moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pikniki „Bezpieczna Polska” – co, gdzie, kiedy?

Spotkania z żołnierzami, występy orkiestr i pokazy uzbrojenia – w sobotę w 16 miastach odbędą się pikniki „Bezpieczna Polska”. Polacy powitają tak brygadę pancerną z USA, która rozpoczyna służbę w naszym kraju. Organizatorem imprez jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Podczas pikników odbędzie się też zbiórka pieniędzy na pomoc dla chrześcijan w Syrii.

Pikniki „Bezpieczna Polska” zaplanowano w 16 miastach w całym kraju: w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Żaganiu. – Oficjalne uroczystości odbędą się w Żaganiu na placu gen. Stanisława Maczka przy ul. Jana Pawła II. Tam o godzinie 14 Amerykanów przywitają premier Beata Szydło, minister Antoni Macierewicz oraz ambasador USA w Polsce Paul Jones – powiedział Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. Uroczystość z udziałem polityków będzie transmitowana na telebimach we wszystkich 16 miastach, w których zaplanowano pikniki. Odbędą się one między 12 a 17, w ich trakcie będzie można wspomóc chrześcijańskie rodziny w Syrii. Zbiórkę pieniędzy poprowadzi Caritas Ordynariatu Polowego.

W Białymstoku piknik rozpocznie się w południe na placu im. Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym. Wśród atrakcji znajdą się m.in. czołg Leopard, KTO Rosomak oraz dron rozpoznawczy FlyEye. Pokaz przygotowały służba celna oraz straż pożarna. Na godzinę 12.20 zaplanowano koncert Orkiestry Wojskowej. Przez cały czas trwania pikniku każdy będzie mógł porozmawiać z żołnierzami z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii, 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina.

Wojskowej grochówki i ciepłej herbaty z kuchni polowej będą mogli skosztować mieszkańcy Kielc. Na placu Wolności zostanie zaprezentowany KTO Rosomak, wzory mundurów wojskowych oraz moździerz z Huty Stalowa Wola. O godzinie 13 odbędzie się koncert i musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Wojska Polskiego z Dęblina. Sprzęt i umiejętności zaprezentuje też Straż Miejska, Straży Ochrony Kolei i Związek Strzelecki Kielce im. Józefa Piłsudskiego.


Film: MON 

6 Brygada Powietrznodesantowa, Jednostka Wojskowa NIL i 8 Baza Lotnictwa Transportowego zaprezentują sprzęt wojskowy na Rynku Głównym w Krakowie. – Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej będą na krakowskim Rynku Głównym od południa. Pokażemy m.in. nasze spadochrony, zasobniki i broń strzelecką – mówi mjr Marcin Gil, szef sekcji wychowawczej 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jednostka Wojskowa NIL przywiezie m.in. radiostacje, elementy bazy noclegowej, sprzęt rozpoznawczy, karabinek HK 416 oraz pistolety HK USP, Glock 19 i Glock 26. Będzie także samochód sanitarny i Toyota Hilux, która służyła do patrolowania m.in. w Afganistanie. Krakowski oddział Żandarmerii Wojskowej zaprezentuje alkogogle i pojazd interwencyjny. Prócz żołnierzy na krakowskim Rynku pojawią się też funkcjonariusze Podkarpackiej Straży Granicznej z dwoma samochodami specjalnymi.

Orkiestra Wojskowa z Siedlec wystąpi w Łodzi na ulicy Piotrowskiej dwa razy: w samo południe i o godzinie 13. Prócz tego w pasażu Schillera będzie można oglądać uzbrojenie policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej. Oczywiście nie zabraknie żołnierzy z jednostek wojskowych stacjonujących w województwie łódzkim: 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Olsztynie będzie okazja do porozmawiania z żołnierzami z 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego oraz Jednostki Strzeleckiej 1013 z Ostródy. Na pl. Solidarności stawi się także Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej. Od południa organizatorzy będą prowadzić konkursy dla dzieci i dorosłych z wiedzy o NATO. Koncert muzyki żołnierskiej przygotowała orkiestra wojskowa z Elbląga i młodzieżowa orkiestra dęta z Rybna. Występy muzyków zaplanowano również w Bydgoszczy. Tam od południa w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 przy ulicy Szubińskiej będzie można posłuchać wojskowych orkiestr i zespołów muzycznych.

Z kolei w Opolu na placu Wolności żołnierze 10 Brygady Logistycznej będą prezentować m.in. pojazdy ciężarowe, Rosomaki i Hummera – mówi por. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Brygady Logistycznej. Oprócz logistyków, pojawią się na nim żołnierze 1 Brzeskiego Pułku Saperów, 23 Pułku Artylerii z Bolesławca, 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka i 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. – Zapraszamy opolan i gości na naukę strzelania na naszym trenażerze. Wojskowi medycy będą też uczyć podstaw resuscytacji – zachęca por. Płuciennik.

W Poznaniu piknik odbędzie się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy ulicy Wojska Polskiego 86/90. Stoiska wystawią tam m.in. 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu, Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Poznań-Krzesiny, 16 Batalion Remontu Lotnisk w Jarocinie oraz Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu. Każdy kto przyjdzie będzie miał okazję obejrzeć broń osobistą żołnierzy i wyposażenie ratunkowe pilota F-16, KTO Rosomak, HMMWV, a także pokaz czołgu M88 „PATON” z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Natomiast podhalańczycy będą prezentować swoje wyposażenie w Rzeszowie. Od południa w 21 Batalionie Dowodzenia przy ulicy Dąbrowskiego 22 wystawione zostaną: haubice, bojowy wóz piechoty, transporter Rosomak w wersji medycznej, armaty przeciwlotnicze, moździerze, broń strzelców wyborowych oraz wyrzutnie pocisków kierowanych. Każdy będzie też mógł obejrzeć salę tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Medycy z Polskiego Czerwonego Krzyża podczas pikniku „Bezpieczna Polska” będą m.in. prowadzić kurs pierwszej pomocy, policjanci zaprezentują wyszkolenie psa tropiącego, a strażacy zaprezentują i opowiedzą o używanych przez nich samochodach ratownictwa technicznego i operacyjnego. Będzie też można zobaczyć policyjny patrol konny.

Na Jasnych Błoniach w Szczecinie, atrakcje zapewni m.in. 12 Dywizja Zmechanizowana. – Będzie można obejrzeć transportery opancerzone, armatohaubicę, zestaw przeciwlotniczy, wyposażenie drużyny zmotoryzowanej, strzelców wyborowych i płetwonurków. W godzinach 13.00-13.30 wystąpi orkiestra wojskowa, a zaraz po występie muzyków kuchnia polowa rozpocznie wydawanie grochówki – mówi Agnieszka Muchla, rzeczniczka prasowa wojewody zachodniopomorskiego. Na miejscu czynny będzie punkt informacyjny dla osób zainteresowanych ochotniczą służbą wojskową, w tym nową formą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Na piknik wojskowy „Bezpieczna Polska” na placu Piłsudskiego w Warszawie zaprasza gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. – Zaczynamy o godzinie 12. Po oficjalnych wystąpieniach zagra Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Muzycy wykonają utwory wojskowe, ale też znane polskie i amerykańskie przeboje. Będą utwory Tiny Turner i Michaela Jacksona – mówi płk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzeczniczka prasowa DGW. O godzinie 13 koncert rozpocznie muzyk Dariusz „Maleo” Malejonek. Po transmisji żagańskich uroczystości odbędzie się pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. O 15.30 specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego dadzą pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Piknik zakończy się koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Występy orkiestr wojskowych, pokaz działania robota Inspektor, musztra paradna podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych – to wszystko od południa czeka na uczestników pikniku „Bezpieczna Polska” we Wrocławiu. Żołnierze zapraszają na plac Powstańców Warszawy przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. W planach są koncerty muzyki wojskowej, ale też prezentacja sprzętu 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 23 Pułku Artylerii oraz 10 Pułku Dowodzenia. Z bliska będzie można obejrzeć m.in. czołg Leopard 2A5, KTO Rosomak, armatohaubicę DANA i 122-mm wyrzutnię artyleryjską WR-40. Chętni będą mogli spróbować swoich sił na ministrzelnicy.

Pikniki „Bezpieczna Polska” są organizowane z okazji przyjazdu amerykańskich żołnierzy do Polski. Pierwsza kolumna 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w czwartek przekroczyła w Olszynie granicę Polski. Amerykanie biorą udział w operacji pod kryptonimem „Atlantic Resolve”, mającej na celu wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

KE

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, MON

dodaj komentarz

komentarze


Ranking dowódców kampanii wrześniowej
 
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Za wolność naszą i waszą
Ostatni samochód Marszałka
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
USA nie zacznie wojny z Iranem
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Misja wojownika
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Terytorialsi za oceanem
Defense Without Politics
Pomagali z narażeniem życia
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Iran uderza w USA
Beagle dla żołnierzy?
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
We Are All Darfur
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polsko-łotewska „Zima”
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Mobilne moździerze dla armii
Benemerenti 2020
Rekordowy budżet MON
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
They Train Together, They Fight Together
Misje na dłużej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Następcy Wstęg poszukiwani
Kajak idealny dla komandosa
Kobieta technikiem pokładowym Casy
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
Strykery znów na Mazurach
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO