moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Harmonogram roku generała Hallera

Generał Józef Haller, dowódca Armii Polskiej we Francji, podczas I wojny najliczniejszej polskiej formacji wojskowej na obczyźnie, jest patronem 2017 roku. Minister Antoni Macierewicz przedstawił plan wydarzeń upamiętniających generała i jego armię. Uroczystości zaplanowano w Polsce i we Francji.

Z biografią generała wiążą się wydarzenia, których rocznice obchodzimy w tym roku. 7 lutego przypada 150. rocznica powstania we Lwowie pierwszego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, polskiej organizacji patriotycznej, w której gen. Haller był instruktorem. – Natomiast 4 czerwca minie sto lat od powołania we Francji Błękitnej Armii, polskiej ochotniczej formacji dowodzonej przez generała – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski na konferencji prasowej, na której zaprezentowano plan uczczenia wybitnego dowódcy.

Pierwsze uroczystości odbędą się już 10 lutego w rocznicę zaślubin Polski z morzem. Tego dnia w Pucku zaplanowano zlot klas mundurowych. Natomiast 24–25 maja w warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się konferencja naukowa poświęcona Błękitnej Armii i jej dowódcy.

Polsko-francuskie obchody

Jak zapowiada prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, większość wydarzeń będzie organizowana we współpracy ze stroną francuską, m.in. w lipcu jest planowana w Zamku Królewskim w Warszawie polsko-francuska wystawa poświęcona gen. Hallerowi i jego armii. Pod koniec 2017 roku ekspozycja trafi do Francji.

Planowana jest także polsko-francuska konferencja naukowa w Warszawie i Paryżu dotycząca działań armii Hallera na frontach I wojny światowej. Również film dokumentalny realizowany na zlecenie MON przez Centralną Bibliotekę Wojskową i TVP poświęcony Hallerowi będzie pokazywany w telewizjach publicznych obu krajów. Obraz ma być gotowy we wrześniu.

Z kolei we Francji nasza ambasada we współpracy z francusko-polskim stowarzyszeniem „Kultura Polska” przygotowała uroczystości związane z rocznicą. – Przewidujemy uczcić pamięć generała serią wydarzeń, które odbędą się m.in. w departamencie Sarthe – mówi Michał Dobosz z polskiej ambasady w Paryżu.

Na uniwersytecie Le Mans, głównej miejscowości departamentu, od maja do czerwca będzie można zwiedzać dwujęzyczną wystawę o armii Hallera. Odbędzie się również konferencja z udziałem m.in. potomków żołnierzy i oficerów Armii Błękitnej oraz studentów. – Natomiast 4 czerwca, w stulecie ogłoszenia dekretu o utworzeniu armii we Francji, organizujemy ceremonię w katedrze w Le Mans połączoną z odsłonięciem tablicy pamiątkowej – dodaje Dobosz.

Poza zaplanowanymi już wydarzeniami MON czeka także na oddolne inicjatywy. – Ogłosiliśmy konkurs na dofinansowanie wydarzeń związanych z rokiem Hallera, ponieważ zależy nam, aby wspomnienie o generale i jego armii objęło cały kraj – dodał wiceminister obrony.

Wybitny dowódca Błękitnej Armii

Gen. Haller w czasie I wojny światowej dowodził m.in. Legionem Wschodnim, 2 Brygadą Legionów Polskich oraz 5 Dywizją Strzelców Polskich. 4 października 1918 roku we Francji objął dowództwo nad formującą się ochotniczą Armią Polską, podczas I wojny światowej najliczniejszą polską formacją wojskową na obczyźnie. – Błękitna Armia, nazywana tak od koloru mundurów, ma niezwykłe miejsce w dziejach Polski – podkreślił Antoni Macierewicz. Dodał, że wstępowali do niej Polacy rozsiani po różnych kontynentach, m.in. emigranci z USA, Brazylii czy Kanady oraz polonia francuska.

– Armia Hallera jest też symbolem współdziałania z Francją w odzyskaniu polskiej niepodległości – stwierdził minister. Formacja została powołana przy francuskiej armii, a za jej wyposażenie odpowiadał francuski rząd. Dzięki temu dysponowała m.in. blisko 100 samolotami i 120 nowoczesnymi czołgami Renault FT-17 i stała się najlepiej uzbrojoną częścią tworzącego się polskiego wojska. W 1919 roku Armia Polska, licząca blisko 70 tys. żołnierzy, została przetransportowana do Polski i wzięła m.in. udział w zwycięskich walkach polsko-ukraińskich w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.

Natomiast gen. Haller objął dowództwo Frontu Pomorskiego przejmującego Pomorze od wojsk niemieckich. 10 lutego w Pucku generał dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. – Warto też pamiętać, że Haller był nie tylko wielkim dowódcą, lecz także wspaniałym wychowawcą młodzieży i pierwszym przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego – dodał szef resortu obrony.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
 
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przez krew zdobyty Śląsk
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Spełniliśmy swój obowiązek
„Pułaski” wrócił do kraju
Warszawa walczy, wracamy
Jedna misja, jeden zespół
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wojna wywiadów
Sprawdzają Brutusa
High Confidence Operations
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Irańskie szachy
Preselekcja u komandosów
Śladami Pierwszej Pancernej
A Torn Subcontinent
Od sojusznika do kata
Piknik ze smakiem
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Czarny odchodzi do cywila
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Desant z transportowca-giganta
Przysięga śląskich terytorialsów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Amerykańska przyszłość WZL
Wielofunkcyjny scyzoryk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zielonka dla Patriotów
Wozy amunicyjne do Raków
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Rozpoczynamy nową erę
Cienka niebieska linia
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
A Wave of Alliances

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO