moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
CEK NATO z akredytacją

Kilkunastomiesięczne prace adaptacyjne zakończyły się pozytywnie i dziś Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO jest pełnoprawnym ośrodkiem NATO – mówił Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Do jego zadań należeć będzie m.in. szkolenie specjalistów od kontrwywiadu. Główna siedziba jest w Krakowie.

Konferencja prasowa odbyła się dziś w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej. Wzięli w niej udział: Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, oraz Mariusz Marasek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. (Counter Intelligence Centre Of Exellence). – CEK NATO będzie wskazywało nowe kierunki działania służb specjalnych w naszym regionie. Dzięki odważnym decyzjom MON z grudnia 2015 roku dziś możemy się poszczycić eksperckim ośrodkiem na arenie międzynarodowej – mówił Piotr Bączek.

Pełnomocnik ministra dodał z kolei, że akredytowane właśnie Centrum NATO jest jedynym na świecie, który zajmuje się tematyką służb specjalnych w tak szerokim stopniu. – Na pewno świadczy to o zaufaniu, jakim NATO obdarzyło kierownictwo resortów obrony Polski i Słowacji – podkreślił Marasek.

REKLAMA

NATO-owski rekord

Umowę o powołaniu CEK podpisano we wrześniu 2015 roku w siedzibie Dowództwa Sojuszniczego ds. Transformacji w Norfolk w USA. W tworzeniu Centrum jako państwa wiodące brały udział, poza Polską i Słowacją, także: Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy.

Na siedzibę CEK i główną bazę dydaktyczno-szkoleniową wybrano Kraków. Począwszy od 2016 roku przez kilkanaście miesięcy prowadzone były tam prace adaptacyjne. Tworzącą się instytucję wyposażono w niezbędny sprzęt oraz systemy teleinformatyczne do przetwarzania międzynarodowych informacji niejawnych. Przygotowano też plany pracy, trwał nabór kadr. – CEK powstało w błyskawicznym czasie. Potrzebowano na to tylko półtora roku. To rekord tworzenia centrum eksperckiego w NATO. Dla porównania bydgoskie centrum Policji powstawało 6 lat, Włosi tworzyli swoje niemal przez osiem – mówił Marasek.

W październiku ubiegłego roku oficerowie z Dowództwa ds. Transformacji NATO przeprowadzili audyt w krakowskiej siedzibie Centrum. – Przedstawiciele NATO nie zgłosili żadnych uwag, które byłyby przeszkodą w akredytacji, a sama kontrola potwierdziła osiągnięcie zdolności placówki do realizacji zadań zgodnie z założeniami. Za duży wkład dziękuję też Słowakom, z którymi współpraca okazała się bardzo owocna – mówił Marasek.

22 lutego CEK, po spełnieniu wszystkich kryteriów określonych przez Komitet Wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego, zostało oficjalnie akredytowane jako 24 centrum eksperckie NATO.

Specjalistyczne szkolenia

Szczegółowe zadania akredytowanej właśnie instytucji oraz jej skład są objęte sferą niejawności. W jej prace będą zaangażowani przedstawiciele wszystkich dziesięciu państw, wojskowi i funkcjonariusze. Polacy i Słowacy mają być grupami najliczniej reprezentowanymi. – Misją ośrodka będzie zwiększenie zdolności Sojuszu w dziedzinie kontrwywiadu, w tym przeciwdziałanie aktywności obcych służb wywiadowczych – mówił Mariusz Marasek. Centrum ma aktywnie uczestniczyć w pracach nad rozwojem doktryn i koncepcji Sojuszu. Pełnomocnik podkreślał jednak, że nie będzie prowadziło działalności operacyjno-rozpoznawczej, będzie natomiast szkoliło w zakresie kontrwywiadu NATO. Centrum ma korzystać też z obiektów Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Lest na Słowacji. – Nie bez znaczenia jest też działalność CEK związana ze zbieraniem doświadczeń. Choć współpraca wojskowa poszczególnych państw NATO jest długa i owocna, w przypadku służb specjalnych była dotąd niewielka – podkreślał pełnomocnik ministra.

Obecnie w Sojuszu Północnoatlantyckim funkcjonują 24 centra eksperckie o różnych specjalnościach. Polska jest aktywna w trzynastu z nich, w dwóch jako państwo wiodące. Poza CEK NATO działa zlokalizowane w Bydgoszczy Centrum Eksperckie Policji NATO.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Anna Jakubczyk/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
 
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
A17 – następcy Kobbenów?
Gepardy już na Mazurach
Kolejny dzień walki z pandemią
Walka z COVID-19 trwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Start w nieznane
Wymagający sprawdzian podoficerów
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Sąd nad systemem
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Amerykanie odmładzają F-16
Święto sportowców w mundurach
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Obrady ministrów obrony NATO
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Dominatorzy biegów na orientację
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Polowe fortyfikacje
13 medali żołnierzy na ringu
Świąteczne prezenty od AMW
F-16 kończą misję w Estonii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
EkstraKLASA dla uczniów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
NATO broni cyberprzestrzeni
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
„Orca” na Atlantyku
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Komisje sejmowe o umowie z USA
Uwaga, lot kontrolowany
Ukraiński kurs na Zachód
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Proobronni wspierają potrzebujących
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO