moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Autosan w programie „Wisła”

Przedstawiciele firmy Autosan i koncernu Raytheon podpisali dziś list intencyjny o współpracy. W uroczystości brał udział minister obrony Antoni Macierewicz. Spółka z Sanoka, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, będzie dostarczać 13 krajom komponenty do produkcji zestawów rakietowych Patriot, m.in. kabiny kierowania walką i ruchome węzły łączności.


Podpisany dziś list intencyjny dotyczy współpracy polskiego i amerykańskiego przemysłu przy produkcji systemów rakietowych średniego zasięgu Patriot. – Liczymy na to, że włączenie Autosanu do tego systemu otworzy nam drogę do sfinalizowania wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest produkcja zestawów obrony antyrakietowej Patriot dla Polski – mówił podczas uroczystości minister obrony Antoni Macierewicz.

Dokument podpisali: Marek Opowicz, prezes Autosanu Sp. z o.o., Arkadiusz Siwko i Maciej Lew-Mirski, reprezentujący Polską Grupę Zbrojeniową, oraz John Baird, wiceprezes firmy Raytheon, która jest producentem Patriotów.

Szef resortu obrony dodał, że porozumienie to kolejny dowód na to, że włączenie Autosanu do Polskiej Grupy Zbrojeniowej było bardzo dobrym rozwiązaniem. Antoni Macierewicz mówił, że dzięki temu udało się nie tylko uratować firmę przed likwidacją, ale też podjąć istotne działania, które wzmocnią obronność kraju.

Jak zastrzegał minister, list intencyjny nie przesądza, że Polska już zdecydowała o zakupie amerykańskich zestawów rakietowych Patriot. – Cały czas jesteśmy w trakcie rozmów. Mam jednak nadzieję, że ten dzisiejszy krok jest krokiem we właściwym kierunku – mówił.

Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy Autosan, podkreślał, że nawiązanie tego rodzaju współpracy nie byłoby możliwe bez inicjatywy MON. – Autosan będzie dostawcą komponentów dla 13 krajów świata. Potwierdza to tylko trafność strategii, którą wspólnie z resortem obrony obraliśmy – mówił.

John Baird, wiceprezes firmy Raytheon, dodał: – Bardzo się cieszę, że uczestniczymy w procesie zwiększania możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego, tym razem we współpracy z Autosanem.

Podpisany dokument zakłada, że firma Autosan będzie dostarczać kontenery własnej produkcji do 13 państw, które posiadają zestawy Patriot. Chodzi między innymi o kabiny kierowania walką oraz kabiny kierowania ogniem, ruchome węzły łączności i wozy remontowe. Tylko do budowy systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła” ma zostać wykorzystanych 100 tego typu komponentów. W Autosanie planuje się także utworzenie Centrum Produkcji Kontenerów.

Polska ma kupić zestawy rakietowe średniego zasięgu Patriot w ramach programu „Wisła”. To jeden z najdroższych elementów programu modernizacyjnego polskiej armii – może kosztować nawet 50 mld zł. Do tej pory polski rząd wynegocjował, iż pierwsze dwie baterie miałyby być dostarczone do naszego kraju w 2018 roku, kolejnych sześć – do końca 2026. Ostatnie byłyby wyposażone w nowoczesne radary, umożliwiające obserwację przestrzeni w promieniu 360 stopni. Poza tym będą miały system sieciocentryczny synchronizujący Patrioty z systemami, którymi Polska już dysponuje. Obecnie trwają negocjacje warunków offsetowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1480689360
Drogo, stanowczo za drogo! Jak znam Amerykanów to nie dopuszczą nas do czynności i urządzeń najważniejszych w zestawach. Pozostaniemy przy pompowaniu kół, malowaniu zestawów, obsłudze przy namierzaniu i wystrzeleniu pocisków i... tyle. No jeszcze kontenery/kabiny mogą producenci wykonywać.
53-B9-43-BE

Wozy amunicyjne do Raków
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Strzelać nauczyłem się sam
Jedna misja, jeden zespół
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Czarny odchodzi do cywila
Piknik ze smakiem
Desant z transportowca-giganta
Przysięga śląskich terytorialsów
Brunatno-czerwona zmowa
Sprawdzają Brutusa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wojsko wróciło do Lublina
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojna wywiadów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Rivalry on Closed Sea
Przez krew zdobyty Śląsk
A Torn Subcontinent
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szukamy następcy Herculesa
Preselekcja u komandosów
Bohaterowie jadą na wakacje
Śladami Pierwszej Pancernej
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Wave of Alliances
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wędrówka dla Dwóch Serc
Amerykańska przyszłość WZL
Spełniliśmy swój obowiązek
Irańskie szachy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
High Confidence Operations
„Pułaski” wrócił do kraju
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Nowa misja i nowy sprzęt
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Od sojusznika do kata
Najpierw „Sonda”, później promocja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO