moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ostatnie piętro izraelskiej tarczy

Siły powietrzne Izraela mają już pierwsze zestawy Arrow-3. Oznacza to, że system obrony antyrakietowej tego państwa może zwalczać pociski poza atmosferą. Obok Homy (hebr. Mur), którą tworzą Arrow-2 i Arrow-3, kolejną warstwą systemu jest wciąż rozwijana Proca Dawida, czyli zestaw przeciwrakietowy i przeciwlotniczy. A także sprawdzona już w boju Żelazna Kopuła.

Arrow-3 nie jest następcą wcześniejszej konstrukcji, lecz jej rozwinięciem. Dzięki użyciu obu pocisków system Homa będzie umożliwiał kilkakrotne ostrzelanie nadlatującej rakiety, gdyby nie została ona trafiona za pierwszym razem. Nowego interceptora można użyć według algorytmu „odpalenie – namierzenie – zestrzelenie”. Pocisk otrzymywałby więc szczegółowe dane dotyczące trajektorii lotu wrogiego obiektu już po starcie. To dodatkowo skróci czas potrzebny na jego wystrzelenie, a zarazem wydłuży czas na podjęcie ewentualnie kolejnej próby.

Pocisk Arrow-3 to dziecko Israel Aerospace Industries (IAI) oraz Boeinga, a prace nad nim były od początku, to jest od 2008 roku, współfinansowane przez USA (do tegoż roku wydatkowana kwota sięgnęła niemal 600 mln USD).

Zestaw jest wyposażony w głowicę kinetyczną (hit-to-kill), czyli zniszczenie obiektu następuje przez jego bezpośrednie trafienie. Za naprowadzanie pocisku odpowiada radar Super Green Pine, który umożliwia jednoczesne zwalczanie nawet 30 celów poruszających się z prędkością przekraczającą 3000 m/s oraz przechwycenie salwy pięciu pocisków balistycznych w czasie nieprzekraczającym pół minuty. Za zarządzanie walką odpowiada system dowodzenia i kontroli Citron Tree.

Poza dość ogólnymi stwierdzeniami, że pocisk dysponuje „większym zasięgiem i osiąga większy pułap” od poprzednika, trudno znaleźć informacje na temat jego parametrów. Kilka lat temu w jednym z opracowań brytyjskiego wydawnictwa IHS Jane’s pojawiła się informacja o jego zasięgu do 2400 km. Trudno ją jednak zweryfikować. Mosze Patel, dyrektor izraelskiej Agencji Obrony Antyrakietowej, przy okazji wprowadzenia pierwszych zestawów do sił powietrznych stwierdził jedynie, że oznacza to początek nowej epoki w historii wielowarstwowego systemu obrony przeciwrakietowej (bo nie jest to wyłącznie system przeciwbalistyczny) Izraela.

Tel Awiw właściwie został zmuszony do rozwoju wszechstronnego, wielopoziomowego systemu obrony przeciwrakietowej. Powodem jest zróżnicowane spektrum zagrożeń, z jakim musi się liczyć, obejmujące zarówno pociski balistyczne, które mają w wyposażeniu państwa (i organizacje terrorystyczne) wrogie Izraelowi, jak i niekierowane pociski rakietowe.

Najwyższe piętro wielowarstwowego systemu stanowi Homa, w skład której wchodzą Arrow-3 i Arrow-2, przystosowane do zwalczania pocisków balistycznych odpowiednio poza atmosferą i w środkowych jej partiach. Kolejnym, wciąż rozwijanym systemem jest Proca Dawida, której przeznaczeniem jest zwalczanie pocisków balistycznych bliskiego zasięgu oraz pocisków niekierowanych większego kalibru (zasięg 70–300 km). Ostatnia warstwa to Żelazna Kopuła zdolna do zwalczania niekierowanych pocisków rakietowych oraz pocisków artyleryjskich i moździerzowych o zasięgu 5–70 km. Kopuła kilkukrotnie dowiodła już swej operacyjnej skuteczności, m.in. podczas dwóch starć z palestyńskim Hamasem – w 2011 i 2012 roku, odnotowując przy tym niemal 90-procentową skuteczność.

Rafał Ciastoń , ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: MO Izraela

dodaj komentarz

komentarze

~dzikiJOE
1487094900
Czy nasz kraj nie moze choc raz kupic cos co jest dobre i nowoczesne? Skoro Izrael to kupil to znaczy ze to jest dobre.
CA-F2-7B-5B

Pedro ze Stalowej Woli
Wzajemne wsparcie
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Udana misja tygrysów
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Dziewczyny na medal
Huta celuje w miliard
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Argentyńska zagadka
Centralne obchody Dnia Weterana
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Europejska Harpia?
Powinność państwa
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
40 lat misji UNIFIL
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Na jakich zasadach powrót do armii?
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Atak terrorystyczny w Radomiu
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Jak kupować skutecznie i szybko
Szkolimy następców
Nowy polski samolot
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Terror na Majorce
Tygrysy nad Poznaniem
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO
Weterani na macie
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Bliski Wschód – definicja chaosu
Wojska specjalne świętują
Większa flota Szkoły Orląt
Afgańska misja z nowymi siłami
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Francja inwestuje w obronność

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO