moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przetarg na śmigłowce

Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił trzy firmy – Lockheed Martin, który posiada zakłady lotnicze w Mielcu, włoski holding Leonardo, który jest właścicielem PZL Świdnik oraz koncern Airbus do negocjacji handlowych w sprawie dostawy dla naszej armii 8 śmigłowców dla sił specjalnych oraz 8 śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych przystosowanych do ratownictwa morskiego.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało dzisiaj, że Inspektorat Uzbrojenia MON wystosował zaproszenie do złożenia ofert handlowych na dostawę wymienionych typów maszyn. Trafiło ono do trzech firm, które wyraziły gotowość dostarczenia naszej armii śmigłowców przeznaczonych dla wojsk specjalnych oraz wiropłatów dla marynarki wojennej – czyli do amerykańskiego Lockheed Martina, który posiada zakłady lotnicze w Mielcu, włoskiego holdingu Leonardo, który jest właścicielem PZL Świdnik oraz do koncernu Airbus.

Jak wyjaśnia Katarzyna Jakubowska z Oddziału Mediów CO MON, dla komandosów polskie wojsko chce kupić osiem śmigłowców przeznaczonych do misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych, a dla marynarki wojennej osiem maszyn przeznaczonych do zwalcza okrętów podwodnych, które gdy zajdzie taka potrzeba, mogą również wykonywać zadania ratownicze.

Pierwszeństwo mają maszyny dla wojsk specjalnych. – Śmigłowce wykorzystywane obecnie do dyżurów na morzu posiadają resursy do końca 2019 roku – wyjaśnia Katarzyna Jakubowska. – W związku z powyższym negocjacje w sprawie śmigłowców morskich prowadzone będą po analizie proponowanych przez oferentów harmonogramów możliwych dostaw. Ministerstwo dopuszcza przy tym możliwość ich pozyskania w dwu transzach po 4 maszyny – dodaje.

W przekazanym mediom komunikacie przedstawiciele MON podkreślają, że opóźnienie w ogłoszeniu przetargu (minister obrony narodowej zapowiadał w ubiegłym roku, że zostanie on uruchomiony najpóźniej na przełomie obecnego i minionego roku), wynikało z konieczności uzgodnienia procesu obiegu informacji niejawnych, a także z konieczności przygotowania wymagań offsetowych.

– W ramach tych oczekiwań przewidziano zobowiązanie dostawcy do utworzenia centrum serwisowego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, wraz z uwzględnieniem zdolności do remontowania zespołów głównych oraz pozyskanie przez krajowy przemysł możliwości modernizacji (w tym – częściowej modyfikacji) śmigłowców – wyjaśnia Katarzyna Jakubowska.

Choć Ministerstwo Obrony Narodowej nie ujawnia, do kiedy firmy mają czas na złożenie ofert handlowych, to przedstawiciele resortu podkreślają, że liczą iż zostanie zrobione to „niezwłocznie”. Jak czytamy w komunikacie, postępowanie prowadzone jest w trybie przewidzianym dla zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. „W związku z tym negocjacje prowadzone muszą być w trybie całkowitej poufności. Oznacza to, że do czasu ich zakończenia opinii publicznej nie mogą być przekazywane żadne informacje szczegółowe” – informuje MON.

Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował dzisiaj również, że skierował do dwóch podmiotów: koncernu Boeing Company oraz konsorcjum Lufthansa wraz z firmą Glomex, zaproszenie do składania ofert handlowych na dostawę trzech samolotów „średnich”przeznaczonych do przewozu najważniejszych osób w państwie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi za oceanem
 
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Beagle dla żołnierzy?
Kajak idealny dla komandosa
Polsko-łotewska „Zima”
Rekordowy budżet MON
Klasy wojskowe po nowemu
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Za wolność naszą i waszą
Misje na dłużej
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Mobilne moździerze dla armii
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
We Are All Darfur
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Misja wojownika
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
They Train Together, They Fight Together
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ostatni samochód Marszałka
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Pomagali z narażeniem życia
Defense Without Politics
Benemerenti 2020
Strykery znów na Mazurach
Iran uderza w USA
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Arsenał Iranu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Następcy Wstęg poszukiwani

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO