moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakietowy sojusz PGZ i MBDA

Polska Grupa Zbrojeniowa i europejski koncern obronny MBDA chcą współpracować przy projektach dotyczących systemów rakietowych. Chodzi między innymi o kooperację przy realizacji programu „Narew”, czyli obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Dziś przedstawiciele polskiego holdingu oraz koncernu MBDA podpisały porozumienie w tej sprawie.

Dzisiaj w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej szef narodowego holdingu obronnego Arkadiusz Siwko i jego zastępca Maciej Lew-Mirski oraz Paul Stanley, wiceprezes MBDA i Jean Luc Lamothe, dyrektor MBDA ds. eksportu, podpisali umowę o strategicznej współpracy pomiędzy PGZ a MBDA. Zgodnie z porozumieniem, jeśli polska armia wybierze w programie „Narew” rozwiązania oferowane przez koncern MBDA, czyli rakiety MICA VL, to część produkcji koncernu zostanie przeniesiona do firm należących do PGZ.

Współpraca koncernów ma dotyczyć również systemów rakietowych produkowanych na potrzeby wojsk lądowych (systemy przeciwpancerne), marynarki wojennej (zestawy przeciwlotnicze oraz przeciwokrętowe), a także sił powietrznych (rakiety powietrze-ziemia, powietrze-powietrze i powietrze-woda).

REKLAMA

– Musimy podejmować działania, które rozbudowują nasze kompetencje przez cały czas, niezależnie od trwającego procesu modernizacji i zamówień z nim związanych. Musimy już dzisiaj być przygotowani na oczekiwania, które mogą nastąpić w kolejnych latach – mówił prezes Arkadiusz Siwko. Dodał, że PGZ podpisuje podobne porozumienia ze wszystkimi liczącymi się koncernami zbrojeniowymi w Europie. – Nigdy, i to jest nasza stała strategia, nie wiążemy się tylko z jednym partnerem. Wiążemy się z tymi partnerami, którzy w danym momencie posiadają najwyższy stopień zaawansowania technologicznego i, co ważne, gwarantują polskiemu przemysłowi udział w realizacji wszystkich produktów na odpowiednio satysfakcjonującym poziomie – podkreślał prezes PGZ.

Francusko-brytyjsko-niemiecko-włoski koncern zbrojeniowy MBDA to obecnie jeden z czołowych producentów systemów rakietowych na świecie. Firma, której udziałowcami są największe holdingi zbrojeniowe w Europie – Airbus Group (posiada 37,5% akcji), BAE System (37,5% akcji) oraz Leonardo (25% akcji), zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Jej przychody w ubiegłym roku przekroczyły 3 mld euro. Koncern MBDA jest jedną z nielicznych firm na świecie, która produkuje systemy rakietowe dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych – wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz sił powietrznych. W ubiegłym roku holding zdobył wart prawie 200 mln funtów kontrakt na dostawę pocisków klasy powietrze-powietrze AIM-132 ASRAAM dla brytyjskich samolotów F-35.

Międzynarodowy koncern chciałby również dostarczać swoje produkty polskiej armii. Firma zaoferowała siłom zbrojnym RP m.in. system rakietowy Aster 30 jako broń zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Wisła. Po wyborze przez naszą armię rozwiązań amerykańskich (ostateczny wybór ma zostać dokonany pomiędzy produktem MEADS albo Raytheona) europejski holding zabiega, aby to jej system rakietowy MICA VL tworzył Narew, czyli system przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego (25 km) zasięgu.

Polska Grupa Zbrojeniowa powstała w 2013 roku. W jej skład wchodzi 60 państwowych spółek. Roczne przychody polskiego holdingu kształtują się na poziomie 5 mld zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Widzieć i nie być widzianym
Na zakupy do sklepu AMW
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Podchorążowie za sterami Bielików
Pilot F-16 oślepiony laserem
Rubiny w walce z epidemią
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowy wiceminister w MON
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Polskie porty bardziej otwarte
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Partyzanci rozgromili ubeków
Poszukiwania Magneto
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ostatnie prace przed „Defenderem”
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Online z mistrzami sportu
Patrioty z polskimi przyczepami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicza Sona
Agent w generalskich szlifach
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Pracowity tydzień flotylli
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Amerykanie odmładzają F-16
Co z tegorocznym MSPO?
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO walczy z koronawirusem
Specjalsi świętują
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Wojsko przeciw wirusowi
Sukcesy sportowców w mundurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gotowi na „Defendera”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Obradowała Rada Gabinetowa
MBDA w walce o „Narew”
Army of Medics
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO