moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy broń laserowa obroni pilota?

Wykorzystywane obecnie środki obrony samolotu nie są w stu procentach skuteczne, a rozwój broni przeciwlotniczej sprawia, że ich możliwości powoli się wyczerpują. Zakłócanie, flary, dipole czy próby agresywnego manewrowania jedynie podnoszą szanse na ochronę maszyny oraz uratowanie pilota. Także elektronika wbudowywana w pociski jest coraz bardziej wyrafinowana. Dzięki zwiększeniu możliwości procesorów coraz trudniej będzie oszukać nadlatujący pocisk. Będzie on mógł w ułamku sekundy przeanalizować np. źródło ciepła, porównać je z zapisanymi wzorcami i zidentyfikować pułapkę. Porzuci wtedy śledzenie „przynęty” i skieruje się z powrotem w stronę silnika samolotu. Trwająca od lat i w miarę stabilna równowaga środków bojowych i przeciwśrodków może niebawem zostać zaburzona przez broń laserową, którą amerykańska armia chce wykorzystać do obrony samolotów przez bronią przeciwnika.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) wystosowały tzw. request for proposals (RFP) czyli zapytanie do firm sektora obronnego na temat broni laserowej. Podstawowym założeniem tej broni miałaby być obrona przed środkami ofensywnymi przeciwnika. 5 stycznia Siły Powietrzne USA wystosowały zapytanie będące częścią programu LANCE (Laser Advancements for Next-generation Compact Environments), którego celem jest przeprowadzenie badań i prac rozwojowych niezbędnych do zaprojektowania, wyprodukowania i dostawy niezawodnych i wytrzymałych laserów wysokiej mocy, cechujących się doskonałą jakością promienia laserowego oraz kompaktowym rozmiarem, w celu integracji na posiadanych samolotach. W następnej fazie przeprowadzone mają zostać testy w powietrzu takowych systemów w ramach fazy drugiej ShiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) ADT (Advanced Technology Demonstration).

Największym problemem, z jaki muszą rozwiązać projektanci systemu, jest przechowywanie energii. Choć potrafimy już wytwarzać ogromne jej ilości, to jej magazynowanie nadal jest na poziomie sprzed kilkudziesięciu lat. Jakby tego było mało, ogromne ilości energii potrzebne do prowadzenia skutecznego ognia trzeba wytworzyć na pokładzie samolotu. Myśliwiec nie powinien mieć bowiem możliwości oddawania strzału jedynie z zabranych z ziemi zapasów. Konieczne jest szybkie odtwarzanie w locie możliwości obronnych.

Czy przemysł już dojrzał?

REKLAMA

Wiele firm prezentuje swoje koncepcje przyszłej walki powietrznej i można w nich dostrzec wykorzystanie lasera. Na przykład Northrop Grumman na jednej z wizualizacji zaprezentował myśliwiec VI generacji niszczący pociski przeciwnika za pomocą broni laserowej.

Przed laty świat obiegły zdjęcia samolotu Boeing YAL-1 Airborne Laser Testbed. Maszyna ta miała laser dużej mocy (megawatowy) i służyła jako platforma eksperymentalna dla broni mającej docelowo niszczyć pociski balistyczne. Wydawało się wtedy, że broń kojarzona z programem gwiezdnych wojen niebawem stanie się rzeczywistością. Pierwsze strzelania odbyły się już jednak 10 lat temu, ale w 2011 roku w ramach cięć budżetowych zdecydowano się skasować cały program.

Na bardzo wielu polach obserwujemy dynamiczny rozwój innowacyjnych technologii obronnych i ich „nagłe” pojawienie się nie wydaje się przypadkowe. Można zakładać, że jest to klasyczna ucieczka do przodu. Przemysł zbrojeniowy wielu krajów zaczyna doganiać USA i na rynku pojawia się uzbrojenie do tej pory identyfikowane jedynie z przemysłem amerykańskim. Wdrożenie do pierwszej linii nowych rozwiązań może pomóc Amerykanom zachować przewagę.

dr Krzysztof Kuska , ekspert w dziedzinie lotnictwa wojskowego, redaktor naczelny portalu www.infolotnicze.pl

dodaj komentarz

komentarze


Bohaterska obrona wzgórza 385
 
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Trenują, aby szkolić innych
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Szybciej do wojska
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Kaper” przeciw terrorystom
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Kraby kontra okręt
Szybsza droga do armii zawodowej
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Dekady za wcześnie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Ku czci roku 1918 i 1920
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Defendery 2020: RobUV
„Ci cholerni Polacy!”
„Aviation Detachment” w Łasku
Amerykanie odmładzają F-16
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Ukraiński kurs na Zachód
Groty dla podchorążych WAT-u
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Laserowa artyleria US Army
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ryzykowne remedium
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Komisje sejmowe o umowie z USA
A więc wojna...
Następca Honkera na MSPO
Defilada na święto dywizji
Polsko-amerykańska współpraca
Defender 2020: Symulator Pioruna
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Wojsko przeciw wirusowi
Kraken dla Kormoranów
Nadchodzi Armia Fight Night!
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Zostań studentem ASzWoj
Promocja oficerska w AWL
16 Dywizja najlepsza!
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Październik pod znakiem Tallboya
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO