moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drony przyszłością PGZ

Jeśli mielibyśmy zrobić ranking priorytetowych obszarów naszej działalności w najbliższych latach, to w pierwszej piątce znalazłyby się bezzałogowce. Nie tylko latające, ale też morskie i lądowe – mówi Maciej Lew-Mirski, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Holding ma w ofercie drony rozpoznawcze, które można uzbroić i bezzałogowce taktyczne krótkiego zasięgu.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zadeklarował niedawno, że polska armia chce kupić tysiące dronów dla wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Jaką ofertę ma w tej dziedzinie Polska Grupa Zbrojeniowa, która, zgodnie ze strategią resortu, ma dostawać większość kontraktów?

Maciej Lew-Mirski: Jeśli chodzi o przetargi już ogłoszone, czyli na dostawę bezzałogowców o kryptonimach „Wizjer” i „Orlik”, to w obu przypadkach oferujemy polskiej armii, wspólnie z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, produkty sprawdzone i przetestowane. NeoX i AtraxM, bo o nich mowa, są to platformy podwójnego zastosowania, czyli mogą być maszynami rozpoznawczymi, ale gdy trzeba, mogą być również uzbrojone. Jeśli chodzi o przyszłe postępowania, mamy w ofercie Grupy również drona taktycznego krótkiego zasięgu E-310. To zupełnie inna platforma niż ta, którą PGZ prezentowało po raz pierwszy publicznie dwa lata temu. Właściwie z tamtego projektu pozostała jedynie nazwa.

Wasza konkurencja podkreśla, że oferowane przez PGZ bezzałogowce to produkty firm, które nie są częścią Grupy. Atrax jest z ITWL, NeoX to licencyjny produkt z Izraela, a E-310 to dzieło inżynierów z Eurotechu.

Nie ukrywamy, że oferowane przez PGZ systemy BSP to efekt współpracy z firmami spoza Grupy. Ale zdecydowanie nie jest tak, że nasi inżynierowie nie mają wkładu w ich tworzenie i ulepszanie. Dobrym tego przykładem jest wspomniany już przeze mnie dron E-310. Naprawdę włożyliśmy dużo wysiłku, aby tę konstrukcję uczynić dojrzałym, odpowiadającym wymaganiom polskiej armii, produktem. Co do korzystania z zagranicznych licencji i technologii, to wierzymy, że polonizacja zaawansowanych rozwiązań jest jednym ze sposobów na wykształcenie takich zdolności, które pozwolą PGZ samodzielnie budować drony. Ale nawet gdy to nastąpi, nie oszukujmy się, niektóre części i tak będą kupowane za granicą. Po prostu zrobimy to, co robi cały świat, zamiast ponownie wymyślać koło.

Obecnie macie w ofercie konstrukcje średniej wielkości. A co z najbardziej zaawansowanymi, dużymi dronami klasy MALE? Je także chcecie sami budować?

Nie. W tej chwili na świecie jest dwóch, może trzech producentów tego typu konstrukcji, co pokazuje, jak zaawansowane są to rozwiązania, ile pracy i jak dużych nakładów trzeba, aby dojść do produktu końcowego, który będzie nadawał się do wdrożenia do służby. A potrzeby polskiej armii w tym zakresie są tak małe, że uruchamianie prac badawczo-rozwojowych nie ma ekonomicznego sensu. Dlatego prowadzimy rozmowy z zagranicznymi dostawcami tego sprzętu, którym oferujemy pomoc w budowie tego, czego te firmy same nie będą w stanie stworzyć, a także bazę serwisową.

Wielkie koncerny mają przecież sporo środków na takie inwestycje, więc po co im PGZ?

Celem strategicznym rządu jest budowanie narodowych zdolności do produkowania, jak również do serwisowania i wykonywania napraw pozyskiwanego sprzętu, więc zagraniczne firmy muszą szukać do tego krajowych partnerów. Dlaczego ma być nim PGZ? Bo my już teraz mamy niezbędną infrastrukturę - zakłady, lotniska, inżynierów. Mamy potencjał, aby być dla takiego koncernu nie tylko odbiorcą technologii i know-how w ramach offsetu do danego projektu, ale także partnerem biznesowym w innych obszarach, innych produktach. Chciałbym też przypomnieć, że na początku listopada uruchomiliśmy w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych PGZ. Umożliwi ono koordynację prac projektowych, produkcyjnych oraz badawczo-rozwojowych w zakresie systemów BSP na poziomie całej Grupy.

Czy bezzałogowce to przyszłość PGZ?

Jeśli mielibyśmy zrobić ranking priorytetowych obszarów naszej działalności w najbliższych latach, to na pewno w pierwszej piątce znalazłyby się bezzałogowce. Nie tylko latające, ale również morskie oraz lądowe. Taki jest światowy trend i jeśli PGZ chce być podmiotem liczącym się na świecie, to właśnie w tym kierunku musimy rozwijać nasze możliwości. Punkt wyjściowy na pewno mamy bardzo obiecujący i teraz chodzi wyłącznie o to, by te szanse dobrze wykorzystać.

Maciej Lew-Mirski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Adwokat, współtwórca Służby Kontrwywiadu Wojskowego, były pracownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Kancelarii Prezydenta RP, były członek Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Na stanowisko członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA został powołany 9 grudnia 2015 roku. Jest również członkiem Rady Nadzorczej funduszu MS TFI oraz Rady Naukowej Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych „OBRUM”.

Rozmawiał Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1525715220
TAK TRZYMAC. Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci planuja wydac na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
1B-89-17-9E
~rotmistrz
1482074580
NeoX to produkt izraelski? A i e ITWL?
29-A0-69-EA

Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Kampania wyborcza poza armią
Cel – bezpieczna Europa
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Remont „Piasta” na finiszu
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zgrupowanie przed defiladą
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Ducha nie wolno tracić
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Podpułkownik „Sokole Oko”
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Tryumf w cieniu Jałty
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Irackie zapiski gen. Bieńka
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Czołgi błota się nie boją
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kurier podziemnego państwa
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Panie bez taryfy ulgowej
Tarcza przeciwko agresji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Bliski Wschód. Region bez klucza
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Region Without a Key
Szef NATO w Warszawie
Wojna w świętym mieście, epilog
Leopards in a Trap
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Szczęśliwa trzynastka
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Leopardy w pułapce
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
„Bukowo” u brzegów Łotwy
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Alarm dla Jastrzębi
Wilno w polskich rękach
Bohater Yoga
Żołnierski dar serca
Sukcesy biegających żołnierzy
„Sophia” z nową zmianą
Rozgrywka Stalina
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Wodowanie „Artemisa”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO