moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W szachach – najlepsze wojsko

Por. Mateusz Sypień, st. kpr. pchor. Marcin Pietruszewski i ppłk Sławomir Kędzierski wygrali w II Mistrzostwach Polski Administracji Publicznej w szachach szybkich. W rywalizacji indywidualnej najlepiej spisał się porucznik Sypień, który wywalczył tytuł wicemistrza. Zwycięzcy w tym roku zdobyli już drużynowy tytuł mistrza NATO w szachach.

Drużyna MON na najwyższym stopniu podium, z pucharem por. Mateusz Sypień.

Żołnierze zdobyli 16,5 pkt. i w czempionacie administracji publicznej jednym punktem wyprzedzili szachistów z Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Nad zespołem reprezentującym urzędy miejskie mieli dwa punkty przewagi.

Ale to nie jedyny tryumf wojska. W ramach II Mistrzostw Polski Administracji Publicznej wyłoniono również najlepszych zawodników i drużyny w mistrzostwach administracji rządowej oraz samorządowej. Żołnierze w warszawskim czempionacie występowali w drużynie Ministerstwa Obrony Narodowej, więc poza pucharem za zwycięstwo odebrali również puchar za triumf w mistrzostwach administracji rządowej. Drużyna MON 3,5 pkt. pokonała reprezentację Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i była o 4 pkt. lepsza od szachistów z Ministerstwa Finansów.

W rywalizacji indywidualnej o medale walczyło 101 zawodników. Mistrzem Polski Administracji Publicznej został arcymistrz Robert Kuczyński. Szachista reprezentujący Ministerstwo Skarbu Państwa zdobył sześć punktów. Drugie miejsce, z takim samym dorobkiem, wywalczył por. Mateusz Sypień. Natomiast brązowy medal zdobył Paweł Sygulski z Urzędu Gminy Czarna (na Podkarpaciu). W rywalizacji kobiet triumfowała Milena Magnucka (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego) przed Jagodą Gołek (Urząd Miasta Poznania) i Grażyną Szmacińską (Komenda Główna Policji). W czempionacie administracji rządowej wśród mężczyzn dwa pierwsze miejsca zajęli: także Robert Kuczyński oraz por. Mateusz Sypień. Natomiast trzeci był arcymistrz Jacek Gdański, reprezentujący Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wśród kobiet rywalizację w kategorii administracji rządowej wygrała mistrzyni międzynarodowa Grażyna Szmacińska.

Najlepsi szachiści w mistrzostwach administracji rządowej, od lewej: por. Mateusz Sypień, Robert Kuczyński i arcymistrz Jacek Gdański.

Porucznik Sypień w turnieju rozegrał siedem pojedynków. Pięć partii wygrał i dwie zremisował. W ostatniej rundzie zremisował z arcymistrzem Robertem Kuczyńskim, mistrzem Polski z 1987 roku i brązowym medalistą indywidualnym Olimpiady Szachowej w 1986 roku. Porucznik zremisował również w piątej rundzie z Pawłem Sygulskim. Natomiast z pięciu wygranych partii najcenniejsze jest zwycięstwo nad arcymistrzem Jackiem Gdańskim. Z kolei Sygulski w ostatniej rundzie wygrał z Rafałem Przedmojskim, byłym pracownikiem resortu obrony narodowej – triumfatorem I Mistrzostw Polski Administracji Publicznej w szachach szybkich.

– Cieszę się ze zwycięstwa drużyny i świetnej postawy w turnieju indywidualnym porucznika Sypienia – mówi płk Tomasz Malinowski, od 2012 roku przewodniczący Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego, odpowiedzialny za rozwój tej gry w NATO. Oficer podkreśla, że podczas mistrzostw wielokrotnie przypominano o sukcesie, jaki żołnierze odnieśli w tym roku na 27. Mistrzostwach NATO.

Przy okazji mistrzostw ppor. Dariusz Sycz otrzymał od przedstawicieli Polskiego Związku Szachowego puchar i nagrodę finansową za popularyzację szachów w wojsku. – To miłe, że szachowa centrala doceniła to, że oficer napisał pracę magisterską na temat wpływu szachów na podejmowanie decyzji przez dowódcę – dodaje pułkownik Malinowski.

Mistrzostwa pod honorowym patronatem premier Beaty Szydło odbyły się w dniach 9-10 grudnia w Warszawie.

SZUS

autor zdjęć: Marek Skrzypczak (na zlecenie Polskiego Związku Szachowego)

dodaj komentarz

komentarze


Uniforms Are Worn by Real People
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ważne decyzje w Brukseli
Wielka gra na ukraińskim froncie
Umowa na pociski do Patriotów
Bez zmian w emeryturach
Podróż w ciemność
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Czerwieńsze będą…
Zełenski traci Order Orła Białego?
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Koło zamachowe gospodarki
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kraków zaprosił weteranów
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Wsparcie ma znaczenie
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Śmierć w sercu Azji
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Zbrodnicza farsa
DOL(a) pilota
Równanie z „Iksem”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Trening działań połączonych
Koszykarskie widowisko
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Lotnicze święto w Lesznie
Na straży nieba
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Mundur, medale i duma
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Premier powołał nową wiceminister obrony
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Święto DGRSZ
Polski wkład w operację „Overlord”
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Podchorążowie w dżungli
Ruszyły największe targi obronne
Krok w stronę pokoju
AMW oferuje mieszkania
Jego ofiara – nasza pamięć
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Na granicy stratosfery
W centrum uwagi
„Strzała weterana” spaja środowisko
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Polska szykuje się do produkcji Panter
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Innowacje dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Sportowe jubileusze
Apetyt Smoka rośnie
Łączą nas wspólne cele
F-35 Changes Everything
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Najzdrowsi z najtwardszych
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Sojusz kontra drony
Stała baza wojsk USA w Polsce
Generał z cienia
Minister obrony RFN w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO