moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiątki po dowódcy Błękitnej Armii

Kopia pierścienia, którym gen. Józef Haller zaślubił Polskę z morzem, modele okrętów i wodnosamolotów, śmigło z hydroplanu patrolowego – to tylko niektóre eksponaty z wystawy poświęconej „błękitnemu generałowi” i polskim siłom morskim powstałe w okresie międzywojennym. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wystawę „Generał Józef Haller, bohater odrodzonej Rzeczypospolitej i odzyskanego Pomorza” można podzielić na trzy części. Pierwsza przedstawia biografię generała, dzieje odzyskania Pomorza w 1920 roku oraz historię portu w Pucku – pierwszego nadmorskiego portu Marynarki Wojennej. Uwagę przykuwa tu m.in. reprodukcja ozdobnego formularza o nazwie „Akt Zaślubin Polski z Morzem”. Zaprojektował go artysta malarz Henryk Uziembło. Na formularzu widnieją podpisy między innymi generała Hallera, Stanisława Wojciechowskiego, późniejszego prezydenta RP oraz admirała Kazimierza Porębskiego.

W czasie gdy budowano port wojenny, powstawało też lotnictwo morskie, późniejszy Morski Dywizjon Lotniczy. Jego historię oraz sprzęt, jakim wówczas dywizjon dysponował, pokazano na wielkoformatowych wydrukach. Z dywizjonem związana jest także kolejna część wystawy, na którą składają się modele wodnosamolotów będących kiedyś w wyposażeniu jednostki. Ale nie tylko, na ekspozycji można zobaczyć także różne modele okrętów MW okresu międzywojennego. Jest na przykład włoski wodnosamolot pasażerski, bombowy i rozpoznawczy CANT Z-506. Jedyny egzemplarz tej maszyny trafił do Morskiego Dywizjonu Lotniczego kilka dni przed wybuchem II wojny światowej. Wśród starannie wykonanych modeli znajduje się także kanonierka „Generał Haller”. Okręt w 1920 roku sprzedali polskiej marynarce Finowie. Pełnił u nas funkcję okrętu szkolnego, potem wziął udział w kampanii wrześniowej.

Najcenniejsza jest jednak część wystawy, która prezentuje pamiątki związane bezpośrednio z postacią generała Hallera. Możemy tutaj znaleźć między innymi kopię sygnetu Józefa Hallera i kopię pierścienia, który dowódca Frontu Pomorskiego wrzucił do Bałtyku, dokonując aktu zaślubin Polski z morzem. Są też pamiątkowe medale z wizerunkiem „błękitnego generała”. Ekspozycja wzbogacają wielkoformatowe kopie fotografii z lat 20. i 30. XX wieku przedstawiające generała, żołnierzy, marynarkę wojenną oraz port w Pucku. Ciekawostką jest oryginalne drewniane śmigło hydroplanu Leo H-135, który stacjonował w Pucku w latach 1927–1934.

Nieprzypadkowo ekspozycję udostępniono zwiedzającym na początku tego roku. – Jednym z patronów 2017 roku jest gen. Józef Haller. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni swoją wystawą zapoczątkowało te obchody w muzeach podległych MON – mówi Robert Tarnowski, kurator wystawy. Eksponaty i reprodukcje zdjęć pochodzą ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Ziemi Puckiej, Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku i ze zbiorów prywatnych. Wystawę można oglądać do 31 października.

Kopia pierścienia, który generał Haller wrzucił do Bałtyku, dokonując aktu zaślubin Polski z morzem. 

Postać generała Józefa Hallera nierozerwalnie łączy się z okresem, w którym Polska, po latach zaborów, odzyskiwała niepodległość. Haller służył w polskich oddziałach pod auspicjami Austro-Węgier. W 1916 roku został dowódcą 2 Brygady Legionów Polskich, potem stanął na czele 5 Dywizji Strzelców Polskich, a następnie Korpusu Polskiego na Ukrainie. Był naczelnym dowódcą wojsk polskich walczących po stronie ententy, a w 1919 roku powrócił do Polski wraz z utworzoną we Francji Błękitną Armią. 10 lutego 1920 roku w Pucku dokonał zaślubin Polski z morzem. Podczas Bitwy Warszawskiej dowodził wojskami, które broniły przed bolszewikami przedpola stolicy.

Tomasz Gos

autor zdjęć: Tomasz Gos

dodaj komentarz

komentarze


Pionierski dron
 
K2. Azjatycka pantera
Ewakuacja Polaków z Izraela
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
NATO przechodzi do działania
Podróż w ciemność
Dzień, który zmienił bieg wojny
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Strażnicy polskiego nieba
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Podejrzane manewry na Bałtyku
Śmierć gorsza niż wszystkie
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Flyer, zdobywca przestworzy
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Policjanci w koszarach WOT
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
GROM’s DNA
The Power of Infrastructure
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Ratownik w akcji
Świat F-35
Wyższe stawki dla niezawodowych
Rakiety dla polskich FA-50
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Święto sportów walki w Warendorfie
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Specjalsi pod nowym dowództwem
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowa dostawa Homarów-K
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Wypadek Rosomaka
Planowano zamach na Zełenskiego
Kajakami po medale
Inwestycja w żołnierzy
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO