moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielonarodowa Brygada ćwiczyła na Ukrainie

Ponad 200 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady szkoliło się w centrum misji pokojowych pod Lwowem. Główny test przeszli sztabowcy i dowódcy. Dla Wielonarodowej Brygady manewry „Maple Arch” były zaś sprawdzianem przed ćwiczeniem certyfikującym. – W przypadku ukraińskiego batalionu początki były trudniejsze, ale finał zadowalający – mówi ppłk. Dariusz Czekaj.

Ostatni rok w Wielonarodowej Brygadzie był bardzo pracowity. Żołnierze wzięli udział w wielu szkoleniach, które miały przygotować ich do najważniejszej próby – ćwiczenia certyfikującego „Common Challenge” w grudniu. Generalnym sprawdzianem gotowości jednostki były manewry „Maple Arch’16” na Ukrainie. – Mieliśmy możliwość zweryfikowania procedur i założeń w działaniu. Tak, by po certyfikacji móc jak najlepiej współpracować w międzynarodowym środowisku – mówi ppłk Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu operacyjnego LITPOLUKRBRIG.

„Maple Arch” organizowane są co roku w ramach programu NATO „Partnerstwo dla pokoju”. Tym razem ponad 200 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady szkoliło się w ukraińskiej miejscowości Starzyska w obwodzie lwowskim. Manewry w Międzynarodowym Centrum Szkolenia Misji Pokojowych i Bezpieczeństwa trwały dwa tygodnie. Dowodzili nimi ukraińscy i kanadyjscy żołnierze. – Odgrywaliśmy kluczową rolę w zaplanowaniu i przeprowadzeniu scenariusza – mówi ppłk John Woodgate, zastępca kierownika ćwiczeń „Maple Arch’ 16”.

Główny test na ukraińskim poligonie przeszli sztabowcy i dowódcy. Podczas szkolenia korzystano m.in. z systemu symulacji pola walki JCATS. – Sprawdzaliśmy proces dowodzenia, ale także wszystkie procedury związane z systemem meldunkowym oraz funkcjonowaniem w ramach międzynarodowej jednostki, między innymi dotyczące wezwania pomocy z pola walki czy ewakuacji medycznej – zaznacza ppłk Czekaj. Z kolei major Oleh Balias, dowódca ukraińskiego Batalionu Powietrznodesantowego, dodaje: – Powierzone nam zadania wymagały zastosowania procedur wypracowanych przez armie państw należących do NATO.

Jak wypadły ćwiczenia ukraińskich żołnierzy? – Batalion był przygotowany przyzwoicie. Dla ukraińskich żołnierzy wiele procedur było zupełnie nowych, ale z każdym dniem zdolności batalionu rosły. Choć początki były trochę trudniejsze, to finał bardzo zadowalający – podkreśla ppłk Dariusz Czekaj.

Chociaż główny nacisk dowództwo ćwiczeń położyło na szkolenie z zakresu dowodzenia, to żołnierze trenowali także współdziałanie. Kluczowym zadaniem Wielonarodowej Brygady będzie bowiem udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ oraz pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. We współpracy sprawdzali się także sztabowcy jednostek przypisanych do Wielonarodowej Brygady. Mowa o litewskim Batalionie Zmechanizowanym im. Wielkiej Księżnej Biruty, 21 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, Batalionie Dowodzenia Wielonarodowej Brygady, Batalionie Logistycznym 21 BSP, 16 Batalionie Saperów z Niska oraz 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. – Wspólnie z partnerami z Litwy, Ukrainy oraz Wielonarodowej Brygady z Lublina staraliśmy się dostosować nasze procedury działania – mówił kpt Wojciech Potaczała, który podczas ćwiczeń pełni obowiązki dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

W grudniu Wielonarodową Brygadę czeka najważniejszy tegoroczny sprawdzian – ćwiczenia „Common Challenge”. To one pokażą, czy jednostka osiągnęła pełną gotowość operacyjną. – Jesteśmy dobrze przygotowani, ale każdy dzień wykorzystujemy na dopinanie najdrobniejszych spraw. Bardzo zależy nam, by zaprezentować się jak najlepiej i z tarczą zakończyć te ćwiczenia – podkreśla ppłk Dariusz Czekaj. Żołnierze LITPOLUKRBRIG wyruszą na poligon w Nowej Dębie 6 grudnia. Dwa dni później rozpocznie się ćwiczenie certyfikujące, które potrwa do 16 grudnia.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG) rozpoczęła działalność w styczniu 2016 roku. Jej dowództwo znajduje się w Lublinie. Tu też przebywają oficerowie państw założycielskich. W przyszłości Wielonarodowa Brygada ma liczyć ponad cztery tysiące żołnierzy, którzy na co dzień będą stacjonować w jej jednostkach macierzystych.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: kpt. Oleksandr Gain/ LITPOLUKRBRIG

dodaj komentarz

komentarze


Jelcze dla Wisły
Szef NATO w Warszawie
I poszli! Jak zawsze się bić!
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Dołącz do zawodowców
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Fabryka dżihadystów
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Tu się zadań nie wybiera
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Region Without a Key
Modernizacja floty powietrznej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
„Baltic Protector”
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Kierunek: Afganistan
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Ich zadanie – zdobyć informację
Kampania wyborcza poza armią
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Uchylone wrota piekieł
Zmiana warty na Mazurach
Jihadist Mill
Zmiany w przepisach mundurowych
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Być krok przed Bielikiem
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Nowy batalion podhalańczyków
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
F-16 wracają do Polski
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Modernizacja bombowców
Medale dla uczestników walk w Karbali
Wywiad AK w służbie aliantów
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Targi Air Fair 2019
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO