moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci pomagają kombatantom

Żywność, środki chemiczne, a także kartki z życzeniami od dzieci – paczki w ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” dostanie kilkudziesięciu kombatantów z Lubelszczyzny i Podkarpacia. Pomoc skierowana jest do żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Dary zbierali między innymi studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Akcja „Pomóżmy Bohaterom” rozpoczęła się w listopadzie. Prowadzi ją Fundacja im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, która zajmuje się m.in. organizowaniem wydarzeń nawiązujących do historii Polski, akcji na rzecz kombatantów, wydaje także książki poświęcone żołnierzom wyklętym. – Z weteranami pracujemy od blisko dziesięciu lat. Są wśród nich ludzie, którym nie starcza pieniędzy na bieżące potrzeby, bo większą część dodatków kombatanckich muszą przeznaczać na leki. Żyją w bardzo skromnych warunkach – mówi Karol Wołek, prezes Fundacji i jednocześnie prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Dodaje, że akcja skierowana jest nie tylko do weteranów, lecz także do ich rodzin.

– Ludziom, którzy poświęcili nierzadko swoją młodość, by Polska w ogóle istniała, należy się szacunek i pamięć. To często osoby pozostawione bez jakiejkolwiek pomocy, dlatego wspieranie ich jest bardzo ważne – mówi Bartosz Malewski, jeden z darczyńców, student V roku prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. To właśnie studenci UMCS i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego najbardziej zaangażowali się w zbiórkę darów. Pomagali także kibice sportowi i zorganizowane grupy, często sąsiedzkie. – Bywało, że przyjeżdżały do nas duże samochody wyładowane pod sam dach darami zebranymi tylko w jednej miejscowości – opowiada Maciej Strózik z Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”, współorganizatora zbiórki.

W prowizorycznych magazynach utworzonych w hali KUL-u złożono ponad tonę żywności i środków chemicznych. Dary trafią do kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego w Lubelskiem i na Podkarpaciu. – Często docieramy do malutkich miejscowości. Chociaż znamy się z weteranami od wielu lat, za każdym razem takie spotkania wywołują olbrzymie wzruszenie – zaznacza Karol Wołek. Oprócz produktów pierwszej potrzeby kombatanci dostaną także pocztówki z życzeniami od uczniów lubelskich szkół podstawowych. – Dzieci, w ramach zajęć plastycznych, przygotowują kartki pocztowe dla weteranów, a my dołączamy je do naszych darów. To szczególnie cieszy starsze osoby – podkreśla Karol Wołek.

Po raz pierwszy akcja „Pomóżmy Bohaterom” została zorganizowana trzy lata temu. Przez ten czas pomoc dotarła niemal do stu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Organizatorzy planują w przyszłości rozszerzenie zasięgu akcji. – Chcielibyśmy prowadzić zbiórkę również w innych rejonach kraju, bo wiemy, że tam też jest wiele osób potrzebujących pomocy – podkreśla Karol Wołek.


Fundacja im. Kazimierza Wielkiego i Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego organizują zbiórki na rzecz żołnierzy podziemia niepodległościowego kilka razy w roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
 
Cienka niebieska linia
A Torn Subcontinent
Desant z transportowca-giganta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Czarny odchodzi do cywila
Wozy amunicyjne do Raków
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Zielonka dla Patriotów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozpoczynamy nową erę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Od sojusznika do kata
Rivalry on Closed Sea
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Obrady Rady Unii Europejskiej
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Najpierw „Sonda”, później promocja
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Przysięga śląskich terytorialsów
High Confidence Operations
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Irańskie szachy
Piknik ze smakiem
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Preselekcja u komandosów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Przez krew zdobyty Śląsk
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Sprawdzają Brutusa
Warszawa walczy, wracamy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
A Wave of Alliances
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Spełniliśmy swój obowiązek
Amerykańska przyszłość WZL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO