moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielonarodowa Brygada ćwiczyła na Ukrainie

Ponad 200 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady szkoliło się w centrum misji pokojowych pod Lwowem. Główny test przeszli sztabowcy i dowódcy. Dla Wielonarodowej Brygady manewry „Maple Arch” były zaś sprawdzianem przed ćwiczeniem certyfikującym. – W przypadku ukraińskiego batalionu początki były trudniejsze, ale finał zadowalający – mówi ppłk. Dariusz Czekaj.

Ostatni rok w Wielonarodowej Brygadzie był bardzo pracowity. Żołnierze wzięli udział w wielu szkoleniach, które miały przygotować ich do najważniejszej próby – ćwiczenia certyfikującego „Common Challenge” w grudniu. Generalnym sprawdzianem gotowości jednostki były manewry „Maple Arch’16” na Ukrainie. – Mieliśmy możliwość zweryfikowania procedur i założeń w działaniu. Tak, by po certyfikacji móc jak najlepiej współpracować w międzynarodowym środowisku – mówi ppłk Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu operacyjnego LITPOLUKRBRIG.

„Maple Arch” organizowane są co roku w ramach programu NATO „Partnerstwo dla pokoju”. Tym razem ponad 200 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady szkoliło się w ukraińskiej miejscowości Starzyska w obwodzie lwowskim. Manewry w Międzynarodowym Centrum Szkolenia Misji Pokojowych i Bezpieczeństwa trwały dwa tygodnie. Dowodzili nimi ukraińscy i kanadyjscy żołnierze. – Odgrywaliśmy kluczową rolę w zaplanowaniu i przeprowadzeniu scenariusza – mówi ppłk John Woodgate, zastępca kierownika ćwiczeń „Maple Arch’ 16”.

Główny test na ukraińskim poligonie przeszli sztabowcy i dowódcy. Podczas szkolenia korzystano m.in. z systemu symulacji pola walki JCATS. – Sprawdzaliśmy proces dowodzenia, ale także wszystkie procedury związane z systemem meldunkowym oraz funkcjonowaniem w ramach międzynarodowej jednostki, między innymi dotyczące wezwania pomocy z pola walki czy ewakuacji medycznej – zaznacza ppłk Czekaj. Z kolei major Oleh Balias, dowódca ukraińskiego Batalionu Powietrznodesantowego, dodaje: – Powierzone nam zadania wymagały zastosowania procedur wypracowanych przez armie państw należących do NATO.

Jak wypadły ćwiczenia ukraińskich żołnierzy? – Batalion był przygotowany przyzwoicie. Dla ukraińskich żołnierzy wiele procedur było zupełnie nowych, ale z każdym dniem zdolności batalionu rosły. Choć początki były trochę trudniejsze, to finał bardzo zadowalający – podkreśla ppłk Dariusz Czekaj.

Chociaż główny nacisk dowództwo ćwiczeń położyło na szkolenie z zakresu dowodzenia, to żołnierze trenowali także współdziałanie. Kluczowym zadaniem Wielonarodowej Brygady będzie bowiem udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ oraz pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. We współpracy sprawdzali się także sztabowcy jednostek przypisanych do Wielonarodowej Brygady. Mowa o litewskim Batalionie Zmechanizowanym im. Wielkiej Księżnej Biruty, 21 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, Batalionie Dowodzenia Wielonarodowej Brygady, Batalionie Logistycznym 21 BSP, 16 Batalionie Saperów z Niska oraz 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. – Wspólnie z partnerami z Litwy, Ukrainy oraz Wielonarodowej Brygady z Lublina staraliśmy się dostosować nasze procedury działania – mówił kpt Wojciech Potaczała, który podczas ćwiczeń pełni obowiązki dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

W grudniu Wielonarodową Brygadę czeka najważniejszy tegoroczny sprawdzian – ćwiczenia „Common Challenge”. To one pokażą, czy jednostka osiągnęła pełną gotowość operacyjną. – Jesteśmy dobrze przygotowani, ale każdy dzień wykorzystujemy na dopinanie najdrobniejszych spraw. Bardzo zależy nam, by zaprezentować się jak najlepiej i z tarczą zakończyć te ćwiczenia – podkreśla ppłk Dariusz Czekaj. Żołnierze LITPOLUKRBRIG wyruszą na poligon w Nowej Dębie 6 grudnia. Dwa dni później rozpocznie się ćwiczenie certyfikujące, które potrwa do 16 grudnia.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG) rozpoczęła działalność w styczniu 2016 roku. Jej dowództwo znajduje się w Lublinie. Tu też przebywają oficerowie państw założycielskich. W przyszłości Wielonarodowa Brygada ma liczyć ponad cztery tysiące żołnierzy, którzy na co dzień będą stacjonować w jej jednostkach macierzystych.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: kpt. Oleksandr Gain/ LITPOLUKRBRIG

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nowy pułk artylerii
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Gen. Joks na czele JFTC
Karabiny od dęblińskich saperów
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Miroslawiec Up
Moja „bazówka”
Fleet of the Future
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Dragon’19” od kuchni
The Chariots of Jihad
Nowe nakolanniki
Początek dowódczej drogi
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Kierunek: Afganistan
Sojusze na fali
Stawiamy na rozwój
Polsko-francuska szkoła uczuć
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Rozpoczynamy nową erę
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Zmiany w przepisach mundurowych
Desant na czeskich spadochronach
Kolejna szabla AFN zdobyta
Działalność firm na rzecz obronności
Nowi szturmani w JW Agat
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozdarty subkontynent
„Pułaski” wrócił do kraju
„Mieszko” po wodowaniu
Air-Landing Outside Comfort Zone
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Obława pełna białych plam
Sport nie dzieli, sport łączy
Wielkie święto kawalerii!!!
Obrady Rady Unii Europejskiej
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Gotowi na F-35?
Brytyjska „pamiątka”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Tak umierał Wołyń
Raki dla zawiszaków
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rywalizacja na zamkniętym morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO