moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przetarg na śmigłowce

Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił trzy firmy – Lockheed Martin, który posiada zakłady lotnicze w Mielcu, włoski holding Leonardo, który jest właścicielem PZL Świdnik oraz koncern Airbus do negocjacji handlowych w sprawie dostawy dla naszej armii 8 śmigłowców dla sił specjalnych oraz 8 śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych przystosowanych do ratownictwa morskiego.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało dzisiaj, że Inspektorat Uzbrojenia MON wystosował zaproszenie do złożenia ofert handlowych na dostawę wymienionych typów maszyn. Trafiło ono do trzech firm, które wyraziły gotowość dostarczenia naszej armii śmigłowców przeznaczonych dla wojsk specjalnych oraz wiropłatów dla marynarki wojennej – czyli do amerykańskiego Lockheed Martina, który posiada zakłady lotnicze w Mielcu, włoskiego holdingu Leonardo, który jest właścicielem PZL Świdnik oraz do koncernu Airbus.

Jak wyjaśnia Katarzyna Jakubowska z Oddziału Mediów CO MON, dla komandosów polskie wojsko chce kupić osiem śmigłowców przeznaczonych do misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych, a dla marynarki wojennej osiem maszyn przeznaczonych do zwalcza okrętów podwodnych, które gdy zajdzie taka potrzeba, mogą również wykonywać zadania ratownicze.

Pierwszeństwo mają maszyny dla wojsk specjalnych. – Śmigłowce wykorzystywane obecnie do dyżurów na morzu posiadają resursy do końca 2019 roku – wyjaśnia Katarzyna Jakubowska. – W związku z powyższym negocjacje w sprawie śmigłowców morskich prowadzone będą po analizie proponowanych przez oferentów harmonogramów możliwych dostaw. Ministerstwo dopuszcza przy tym możliwość ich pozyskania w dwu transzach po 4 maszyny – dodaje.

W przekazanym mediom komunikacie przedstawiciele MON podkreślają, że opóźnienie w ogłoszeniu przetargu (minister obrony narodowej zapowiadał w ubiegłym roku, że zostanie on uruchomiony najpóźniej na przełomie obecnego i minionego roku), wynikało z konieczności uzgodnienia procesu obiegu informacji niejawnych, a także z konieczności przygotowania wymagań offsetowych.

– W ramach tych oczekiwań przewidziano zobowiązanie dostawcy do utworzenia centrum serwisowego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, wraz z uwzględnieniem zdolności do remontowania zespołów głównych oraz pozyskanie przez krajowy przemysł możliwości modernizacji (w tym – częściowej modyfikacji) śmigłowców – wyjaśnia Katarzyna Jakubowska.

Choć Ministerstwo Obrony Narodowej nie ujawnia, do kiedy firmy mają czas na złożenie ofert handlowych, to przedstawiciele resortu podkreślają, że liczą iż zostanie zrobione to „niezwłocznie”. Jak czytamy w komunikacie, postępowanie prowadzone jest w trybie przewidzianym dla zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. „W związku z tym negocjacje prowadzone muszą być w trybie całkowitej poufności. Oznacza to, że do czasu ich zakończenia opinii publicznej nie mogą być przekazywane żadne informacje szczegółowe” – informuje MON.

Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował dzisiaj również, że skierował do dwóch podmiotów: koncernu Boeing Company oraz konsorcjum Lufthansa wraz z firmą Glomex, zaproszenie do składania ofert handlowych na dostawę trzech samolotów „średnich”przeznaczonych do przewozu najważniejszych osób w państwie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
 
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
High Confidence Operations
Warszawa walczy, wracamy
Wozy amunicyjne do Raków
Piknik ze smakiem
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Czarny odchodzi do cywila
A Wave of Alliances
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Śladami Pierwszej Pancernej
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojna wywiadów
Rivalry on Closed Sea
Najpierw „Sonda”, później promocja
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Kolejne NUR-y do modernizacji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Amerykańska przyszłość WZL
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Pułaski” wrócił do kraju
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Desant z transportowca-giganta
Irańskie szachy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rozpoczynamy nową erę
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zielonka dla Patriotów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Przez krew zdobyty Śląsk
Cienka niebieska linia
Świętuj z wojskiem na piknikach!
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Śląskie obchody wojskowego święta
Sprawdzają Brutusa
Wielofunkcyjny scyzoryk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Przysięga śląskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO