Kilkunastomiesięczne prace adaptacyjne zakończyły się pozytywnie i dziś Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO jest pełnoprawnym ośrodkiem NATO – mówił Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Do jego zadań należeć będzie m.in. szkolenie specjalistów od kontrwywiadu. Główna siedziba jest w Krakowie.
Konferencja prasowa odbyła się dziś w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej. Wzięli w niej udział: Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, oraz Mariusz Marasek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. (Counter Intelligence Centre Of Exellence). – CEK NATO będzie wskazywało nowe kierunki działania służb specjalnych w naszym regionie. Dzięki odważnym decyzjom MON z grudnia 2015 roku dziś możemy się poszczycić eksperckim ośrodkiem na arenie międzynarodowej – mówił Piotr Bączek.
Pełnomocnik ministra dodał z kolei, że akredytowane właśnie Centrum NATO jest jedynym na świecie, który zajmuje się tematyką służb specjalnych w tak szerokim stopniu. – Na pewno świadczy to o zaufaniu, jakim NATO obdarzyło kierownictwo resortów obrony Polski i Słowacji – podkreślił Marasek.
NATO-owski rekord
Umowę o powołaniu CEK podpisano we wrześniu 2015 roku w siedzibie Dowództwa Sojuszniczego ds. Transformacji w Norfolk w USA. W tworzeniu Centrum jako państwa wiodące brały udział, poza Polską i Słowacją, także: Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy.
Na siedzibę CEK i główną bazę dydaktyczno-szkoleniową wybrano Kraków. Począwszy od 2016 roku przez kilkanaście miesięcy prowadzone były tam prace adaptacyjne. Tworzącą się instytucję wyposażono w niezbędny sprzęt oraz systemy teleinformatyczne do przetwarzania międzynarodowych informacji niejawnych. Przygotowano też plany pracy, trwał nabór kadr. – CEK powstało w błyskawicznym czasie. Potrzebowano na to tylko półtora roku. To rekord tworzenia centrum eksperckiego w NATO. Dla porównania bydgoskie centrum Policji powstawało 6 lat, Włosi tworzyli swoje niemal przez osiem – mówił Marasek.
W październiku ubiegłego roku oficerowie z Dowództwa ds. Transformacji NATO przeprowadzili audyt w krakowskiej siedzibie Centrum. – Przedstawiciele NATO nie zgłosili żadnych uwag, które byłyby przeszkodą w akredytacji, a sama kontrola potwierdziła osiągnięcie zdolności placówki do realizacji zadań zgodnie z założeniami. Za duży wkład dziękuję też Słowakom, z którymi współpraca okazała się bardzo owocna – mówił Marasek.
22 lutego CEK, po spełnieniu wszystkich kryteriów określonych przez Komitet Wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego, zostało oficjalnie akredytowane jako 24 centrum eksperckie NATO.
Specjalistyczne szkolenia
Szczegółowe zadania akredytowanej właśnie instytucji oraz jej skład są objęte sferą niejawności. W jej prace będą zaangażowani przedstawiciele wszystkich dziesięciu państw, wojskowi i funkcjonariusze. Polacy i Słowacy mają być grupami najliczniej reprezentowanymi. – Misją ośrodka będzie zwiększenie zdolności Sojuszu w dziedzinie kontrwywiadu, w tym przeciwdziałanie aktywności obcych służb wywiadowczych – mówił Mariusz Marasek. Centrum ma aktywnie uczestniczyć w pracach nad rozwojem doktryn i koncepcji Sojuszu. Pełnomocnik podkreślał jednak, że nie będzie prowadziło działalności operacyjno-rozpoznawczej, będzie natomiast szkoliło w zakresie kontrwywiadu NATO. Centrum ma korzystać też z obiektów Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Lest na Słowacji. – Nie bez znaczenia jest też działalność CEK związana ze zbieraniem doświadczeń. Choć współpraca wojskowa poszczególnych państw NATO jest długa i owocna, w przypadku służb specjalnych była dotąd niewielka – podkreślał pełnomocnik ministra.
Obecnie w Sojuszu Północnoatlantyckim funkcjonują 24 centra eksperckie o różnych specjalnościach. Polska jest aktywna w trzynastu z nich, w dwóch jako państwo wiodące. Poza CEK NATO działa zlokalizowane w Bydgoszczy Centrum Eksperckie Policji NATO.
autor zdjęć: Anna Jakubczyk/CO MON
komentarze