moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Autosan w programie „Wisła”

Przedstawiciele firmy Autosan i koncernu Raytheon podpisali dziś list intencyjny o współpracy. W uroczystości brał udział minister obrony Antoni Macierewicz. Spółka z Sanoka, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, będzie dostarczać 13 krajom komponenty do produkcji zestawów rakietowych Patriot, m.in. kabiny kierowania walką i ruchome węzły łączności.


Podpisany dziś list intencyjny dotyczy współpracy polskiego i amerykańskiego przemysłu przy produkcji systemów rakietowych średniego zasięgu Patriot. – Liczymy na to, że włączenie Autosanu do tego systemu otworzy nam drogę do sfinalizowania wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest produkcja zestawów obrony antyrakietowej Patriot dla Polski – mówił podczas uroczystości minister obrony Antoni Macierewicz.

Dokument podpisali: Marek Opowicz, prezes Autosanu Sp. z o.o., Arkadiusz Siwko i Maciej Lew-Mirski, reprezentujący Polską Grupę Zbrojeniową, oraz John Baird, wiceprezes firmy Raytheon, która jest producentem Patriotów.

Szef resortu obrony dodał, że porozumienie to kolejny dowód na to, że włączenie Autosanu do Polskiej Grupy Zbrojeniowej było bardzo dobrym rozwiązaniem. Antoni Macierewicz mówił, że dzięki temu udało się nie tylko uratować firmę przed likwidacją, ale też podjąć istotne działania, które wzmocnią obronność kraju.

Jak zastrzegał minister, list intencyjny nie przesądza, że Polska już zdecydowała o zakupie amerykańskich zestawów rakietowych Patriot. – Cały czas jesteśmy w trakcie rozmów. Mam jednak nadzieję, że ten dzisiejszy krok jest krokiem we właściwym kierunku – mówił.

Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy Autosan, podkreślał, że nawiązanie tego rodzaju współpracy nie byłoby możliwe bez inicjatywy MON. – Autosan będzie dostawcą komponentów dla 13 krajów świata. Potwierdza to tylko trafność strategii, którą wspólnie z resortem obrony obraliśmy – mówił.

John Baird, wiceprezes firmy Raytheon, dodał: – Bardzo się cieszę, że uczestniczymy w procesie zwiększania możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego, tym razem we współpracy z Autosanem.

Podpisany dokument zakłada, że firma Autosan będzie dostarczać kontenery własnej produkcji do 13 państw, które posiadają zestawy Patriot. Chodzi między innymi o kabiny kierowania walką oraz kabiny kierowania ogniem, ruchome węzły łączności i wozy remontowe. Tylko do budowy systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła” ma zostać wykorzystanych 100 tego typu komponentów. W Autosanie planuje się także utworzenie Centrum Produkcji Kontenerów.

Polska ma kupić zestawy rakietowe średniego zasięgu Patriot w ramach programu „Wisła”. To jeden z najdroższych elementów programu modernizacyjnego polskiej armii – może kosztować nawet 50 mld zł. Do tej pory polski rząd wynegocjował, iż pierwsze dwie baterie miałyby być dostarczone do naszego kraju w 2018 roku, kolejnych sześć – do końca 2026. Ostatnie byłyby wyposażone w nowoczesne radary, umożliwiające obserwację przestrzeni w promieniu 360 stopni. Poza tym będą miały system sieciocentryczny synchronizujący Patrioty z systemami, którymi Polska już dysponuje. Obecnie trwają negocjacje warunków offsetowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1480689360
Drogo, stanowczo za drogo! Jak znam Amerykanów to nie dopuszczą nas do czynności i urządzeń najważniejszych w zestawach. Pozostaniemy przy pompowaniu kół, malowaniu zestawów, obsłudze przy namierzaniu i wystrzeleniu pocisków i... tyle. No jeszcze kontenery/kabiny mogą producenci wykonywać.
53-B9-43-BE

Raport w sprawie reparacji od Niemiec
 
Mapa z głębin morza
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Tu się zadań nie wybiera
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Kontroler na bojowo
Logistyka dla Leopardów
Trudny sojusz partyzantów
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Air Force One” na Cytadeli
Obrady Rady Unii Europejskiej
A Half-Open Gate to Hell
Ekonowinki na poligonie
Memory Gives Us Wings
Następcy Herculesów
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
The Chariots of Jihad
NATO pokazało siłę na Bałtyku
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
F-16 wracają do Polski
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Marynarze pomogli prokuraturze
„Dragon” na Bałtyku
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Miroslawiec Up
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polski wkład w operację „Overlord”
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Zmiany w przepisach mundurowych
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Chemicy w akcji
Rydwany dżihadu
Medale dla uczestników walk w Karbali
Działalność firm na rzecz obronności
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kierunek: Afganistan
Flota przyszłości
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
„Puma” naciera
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Pierwszy krok do „Mewy”
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Rusza cyberkomponent WOT-u
Likwidacja komendanta Junka
Fleet of the Future
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejna szabla AFN zdobyta
Curious about Poland
Jak zginął „Ponury”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO