moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy broń laserowa obroni pilota?

Wykorzystywane obecnie środki obrony samolotu nie są w stu procentach skuteczne, a rozwój broni przeciwlotniczej sprawia, że ich możliwości powoli się wyczerpują. Zakłócanie, flary, dipole czy próby agresywnego manewrowania jedynie podnoszą szanse na ochronę maszyny oraz uratowanie pilota. Także elektronika wbudowywana w pociski jest coraz bardziej wyrafinowana. Dzięki zwiększeniu możliwości procesorów coraz trudniej będzie oszukać nadlatujący pocisk. Będzie on mógł w ułamku sekundy przeanalizować np. źródło ciepła, porównać je z zapisanymi wzorcami i zidentyfikować pułapkę. Porzuci wtedy śledzenie „przynęty” i skieruje się z powrotem w stronę silnika samolotu. Trwająca od lat i w miarę stabilna równowaga środków bojowych i przeciwśrodków może niebawem zostać zaburzona przez broń laserową, którą amerykańska armia chce wykorzystać do obrony samolotów przez bronią przeciwnika.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) wystosowały tzw. request for proposals (RFP) czyli zapytanie do firm sektora obronnego na temat broni laserowej. Podstawowym założeniem tej broni miałaby być obrona przed środkami ofensywnymi przeciwnika. 5 stycznia Siły Powietrzne USA wystosowały zapytanie będące częścią programu LANCE (Laser Advancements for Next-generation Compact Environments), którego celem jest przeprowadzenie badań i prac rozwojowych niezbędnych do zaprojektowania, wyprodukowania i dostawy niezawodnych i wytrzymałych laserów wysokiej mocy, cechujących się doskonałą jakością promienia laserowego oraz kompaktowym rozmiarem, w celu integracji na posiadanych samolotach. W następnej fazie przeprowadzone mają zostać testy w powietrzu takowych systemów w ramach fazy drugiej ShiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) ADT (Advanced Technology Demonstration).

Największym problemem, z jaki muszą rozwiązać projektanci systemu, jest przechowywanie energii. Choć potrafimy już wytwarzać ogromne jej ilości, to jej magazynowanie nadal jest na poziomie sprzed kilkudziesięciu lat. Jakby tego było mało, ogromne ilości energii potrzebne do prowadzenia skutecznego ognia trzeba wytworzyć na pokładzie samolotu. Myśliwiec nie powinien mieć bowiem możliwości oddawania strzału jedynie z zabranych z ziemi zapasów. Konieczne jest szybkie odtwarzanie w locie możliwości obronnych.

Czy przemysł już dojrzał?

REKLAMA

Wiele firm prezentuje swoje koncepcje przyszłej walki powietrznej i można w nich dostrzec wykorzystanie lasera. Na przykład Northrop Grumman na jednej z wizualizacji zaprezentował myśliwiec VI generacji niszczący pociski przeciwnika za pomocą broni laserowej.

Przed laty świat obiegły zdjęcia samolotu Boeing YAL-1 Airborne Laser Testbed. Maszyna ta miała laser dużej mocy (megawatowy) i służyła jako platforma eksperymentalna dla broni mającej docelowo niszczyć pociski balistyczne. Wydawało się wtedy, że broń kojarzona z programem gwiezdnych wojen niebawem stanie się rzeczywistością. Pierwsze strzelania odbyły się już jednak 10 lat temu, ale w 2011 roku w ramach cięć budżetowych zdecydowano się skasować cały program.

Na bardzo wielu polach obserwujemy dynamiczny rozwój innowacyjnych technologii obronnych i ich „nagłe” pojawienie się nie wydaje się przypadkowe. Można zakładać, że jest to klasyczna ucieczka do przodu. Przemysł zbrojeniowy wielu krajów zaczyna doganiać USA i na rynku pojawia się uzbrojenie do tej pory identyfikowane jedynie z przemysłem amerykańskim. Wdrożenie do pierwszej linii nowych rozwiązań może pomóc Amerykanom zachować przewagę.

dr Krzysztof Kuska , ekspert w dziedzinie lotnictwa wojskowego, redaktor naczelny portalu www.infolotnicze.pl

dodaj komentarz

komentarze


Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
 
Przeprawa przez Wisłę
Więcej pieniędzy na zapomogi
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Dla bezpieczeństwa lotów
PKW Orlik wrócił do domu
Wojsko na muralach
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Pioruny w ofercie dla US Army
Zdobądź z nami Monte Cassino!
Wyższe nie tylko pensje
Droga ku liczniejszej armii
Bitwa o Kamień Stołpecki
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Raport podkomisji smoleńskiej
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Amerykańskie F-15 w Polsce
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Ukraina kontratakuje
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
PGZ zwiększa moc
Żołnierz wicemistrzem Europy w judo
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Przewrót majowy
Stocznia na dwóch barkach
Leopardy 2A7 w Polsce
Wielki desant na „Swift Response”
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Wielki dzień dla polskiego wojska
Medale za walkę z COVID-19
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów
Wojsko znów zagra z Gortatem
Droga Hannibala wzięta!
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Morska flanka pod osłoną
Ottokar przyspiesza
Trwają walki o Donbas
Za wolność naszą i waszą
W Drawsku strzelają Abramsy
F-15 w Łasku
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO