiczeniu „Noble Jump 17” oraz dokładne zadania jakie będą tam wykonywali poznam podczas międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w kwietniu – mówi ppłk Wojciech Strzelecki, dowódca 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów. Zapewnia jednak, że jego podwładni przed objęciem rocznego dyżuru w siłach VJTF zostali doskonale przygotowani do wszelkich działań nie tylko bojowych, ale i logistycznych w różnych strefach klimatycznych i warunkach terenowych.

Wiadomo jednak, że polska kompania Sił Odpowiedzi NATO – SON, dowodzona przez kpt. Jana Bochnackiego, będzie dysponowała 14 bojowymi wozami piechoty. Dostanie też wsparcie pododdziałów logistycznych. Żołnierze i sprzęt wyjadą na południe Europy kolejowym transportem operacyjnym. Oprócz kompanii zmechanizowanej w ćwiczeniu weźmie udział także część batalionowej kompanii dowodzenia, która utworzy stanowisko dowodzenia polskim pododdziałem.

Sprawdzian szybkiego transportowania

Według procedur NATO siły szpicy w przypadku kryzysu muszą być gotowe do przemieszczenia w ciągu kilku dni w wyznaczone miejsce. Dlatego podczas przygotowania do dyżuru żołnierze ze Świętoszowa wielokrotnie trenowali sprawny załadunek sprzętu na transporty kolejowe oraz jego rozładunek. Ostatnie zajęcia tego typu odbyły się 17 lutego, gdy batalion wyruszał na szkolenie na poligon do Wędrzyna. Następne załadunki na wagony kolejowe odbędą się 11 marca, gdy będą wracali z poligonu do garnizonu. Dodatkowo dowództwo batalionu oraz osoby funkcyjne odpowiedzialne za transportowanie wojsk przeprowadziły także rekonesanse i szkoliły się w portach morskich, poznając zasady ładowania sprzętu i ludzi na okręty transportowe, oraz na lotniskach na wypadek gdyby zaszła konieczność przemieszczenia pododdziału drogą powietrzną.

Zdaniem kpt. Jana Bochnackiego dla jego kompanii szybki załadunek na transport kolejowy i rozładunek sprzętu poza granicami kraju nie stanowi żadnego problemu. – Większym wyzwaniem będzie wykonywanie zadań taktycznych w zupełnie nieznanym terenie – przyznaje dowódca kompanii. Dodaje, że „Noble Jump 17” będzie testem, czy to czego nauczyli się w kraju, potrafią bez problemu wykonać w zupełnie innych warunkach.

Jedną z rzeczy nowych może być czas jaki przyjdzie spędzić żołnierzom w podróży. Kpt. Bochnacki wyjaśnił, że przejazd wojskowym eszelonem do miejsca ćwiczeń, oddalonego o około półtora tysiąca kilometrów od garnizonu, może trwać nawet trzy dni w jedną stronę.

Podczas ćwiczenia „Noble Jump 17” polscy żołnierze będą wchodzili w skład komponentu lądowego dowodzonego przez 20 Brytyjską Brygadę Pancerno-Zmechanizowaną „The Iron Fist” , której są podporządkowani na czas pełnienia dyżuru.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
 
Super Warrior w GROM-ie
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Bon turystyczny także w wojsku
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
F-16 kończą misję w Estonii
Sprawdzony sojusznik
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelnice dla terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dla odważnych i walecznych
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Tak się zostaje prymusem
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie znów w Drawsku
Na misjach święta inne niż zwykle
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Chemicy do zadań specjalnych
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kierunek: misja
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Trwała odporność terytorialsów
Świętuj z żołnierzami
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Online z mistrzami sportu
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Biblią w bolszewików
Chłopiec, który przyniósł śmierć
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szarża „Hallerczyka”
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO