moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkoła niszczenia zatorów lodowych

To zadanie wymaga zgrania pilota i sapera. Pierwszy musi precyzyjnie naprowadzić śmigłowiec nad cel i zawisnąć nad nim na odpowiedniej wysokości, przez wymagany czas. Drugi zaś musi w odpowiednim momencie odpalić lont ładunku i opuścić go na linie w dół – opowiada płk Artur Talik o przebiegu szkolenia z niszczenia zatorów lodowych. Właśnie trwa ono pod Inowrocławiem.

Dla postronnego obserwatora wysadzenie zatoru lodowego za pomocą materiału wybuchowego opuszczanego ze śmigłowca może się wydawać proste. Na miejsce akcji powoli nadlatuje wiropłat. Gdy maszyna znajdzie się nad celem, otwierają się jej boczne drzwi, przez które saper opuszcza na linie ważący kilkanaście kilogramów worek. Kiedy paczka zostanie położona na lodzie, śmigłowiec odlatuje, a kilka minut później następuje detonacja (w założeniu na wodzie skutej lodem, a na potrzeby ćwiczenia – na ziemi).

Pułkownik Artur Talik, szef Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP, podkreśla jednak jak bardzo niebezpieczne jest to zadanie. – Ładunek wybuchowy, który ma trafić na lód i zniszczyć zator, jest uzbrajany na pokładzie śmigłowca i również tam następuje odpalenie lontu. To krytyczny moment; jeżeli ładunek został źle przygotowany, to może wybuchnąć na pokładzie – wyjaśnia pułkownik.

REKLAMA

W czasie tego typu akcji żołnierze muszą więc mieć do siebie zaufanie, że każdy dobrze wykonał swoją pracę. I to nie tylko piloci muszą ufać saperom. – Saper znajdujący się na pokładzie nie ma czasu sprawdzać, czy śmigłowiec znajduje się na odpowiedniej wysokości. On musi zaufać pilotowi, że tak właśnie jest. Podobnie musi mu zawierzyć, że ten, mając świadomość, iż lont już się pali i ładunek za chwilę wybuchnie, nie odleci za szybko, na przykład z bombą wiszącą jeszcze na linie – opowiada płk Talik.

Saperzy nieczęsto mają okazję do ćwiczeń, w których mogą wysadzać w ten sposób prawdziwe zatory lodowe. Ostatni raz robili to w 2012 roku, na Odrze koło Brzegu. Regularnie jednak przygotowują się do takich zadań. Najczęściej na poligonie inżynieryjnym pod Inowrocławiem.

Tym razem na pięciodniowe szkolenie (od 28 listopada do 2 grudnia) zjechało tam prawie 50 żołnierzy z kilkunastu jednostek z całej Polski. „Śmigła”, a konkretnie maszyny Mi-2, zapewniła ćwiczącym 1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Przez trzy dni saperzy uczyli się w teorii, jak przygotowywać ładunek do wysadzania zatorów, czyli m.in. jak obliczyć właściwą ilość trotylu, zrobić do niego zapalnik i lont. Na dwa ostatnie dni szkolenia – czyli 1 i 2 grudnia – zaplanowano wysadzanie ładunków. Jak podkreśla kpt. Sylwester Ludwiczak, oficer prasowy 2 Pułku Inżynieryjnego, plan szkolenia przewiduje, iż każdy z żołnierzy dokona przynajmniej czterech wysadzeń zatorów lodowych – po dwa dziennie. – Oczywiście o ile pogoda nie pokrzyżuje nam planów – dodaje.

Pierwszego dnia, mimo padającego deszczu, udało się ten plan zrealizować. Na trzech punktach nauczania żołnierze przygotowywali ładunki i zapalniki wraz z lontem. A z oddalonego o kilkaset metrów polowego lądowiska trzy śmigłowce Mi-2 co chwila zabierały saperów w miejsce wyznaczone jako zator, skąd co kilka minut w powietrze uderzał ogień wybuchu. Dziś planowany jest kolejny dzień wysadzeń. Niestety, prognozy pogody są pesymistyczne: podstawa chmur może być na tyle nisko, że śmigłowce nie dostaną zgody na loty.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Ukraina ze statusem kandydata do UE
 
Zmiany kadrowe w WP
Światowi liderzy już w Madrycie
Szczyt NATO w Madrycie
Spektakl Kremla
Virtuti Militari ma 230 lat
Amerykańskie F-15 w Polsce
Przełomowy szczyt w Madrycie
Przełomowy szczyt
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
W desancie zostają najlepsi
Hańcza po raz pierwszy
Święto Dowództwa Operacyjnego
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Pierwsza taka przysięga
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Ślązak lepiej uzbrojony?
Święto Dowództwa Generalnego
Umowa na Perkozy podpisana
Motorem jest pamięć o poległych
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Dwanaście razy złoto
For Our Freedom and Yours
Prezydent i „niezwyciężeni”
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Piąta kadencja generała Konopki
Śladem profesjonalistów
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Wizyta w PKW Łotwa
Biden: gra na przeczekanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Szczyt nowych wyzwań
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Kierunek Düsseldorf
Pioruny – broń, która się sprawdza!
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Bramy dla generała
PKW Orlik wrócił do domu
Unowocześnianie MW RP
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Kierunek Liban
Sojusz z inicjatywą
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Dobrowolna służba dla absolwentów
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Szczęśliwa „Błyskawica”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO