moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siła pancernego wsparcia - 2. część

Wozy wsparcia technicznego M88A2 IRV Hercules, kołowe transportery rozpoznawcze M1117 ASV, a także mobilne warsztaty i stacje uzdatniania wody. Amerykańska 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, która rozpoczyna służbę w Polsce i krajach bałtyckich, dysponuje ponad 2 tysiącami różnego typu pojazdów bojowych, rozpoznawczych, logistycznych i medycznych.

Od kilku dni trwa przerzut do Europy sprzętu 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4 Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team 4th Infantry Division). Jej żołnierze rozpoczynają służbę w Polsce i krajach bałtyckich, by wzmocnić wschodnią flankę NATO. Amerykańscy dowódcy mocno akcentują, że US Army wysłało brygadę pancerną wraz z całym jej zapleczem logistycznym, wywiadowczym i medycznym. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ oznacza to, iż 3 ABCT jest samodzielnym związkiem taktycznym, który, owszem, może przez dowolny okres ćwiczyć i szkolić się w państwach bałtyckich i Polsce, ale gdy zajdzie taka potrzeba, jest w każdej chwili gotowy do pełnowymiarowych działań bojowych. Nie musi czekać na przybycie zza oceanu niezbędnych do tego poddziałów logistycznych, inżynieryjnych, medycznych, wywiadowczych etc.

Trzon sił brygady to dwa bataliony pancerne – 1 Batalion 66 Pułku Pancernego (najstarsza jednostka pancerna amerykańskiej armii) oraz 1 Batalion 68 Pułku Pancernego. Siłę tanków uzupełnia uzbrojony w bojowe wozy piechoty 4 Szwadron 10 Pułku Kawalerii oraz 1 Batalion Piechoty 8 Pułku Piechoty. Poza tym pododdziałami 3 ABCT dysponuje jeszcze: 3 Batalionem 29 Pułku Artylerii Polowej, 588 Brygadowym Batalionem Inżynieryjnym oraz 64 Brygadowym Batalionem Wsparcia. Łącznie to ponad cztery tysiące żołnierzy dysponujących prawie trzema tysiącami pojazdów i przyczep.

Siła wsparcia i logistyki

I choć w 3ABCT, podobnie jak w każdej liniowej jednostce pancernej, najwięcej uwagi przyciągają czołgi – w tym wypadku Abramsy M1A2SepV2, wspierające je bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley oraz transportery gąsienicowe M113, a także zapewniające osłonę ogniową 155 mm armatohaubice M109A6 Paladin – to bardzo często cichymi bohaterami działań bojowych są owe dwa tysiące pojazdów (i przyczep) im towarzyszących. Czy można wyobrazić sobie walkę bez zapasów amunicji, paliwa, wody i jedzenia dla żołnierzy? Oczywiście nie. To dlatego 3 ABCT przywiozła do Polski ponad 900 różnego typu ciężarówek, wśród których dominują dwie „linie” produktów amerykańskiej firmy Oshkosh. Pierwsza, to pojazdy średniej ładowności z grupy Family of Medium Tactical Vehicles (FMTV), np. M1085 i M1086, które amerykańscy żołnierze wykorzystują do przewozu niedużych ładunków, transportu ludzi i holowania przyczep.

Drugą grupą ciężarówek są pojazdy o większej ładowności z linii HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck). Amerykański producent na potrzeby rodzimych sił zbrojnych, opracował kilka wersji tych wozów, m.in. M977 i M985 (transportowe), M978 (cysterna), M983 (ciągnik) oraz M1120, który jest przeznaczony do przewozu standardowych kontenerów 20- i 40-stopowych.

Na pojazdach HEMTT wyposażone są również w specjalistyczne zabudowy, np. warsztaty remontowo-naprawcze czołgów i samochodów czy przewoźne stacje oczyszczania wody – Tactical Water Purification System (TWPS). Zainstalowane w nich urządzenia są w stanie oczyścić do 1500 galonów (jeden galon to około 3,7 litra) wody na godzinę (gdy źródłem jest woda słodka) albo 1200 galonów wody na godzinę (gdy czerpana jest z morza).

Poza logistyką część każdej brygady pancernej (ABCT) stanowią pododdziały inżynieryjne oraz rozpoznawcze. Podstawowymi pojazdami tych ostatnich są produkowane od 1999 roku przez firmę Textron pojazdy M1117 GASV (Guardian Armored Security Vehicle) oraz ich zmodernizowana w 2008 roku wersja M1200. Ich zasadniczym uzbrojeniem jest działko o kalibrze 12,7 milimetrów.

Jeśli chodzi o pojazdy inżynieryjne, to Amerykanie stosują prostą zasadę, mianowicie powinny być one konstruowane również na bazie wozów bojowych wykorzystywanych przez daną jednostkę liniową. To dlatego 3 ABCT ma na swoim stanie poza dziesiątkami traktorów i spychaczy m.in. takie ciekawostki jak pojazdy do rozminowywania zbudowane na bazie czołgów Abrams, czyli M1 ABV (Assault Breacher Vehicle), oraz wozy zabezpieczenia technicznego na bazie Abramsów, czyli Herculesy (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lifting Extraction System). 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 3rd Armored Brigade Combat Team 4th Infantry Division, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~rotmistrz
1484422380
Tylko nie "działko o kalibrze 12,7 milimetrów" ;) Poza tym jednostki rozpoznawcze używają także wozów Bradley w wersji zwiadowczej. I sugeruję zwrócić uwagę na środki rozpoznania elektronicznego, radary artyleryjskie czy bezzałogowce.
29-A0-69-EA

Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
ORP „Drużno” po nowemu
Morze niezgody
Proobronna „Anakonda”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wojownik w Kłodzku
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Klątwa czarnego złota
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Militaria z morskiego dna
Polskie święta na misjach
Cel – bezpieczna Europa
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Ogień przez 48 godzin
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Cybernetyczna foka lustruje dno
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Centrum w zawieszeniu
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Panie bez taryfy ulgowej
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Widzimy się na macie
Granice są po to, by je przekraczać
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Czarter samolotów dla VIP-ów
Pożegnanie generała Surawskiego
Playing the World
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
„Sophia” do końca marca
Poszukiwana Harpia
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Formowanie Żelaznej Dywizji
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Testament geopolityczny prezydenta
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pilot z precyzją chirurga
Zrobiłem to, co do mnie należało
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Album na urodziny „Łuka”
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Powrót lekkich czołgów w US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
W Brukseli o bezpieczeństwie
See You On The Mat
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
13 Desperadoes
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Curse of the Black Gold
Antoś, symbol Lwowa
„Poszli nasi w bój bez broni”
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO