moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
CEK NATO z akredytacją

Kilkunastomiesięczne prace adaptacyjne zakończyły się pozytywnie i dziś Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO jest pełnoprawnym ośrodkiem NATO – mówił Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Do jego zadań należeć będzie m.in. szkolenie specjalistów od kontrwywiadu. Główna siedziba jest w Krakowie.

Konferencja prasowa odbyła się dziś w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej. Wzięli w niej udział: Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, oraz Mariusz Marasek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. (Counter Intelligence Centre Of Exellence). – CEK NATO będzie wskazywało nowe kierunki działania służb specjalnych w naszym regionie. Dzięki odważnym decyzjom MON z grudnia 2015 roku dziś możemy się poszczycić eksperckim ośrodkiem na arenie międzynarodowej – mówił Piotr Bączek.

Pełnomocnik ministra dodał z kolei, że akredytowane właśnie Centrum NATO jest jedynym na świecie, który zajmuje się tematyką służb specjalnych w tak szerokim stopniu. – Na pewno świadczy to o zaufaniu, jakim NATO obdarzyło kierownictwo resortów obrony Polski i Słowacji – podkreślił Marasek.

NATO-owski rekord

Umowę o powołaniu CEK podpisano we wrześniu 2015 roku w siedzibie Dowództwa Sojuszniczego ds. Transformacji w Norfolk w USA. W tworzeniu Centrum jako państwa wiodące brały udział, poza Polską i Słowacją, także: Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy.

Na siedzibę CEK i główną bazę dydaktyczno-szkoleniową wybrano Kraków. Począwszy od 2016 roku przez kilkanaście miesięcy prowadzone były tam prace adaptacyjne. Tworzącą się instytucję wyposażono w niezbędny sprzęt oraz systemy teleinformatyczne do przetwarzania międzynarodowych informacji niejawnych. Przygotowano też plany pracy, trwał nabór kadr. – CEK powstało w błyskawicznym czasie. Potrzebowano na to tylko półtora roku. To rekord tworzenia centrum eksperckiego w NATO. Dla porównania bydgoskie centrum Policji powstawało 6 lat, Włosi tworzyli swoje niemal przez osiem – mówił Marasek.

W październiku ubiegłego roku oficerowie z Dowództwa ds. Transformacji NATO przeprowadzili audyt w krakowskiej siedzibie Centrum. – Przedstawiciele NATO nie zgłosili żadnych uwag, które byłyby przeszkodą w akredytacji, a sama kontrola potwierdziła osiągnięcie zdolności placówki do realizacji zadań zgodnie z założeniami. Za duży wkład dziękuję też Słowakom, z którymi współpraca okazała się bardzo owocna – mówił Marasek.

22 lutego CEK, po spełnieniu wszystkich kryteriów określonych przez Komitet Wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego, zostało oficjalnie akredytowane jako 24 centrum eksperckie NATO.

Specjalistyczne szkolenia

Szczegółowe zadania akredytowanej właśnie instytucji oraz jej skład są objęte sferą niejawności. W jej prace będą zaangażowani przedstawiciele wszystkich dziesięciu państw, wojskowi i funkcjonariusze. Polacy i Słowacy mają być grupami najliczniej reprezentowanymi. – Misją ośrodka będzie zwiększenie zdolności Sojuszu w dziedzinie kontrwywiadu, w tym przeciwdziałanie aktywności obcych służb wywiadowczych – mówił Mariusz Marasek. Centrum ma aktywnie uczestniczyć w pracach nad rozwojem doktryn i koncepcji Sojuszu. Pełnomocnik podkreślał jednak, że nie będzie prowadziło działalności operacyjno-rozpoznawczej, będzie natomiast szkoliło w zakresie kontrwywiadu NATO. Centrum ma korzystać też z obiektów Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Lest na Słowacji. – Nie bez znaczenia jest też działalność CEK związana ze zbieraniem doświadczeń. Choć współpraca wojskowa poszczególnych państw NATO jest długa i owocna, w przypadku służb specjalnych była dotąd niewielka – podkreślał pełnomocnik ministra.

Obecnie w Sojuszu Północnoatlantyckim funkcjonują 24 centra eksperckie o różnych specjalnościach. Polska jest aktywna w trzynastu z nich, w dwóch jako państwo wiodące. Poza CEK NATO działa zlokalizowane w Bydgoszczy Centrum Eksperckie Policji NATO.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Anna Jakubczyk/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


PKW Turcja już działa
 
Oni tworzą legendę
Symulator Rosomaka
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Tygrysy grasowały także nocą!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Borsuk pokazał swoje możliwości
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Jak wojsko walczy z pandemią
Jacht i menażki od wojska
Nagroda nie tylko od dowódcy
Missions Shape Character
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Kask Weterana do zdobycia!
W drodze do Ameryki
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Nowe książeczki wojskowe
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Marynarz na „Korfantym”
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Power of Brotherhood
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Gorzka parada zwycięstwa
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Course on Diplomacy
Borsuk bezwzględnie potrzebny
A Multi-Front Operation
Misje kształtują charakter
Co ze sprawdzianem z WF?
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Moździerze dla WOT-u
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Krwiodawcy w mundurach
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Siła braterstwa
Kurs na dyplomację
Nie tylko rozpoznanie
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
„Albatros” wyszedł na morze
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Specjaliści od wsparcia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierz uratował ofiarę wypadku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO