moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiątki po dowódcy Błękitnej Armii

Kopia pierścienia, którym gen. Józef Haller zaślubił Polskę z morzem, modele okrętów i wodnosamolotów, śmigło z hydroplanu patrolowego – to tylko niektóre eksponaty z wystawy poświęconej „błękitnemu generałowi” i polskim siłom morskim powstałe w okresie międzywojennym. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wystawę „Generał Józef Haller, bohater odrodzonej Rzeczypospolitej i odzyskanego Pomorza” można podzielić na trzy części. Pierwsza przedstawia biografię generała, dzieje odzyskania Pomorza w 1920 roku oraz historię portu w Pucku – pierwszego nadmorskiego portu Marynarki Wojennej. Uwagę przykuwa tu m.in. reprodukcja ozdobnego formularza o nazwie „Akt Zaślubin Polski z Morzem”. Zaprojektował go artysta malarz Henryk Uziembło. Na formularzu widnieją podpisy między innymi generała Hallera, Stanisława Wojciechowskiego, późniejszego prezydenta RP oraz admirała Kazimierza Porębskiego.

W czasie gdy budowano port wojenny, powstawało też lotnictwo morskie, późniejszy Morski Dywizjon Lotniczy. Jego historię oraz sprzęt, jakim wówczas dywizjon dysponował, pokazano na wielkoformatowych wydrukach. Z dywizjonem związana jest także kolejna część wystawy, na którą składają się modele wodnosamolotów będących kiedyś w wyposażeniu jednostki. Ale nie tylko, na ekspozycji można zobaczyć także różne modele okrętów MW okresu międzywojennego. Jest na przykład włoski wodnosamolot pasażerski, bombowy i rozpoznawczy CANT Z-506. Jedyny egzemplarz tej maszyny trafił do Morskiego Dywizjonu Lotniczego kilka dni przed wybuchem II wojny światowej. Wśród starannie wykonanych modeli znajduje się także kanonierka „Generał Haller”. Okręt w 1920 roku sprzedali polskiej marynarce Finowie. Pełnił u nas funkcję okrętu szkolnego, potem wziął udział w kampanii wrześniowej.

Najcenniejsza jest jednak część wystawy, która prezentuje pamiątki związane bezpośrednio z postacią generała Hallera. Możemy tutaj znaleźć między innymi kopię sygnetu Józefa Hallera i kopię pierścienia, który dowódca Frontu Pomorskiego wrzucił do Bałtyku, dokonując aktu zaślubin Polski z morzem. Są też pamiątkowe medale z wizerunkiem „błękitnego generała”. Ekspozycja wzbogacają wielkoformatowe kopie fotografii z lat 20. i 30. XX wieku przedstawiające generała, żołnierzy, marynarkę wojenną oraz port w Pucku. Ciekawostką jest oryginalne drewniane śmigło hydroplanu Leo H-135, który stacjonował w Pucku w latach 1927–1934.

Nieprzypadkowo ekspozycję udostępniono zwiedzającym na początku tego roku. – Jednym z patronów 2017 roku jest gen. Józef Haller. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni swoją wystawą zapoczątkowało te obchody w muzeach podległych MON – mówi Robert Tarnowski, kurator wystawy. Eksponaty i reprodukcje zdjęć pochodzą ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Ziemi Puckiej, Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku i ze zbiorów prywatnych. Wystawę można oglądać do 31 października.

Kopia pierścienia, który generał Haller wrzucił do Bałtyku, dokonując aktu zaślubin Polski z morzem. 

Postać generała Józefa Hallera nierozerwalnie łączy się z okresem, w którym Polska, po latach zaborów, odzyskiwała niepodległość. Haller służył w polskich oddziałach pod auspicjami Austro-Węgier. W 1916 roku został dowódcą 2 Brygady Legionów Polskich, potem stanął na czele 5 Dywizji Strzelców Polskich, a następnie Korpusu Polskiego na Ukrainie. Był naczelnym dowódcą wojsk polskich walczących po stronie ententy, a w 1919 roku powrócił do Polski wraz z utworzoną we Francji Błękitną Armią. 10 lutego 1920 roku w Pucku dokonał zaślubin Polski z morzem. Podczas Bitwy Warszawskiej dowodził wojskami, które broniły przed bolszewikami przedpola stolicy.

Tomasz Gos

autor zdjęć: Tomasz Gos

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
 
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Obradowała Rada Gabinetowa
Rywalizacja strzelców wyborowych
Palmiry – miejsce kaźni
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
JWK z odznaką pamiątkową
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Militaria na Zamku Królewskim
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Nauka zimowego pływania
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Własne interesy Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
They Train Together, They Fight Together
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ważka bliżej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
„Bolko” w służbie
Pretorianie na Mazurach
Arsenał Iranu
Chciałem walczyć z Niemcami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Stulatka hydrografia
Symulatory strzelań Rosomaków
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe po nowemu
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Iran uderza w USA
Darłowo czeka na śmigłowce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
We Are All Darfur
Double Eagle po nowemu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Śmierć bohatera
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Security Game
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO