moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiątki po dowódcy Błękitnej Armii

Kopia pierścienia, którym gen. Józef Haller zaślubił Polskę z morzem, modele okrętów i wodnosamolotów, śmigło z hydroplanu patrolowego – to tylko niektóre eksponaty z wystawy poświęconej „błękitnemu generałowi” i polskim siłom morskim powstałe w okresie międzywojennym. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wystawę „Generał Józef Haller, bohater odrodzonej Rzeczypospolitej i odzyskanego Pomorza” można podzielić na trzy części. Pierwsza przedstawia biografię generała, dzieje odzyskania Pomorza w 1920 roku oraz historię portu w Pucku – pierwszego nadmorskiego portu Marynarki Wojennej. Uwagę przykuwa tu m.in. reprodukcja ozdobnego formularza o nazwie „Akt Zaślubin Polski z Morzem”. Zaprojektował go artysta malarz Henryk Uziembło. Na formularzu widnieją podpisy między innymi generała Hallera, Stanisława Wojciechowskiego, późniejszego prezydenta RP oraz admirała Kazimierza Porębskiego.

W czasie gdy budowano port wojenny, powstawało też lotnictwo morskie, późniejszy Morski Dywizjon Lotniczy. Jego historię oraz sprzęt, jakim wówczas dywizjon dysponował, pokazano na wielkoformatowych wydrukach. Z dywizjonem związana jest także kolejna część wystawy, na którą składają się modele wodnosamolotów będących kiedyś w wyposażeniu jednostki. Ale nie tylko, na ekspozycji można zobaczyć także różne modele okrętów MW okresu międzywojennego. Jest na przykład włoski wodnosamolot pasażerski, bombowy i rozpoznawczy CANT Z-506. Jedyny egzemplarz tej maszyny trafił do Morskiego Dywizjonu Lotniczego kilka dni przed wybuchem II wojny światowej. Wśród starannie wykonanych modeli znajduje się także kanonierka „Generał Haller”. Okręt w 1920 roku sprzedali polskiej marynarce Finowie. Pełnił u nas funkcję okrętu szkolnego, potem wziął udział w kampanii wrześniowej.

Najcenniejsza jest jednak część wystawy, która prezentuje pamiątki związane bezpośrednio z postacią generała Hallera. Możemy tutaj znaleźć między innymi kopię sygnetu Józefa Hallera i kopię pierścienia, który dowódca Frontu Pomorskiego wrzucił do Bałtyku, dokonując aktu zaślubin Polski z morzem. Są też pamiątkowe medale z wizerunkiem „błękitnego generała”. Ekspozycja wzbogacają wielkoformatowe kopie fotografii z lat 20. i 30. XX wieku przedstawiające generała, żołnierzy, marynarkę wojenną oraz port w Pucku. Ciekawostką jest oryginalne drewniane śmigło hydroplanu Leo H-135, który stacjonował w Pucku w latach 1927–1934.

Nieprzypadkowo ekspozycję udostępniono zwiedzającym na początku tego roku. – Jednym z patronów 2017 roku jest gen. Józef Haller. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni swoją wystawą zapoczątkowało te obchody w muzeach podległych MON – mówi Robert Tarnowski, kurator wystawy. Eksponaty i reprodukcje zdjęć pochodzą ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Ziemi Puckiej, Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku i ze zbiorów prywatnych. Wystawę można oglądać do 31 października.

Kopia pierścienia, który generał Haller wrzucił do Bałtyku, dokonując aktu zaślubin Polski z morzem. 

Postać generała Józefa Hallera nierozerwalnie łączy się z okresem, w którym Polska, po latach zaborów, odzyskiwała niepodległość. Haller służył w polskich oddziałach pod auspicjami Austro-Węgier. W 1916 roku został dowódcą 2 Brygady Legionów Polskich, potem stanął na czele 5 Dywizji Strzelców Polskich, a następnie Korpusu Polskiego na Ukrainie. Był naczelnym dowódcą wojsk polskich walczących po stronie ententy, a w 1919 roku powrócił do Polski wraz z utworzoną we Francji Błękitną Armią. 10 lutego 1920 roku w Pucku dokonał zaślubin Polski z morzem. Podczas Bitwy Warszawskiej dowodził wojskami, które broniły przed bolszewikami przedpola stolicy.

Tomasz Gos

autor zdjęć: Tomasz Gos

dodaj komentarz

komentarze


„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
 
Irańskie szachy
A Wave of Alliances
Zielonka dla Patriotów
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Rivalry on Closed Sea
A Torn Subcontinent
Desant z transportowca-giganta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Obrady Rady Unii Europejskiej
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Od sojusznika do kata
Brunatno-czerwona zmowa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czarny odchodzi do cywila
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Strzelać nauczyłem się sam
Wozy amunicyjne do Raków
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Śladami Pierwszej Pancernej
Wielofunkcyjny scyzoryk
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Amerykańska przyszłość WZL
Wojsko wróciło do Lublina
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rozpoczynamy nową erę
Spełniliśmy swój obowiązek
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Jedna misja, jeden zespół
Przysięga śląskich terytorialsów
Wojna wywiadów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Sprawdzają Brutusa
Piknik ze smakiem
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Preselekcja u komandosów
High Confidence Operations
Nowa misja i nowy sprzęt
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Szukamy następcy Herculesa
Cienka niebieska linia
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Przez krew zdobyty Śląsk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO