moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bombą głębinową w okręt podwodny

Załoga Mi-14PŁ zrzuciła do morza pławę sygnalizacyjną. W ten sposób oznaczony został cel. Wkrótce śmigłowiec pojawił się w tym miejscu raz jeszcze, tym razem już po to, by zaatakować za pomocą bomby głębinowej. Tak właśnie lotnicy morscy ćwiczyli w okolicach Ustki walkę z okrętem podwodnym.

Okręt podwodny to wyjątkowo wymagający przeciwnik. Zwłaszcza na Bałtyku, który choć niezbyt głęboki, charakteryzuje się nietypową hydrologią. Woda układa się tutaj w wiele warstw o zmiennej temperaturze i zasoleniu, co utrudnia rozchodzenie się dźwięku. Dla operatorów systemów poszukiwawczo-uderzeniowych to prawdziwa udręka. – Śmigłowce Mi-14PŁ mogą wykrywać i śledzić okręt podwodny używając stacji hydroakustycznej, detektora anomalii magnetycznych oraz wyrzucanych do wody pław radiohydroakustycznych – przypomina kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Pierwsze z tych urządzeń wysyła sygnał, który odbija się od podwodnych obiektów i wraca do operatora, drugie namierza okręt rejestrując zmiany w polu magnetycznym ziemi, trzecie natomiast zbiera emitowane przez niego sygnały. Operator, zwany też oficerem taktycznym, namierza przeciwnika, śmigłowiec podąża jego śladem, a potem zwykle dochodzi do ataku. I właśnie ostatni z tych elementów ćwiczyła w okolicach Ustki załoga jednej z „czternastek”.

Pierwszym krokiem było wypuszczenie do morza pławy sygnalizacyjnej. Dla lotników miała ona stanowić cel. Wkrótce śmigłowiec pojawił się nad celem ponownie, tym razem już by zrzucić bombę głębinową PŁAB-250-120. Procedura została powtórzona kilkakrotnie. – W sumie zrzuciliśmy trzy bomby – mówi por. nawig. Krystian Gutkowski, oficer taktyczny z załogi Mi-14PŁ.

PŁAB-250-120 waży nieco ponad 120 kilogramów. W zależności od rodzaju zapalnika wybucha, kiedy zetknie się z celem, w reakcji na emitowane przez okręt podwodny pole akustyczne, lub magnetyczne, bądź gdy ciśnienie wokół osiągnie odpowiednią wartość. – Nasz śmigłowiec może również przenosić torpedę MU-90 i jest to broń dużo bardziej precyzyjna niż bomby głębinowe – przyznaje por. Gutkowski. Bomba nie podąża za celem, nie ma urządzeń, które ją na niego naprowadzają. – Aby zagrozić okrętowi, musimy znaleźć się bezpośrednio nad nim – przypomina oficer. Ale i bomba ma swoje zalety. – Osiągnięcie celu wcale nie musi być jednoznaczne z zatopieniem wrogiej jednostki. Wystarczy, że zademonstrujemy swoją obecność, determinację, a tym samym nakłonimy przeciwnika, by zrezygnował z zamiarów – wyjaśnia por. Gutkowski. – Za pomocą bomby możemy go z danego akwenu wypłoszyć – dodaje.

Śmigłowce Mi-14PŁ należą do podstawowego wyposażenia sił przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). – Do niedawna Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej miała osiem takich maszyn. Z powodu wyczerpania resursu cztery z nich trzeba było jednak wycofać. Resurs pozostałych upływa pod koniec 2021 roku – informuje kmdr ppor. Cichy. Do prowadzenia działań ZOP w lotnictwie morskim przeznaczone są jeszcze cztery śmigłowce pokładowe SH-2G oraz samolot patrolowy Bryza Bis. Jeśli chodzi o okręty, takie zdolności mają dwie fregaty rakietowe ORP „Gen. T. Kościuszko” i ORP „Gen. K. Pułaski” oraz korweta ORP „Kaszub”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1487572860
Odrzucajcie już te 4 sztuki MU-90 . Opłaci się w razie konfliktu.
96-69-5D-19

W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Terror na Majorce
Dziewczyny na medal
Jak kupować skutecznie i szybko
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Polska – przegrani zwycięzcy
Udana misja tygrysów
Lotnicze tradycje
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Atak terrorystyczny w Radomiu
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Centralne obchody Dnia Weterana
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Francja inwestuje w obronność
Misja z komplikacjami
Afgańska misja z nowymi siłami
40 lat misji UNIFIL
Weterani na macie
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Europejska Harpia?
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Nowy polski samolot
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Większa flota Szkoły Orląt
Wojska specjalne świętują
Na jakich zasadach powrót do armii?
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Powinność państwa
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Pedro ze Stalowej Woli
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Tygrysy nad Poznaniem
Wzajemne wsparcie
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Siedmiotonowy polski w boju
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Huta celuje w miliard
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Specjalsi świętują!
Bliski Wschód – definicja chaosu
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Argentyńska zagadka

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO