moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siła pancernego wsparcia - 2. część

Wozy wsparcia technicznego M88A2 IRV Hercules, kołowe transportery rozpoznawcze M1117 ASV, a także mobilne warsztaty i stacje uzdatniania wody. Amerykańska 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, która rozpoczyna służbę w Polsce i krajach bałtyckich, dysponuje ponad 2 tysiącami różnego typu pojazdów bojowych, rozpoznawczych, logistycznych i medycznych.

Od kilku dni trwa przerzut do Europy sprzętu 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4 Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team 4th Infantry Division). Jej żołnierze rozpoczynają służbę w Polsce i krajach bałtyckich, by wzmocnić wschodnią flankę NATO. Amerykańscy dowódcy mocno akcentują, że US Army wysłało brygadę pancerną wraz z całym jej zapleczem logistycznym, wywiadowczym i medycznym. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ oznacza to, iż 3 ABCT jest samodzielnym związkiem taktycznym, który, owszem, może przez dowolny okres ćwiczyć i szkolić się w państwach bałtyckich i Polsce, ale gdy zajdzie taka potrzeba, jest w każdej chwili gotowy do pełnowymiarowych działań bojowych. Nie musi czekać na przybycie zza oceanu niezbędnych do tego poddziałów logistycznych, inżynieryjnych, medycznych, wywiadowczych etc.

Trzon sił brygady to dwa bataliony pancerne – 1 Batalion 66 Pułku Pancernego (najstarsza jednostka pancerna amerykańskiej armii) oraz 1 Batalion 68 Pułku Pancernego. Siłę tanków uzupełnia uzbrojony w bojowe wozy piechoty 4 Szwadron 10 Pułku Kawalerii oraz 1 Batalion Piechoty 8 Pułku Piechoty. Poza tym pododdziałami 3 ABCT dysponuje jeszcze: 3 Batalionem 29 Pułku Artylerii Polowej, 588 Brygadowym Batalionem Inżynieryjnym oraz 64 Brygadowym Batalionem Wsparcia. Łącznie to ponad cztery tysiące żołnierzy dysponujących prawie trzema tysiącami pojazdów i przyczep.

Siła wsparcia i logistyki

I choć w 3ABCT, podobnie jak w każdej liniowej jednostce pancernej, najwięcej uwagi przyciągają czołgi – w tym wypadku Abramsy M1A2SepV2, wspierające je bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley oraz transportery gąsienicowe M113, a także zapewniające osłonę ogniową 155 mm armatohaubice M109A6 Paladin – to bardzo często cichymi bohaterami działań bojowych są owe dwa tysiące pojazdów (i przyczep) im towarzyszących. Czy można wyobrazić sobie walkę bez zapasów amunicji, paliwa, wody i jedzenia dla żołnierzy? Oczywiście nie. To dlatego 3 ABCT przywiozła do Polski ponad 900 różnego typu ciężarówek, wśród których dominują dwie „linie” produktów amerykańskiej firmy Oshkosh. Pierwsza, to pojazdy średniej ładowności z grupy Family of Medium Tactical Vehicles (FMTV), np. M1085 i M1086, które amerykańscy żołnierze wykorzystują do przewozu niedużych ładunków, transportu ludzi i holowania przyczep.

Drugą grupą ciężarówek są pojazdy o większej ładowności z linii HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck). Amerykański producent na potrzeby rodzimych sił zbrojnych, opracował kilka wersji tych wozów, m.in. M977 i M985 (transportowe), M978 (cysterna), M983 (ciągnik) oraz M1120, który jest przeznaczony do przewozu standardowych kontenerów 20- i 40-stopowych.

Na pojazdach HEMTT wyposażone są również w specjalistyczne zabudowy, np. warsztaty remontowo-naprawcze czołgów i samochodów czy przewoźne stacje oczyszczania wody – Tactical Water Purification System (TWPS). Zainstalowane w nich urządzenia są w stanie oczyścić do 1500 galonów (jeden galon to około 3,7 litra) wody na godzinę (gdy źródłem jest woda słodka) albo 1200 galonów wody na godzinę (gdy czerpana jest z morza).

Poza logistyką część każdej brygady pancernej (ABCT) stanowią pododdziały inżynieryjne oraz rozpoznawcze. Podstawowymi pojazdami tych ostatnich są produkowane od 1999 roku przez firmę Textron pojazdy M1117 GASV (Guardian Armored Security Vehicle) oraz ich zmodernizowana w 2008 roku wersja M1200. Ich zasadniczym uzbrojeniem jest działko o kalibrze 12,7 milimetrów.

Jeśli chodzi o pojazdy inżynieryjne, to Amerykanie stosują prostą zasadę, mianowicie powinny być one konstruowane również na bazie wozów bojowych wykorzystywanych przez daną jednostkę liniową. To dlatego 3 ABCT ma na swoim stanie poza dziesiątkami traktorów i spychaczy m.in. takie ciekawostki jak pojazdy do rozminowywania zbudowane na bazie czołgów Abrams, czyli M1 ABV (Assault Breacher Vehicle), oraz wozy zabezpieczenia technicznego na bazie Abramsów, czyli Herculesy (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lifting Extraction System). 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 3rd Armored Brigade Combat Team 4th Infantry Division, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~rotmistrz
1484422380
Tylko nie "działko o kalibrze 12,7 milimetrów" ;) Poza tym jednostki rozpoznawcze używają także wozów Bradley w wersji zwiadowczej. I sugeruję zwrócić uwagę na środki rozpoznania elektronicznego, radary artyleryjskie czy bezzałogowce.
29-A0-69-EA

Miroslawiec Up
 
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Rydwany dżihadu
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Kierunek: Afganistan
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Medale dla uczestników walk w Karbali
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zmiany w przepisach mundurowych
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Ekonowinki na poligonie
F-16 wracają do Polski
Trudny sojusz partyzantów
„Air Force One” na Cytadeli
Curious about Poland
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Mapa z głębin morza
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Likwidacja komendanta Junka
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
„Puma” naciera
Memory Gives Us Wings
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Kontroler na bojowo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Następcy Herculesów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
Fleet of the Future
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Jak zginął „Ponury”
Marynarze pomogli prokuraturze
Rusza cyberkomponent WOT-u
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
A Half-Open Gate to Hell
Flota przyszłości
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Logistyka dla Leopardów
„Dragon” na Bałtyku
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Kolejna szabla AFN zdobyta
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Pierwszy krok do „Mewy”
Działalność firm na rzecz obronności
Tu się zadań nie wybiera
Chemicy w akcji
The Chariots of Jihad
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO