moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
AGM-154C JSOW – bomba szybująca dużego zasięgu

Bomba szybująca AGM-154C to jeden z elementów uzbrojenia polskich samolotów wielozadaniowych F-16. Produkowana w Stanach Zjednoczonych broń, pozwala na atakowanie silnie umocnionych celów z odległości, która zapewnia bezpieczeństwo własnej maszynie. Precyzyjny atak umożliwiają m.in. system GPS/INS i kamera termowizyjna. 

F-16D zrzuca JSOW.

Prace nad AGM-154 JSOW rozpoczęły się na przełomie lat 80. i 90. minionego wieku jako odpowiedź na zapotrzebowanie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Broń miała umożliwić skuteczne rażenie obiektów przeciwnika bez narażania się na atak ze strony jego systemów obrony przeciwlotniczej. Kontrakt na realizację programu dostała firma Texas Instruments, później przejęta przez koncern Raytheon. Pierwsze egzemplarze zasobników trafiły do US Navy w 1997 roku.

Zaletami AGM-154 JSOW są ich stosunkowo niewielka cena i znaczące możliwości. Zasobników można używać bowiem zarówno w dzień, jak i w nocy w każdych warunkach pogodowych. Do precyzyjnego atakowania wykorzystywany jest system GPS/INS.

REKLAMA

Obecnie broń ta występuje w kilku odmianach. Wersja AGM-154A to podstawowa odmiana, przenosi 145 sztuk subamunicji BLU-97 i jest przeznaczona do atakowania stałych i ruchomych celów, w wojskowym języku nazywanych „miękkimi”. Chodzi tu o nieruchome samoloty, ciężarówki, bojowe wozy piechoty czy też stanowiska rakiet ziemia–powietrze. Pierwsza wersja została kupiona przez siły powietrzne USA, ale to marynarka wojenna używała tej broni podczas operacji „Enduring Freedom” w Afganistanie i „Iraqi Freedom” w Iraku. Do przenoszenia zasobników wykorzystywano samoloty F/A-18. Bojowo użyto ponad 400 sztuk zasobników tego rodzaju.

JSWO tuż przed trafieniem w statek.

Kolejna odmiana została oznaczona jako A-1 i zastosowano w niej głowicę bojową BLU-111. Później opracowano wersję B, która miała sześć sztuk subamunicji BLU-108B (każda sztuka składa się z czterech pocisków przeciwpancernych). Odmiana ta była skuteczna podczas atakowania celów ruchomych, takich jak czołgi, działa samobieżne czy też transportery i pojazdy wsparcia. Jednak marynarka wojenna USA nie zdecydowała się na ich kupno i program anulowano.

Polska kupiła wersję C, wyposażoną w ładunek penetrujący BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented Charge) opracowany przez trzy firmy: BAE Systems, Thales i QinteiQ. Głównym zadaniem AGM-154C jest zwalczanie celów silnie umocnionych. Jest to możliwe dzięki wspomnianej już głowicy, która składa się z dwóch ładunków. Pierwszy ma za zadanie skruszyć beton, a drugi przebić się przez naruszoną konstrukcję i zniszczyć wnętrze atakowanego obiektu.

Ważnym elementem odmiany C jest kamera termowizyjna umożliwiająca samodzielne naprowadzenie zasobnika na cel. Dzieje się to przez porównanie rejestrowanego obrazu z tym zapisanym w planie misji. Dzięki temu JSOW można używać w trybie fire and forget (wystrzel i zapomnij).

Najnowsza odmiana, oznaczona jako C-1, pozwala atakować cele ruchome, takie jak okręty i statki. C-1 to zmodyfikowana wersja JSOW C, do której dodano dwukierunkowe łącza danych (Link-16) oraz zmodyfikowane oprogramowanie głowicy poszukiwawczej.

JSOW C-1 to pierwsza na świecie sieciocentryczna broń o zasięgu większym niż 100 kilometrów. Po wystrzeleniu szybuje w kierunku wyznaczonego celu, ale jego aktualizację może otrzymać wprost z platformy sterującej, a następnie przejść w tryb rozpoznawania i dopasowywania rejestrowanych obrazów statków zapisanych w wewnętrznej bazie danych. Baza danych jest wybierana przez operatora w kokpicie lub jeszcze na ziemi w trakcie planowania misji.

Obecnie produkowane są tylko odmiany C-1. Znajdujące się w wyposażeniu armii USA modele C mają być zmodernizowane.

Krzysztof Kuska

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1484211480
Do zrzucania połowy naszych bomb z pod F-16 nie potrzeba wersji C/D +. Przydałoby się też wyszkolić wszystkich naszych pilotów na uboższe wersje , które w razie konfliktu zbrojnego dostaniemy od ręki.. .
96-69-5D-19

Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
 
Żołnierz wicemistrzem Europy w judo
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Amerykańskie F-15 w Polsce
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Morska flanka pod osłoną
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Stocznia na dwóch barkach
Wojsko na muralach
Przewrót majowy
Przeprawa przez Wisłę
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Droga Hannibala wzięta!
Za wolność naszą i waszą
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Wielki dzień dla polskiego wojska
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Droga ku liczniejszej armii
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Raport podkomisji smoleńskiej
Trwają walki o Donbas
Bitwa o Kamień Stołpecki
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
PKW Orlik wrócił do domu
Więcej pieniędzy na zapomogi
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
F-15 w Łasku
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Ukraina kontratakuje
Wielki desant na „Swift Response”
Pioruny w ofercie dla US Army
Zdobądź z nami Monte Cassino!
W Drawsku strzelają Abramsy
Dla bezpieczeństwa lotów
Leopardy 2A7 w Polsce
Wyższe nie tylko pensje
Ottokar przyspiesza
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
PGZ zwiększa moc
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Medale za walkę z COVID-19
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Wojsko znów zagra z Gortatem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO