moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielonarodowa Brygada ćwiczyła na Ukrainie

Ponad 200 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady szkoliło się w centrum misji pokojowych pod Lwowem. Główny test przeszli sztabowcy i dowódcy. Dla Wielonarodowej Brygady manewry „Maple Arch” były zaś sprawdzianem przed ćwiczeniem certyfikującym. – W przypadku ukraińskiego batalionu początki były trudniejsze, ale finał zadowalający – mówi ppłk. Dariusz Czekaj.

Ostatni rok w Wielonarodowej Brygadzie był bardzo pracowity. Żołnierze wzięli udział w wielu szkoleniach, które miały przygotować ich do najważniejszej próby – ćwiczenia certyfikującego „Common Challenge” w grudniu. Generalnym sprawdzianem gotowości jednostki były manewry „Maple Arch’16” na Ukrainie. – Mieliśmy możliwość zweryfikowania procedur i założeń w działaniu. Tak, by po certyfikacji móc jak najlepiej współpracować w międzynarodowym środowisku – mówi ppłk Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu operacyjnego LITPOLUKRBRIG.

„Maple Arch” organizowane są co roku w ramach programu NATO „Partnerstwo dla pokoju”. Tym razem ponad 200 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady szkoliło się w ukraińskiej miejscowości Starzyska w obwodzie lwowskim. Manewry w Międzynarodowym Centrum Szkolenia Misji Pokojowych i Bezpieczeństwa trwały dwa tygodnie. Dowodzili nimi ukraińscy i kanadyjscy żołnierze. – Odgrywaliśmy kluczową rolę w zaplanowaniu i przeprowadzeniu scenariusza – mówi ppłk John Woodgate, zastępca kierownika ćwiczeń „Maple Arch’ 16”.

REKLAMA

Główny test na ukraińskim poligonie przeszli sztabowcy i dowódcy. Podczas szkolenia korzystano m.in. z systemu symulacji pola walki JCATS. – Sprawdzaliśmy proces dowodzenia, ale także wszystkie procedury związane z systemem meldunkowym oraz funkcjonowaniem w ramach międzynarodowej jednostki, między innymi dotyczące wezwania pomocy z pola walki czy ewakuacji medycznej – zaznacza ppłk Czekaj. Z kolei major Oleh Balias, dowódca ukraińskiego Batalionu Powietrznodesantowego, dodaje: – Powierzone nam zadania wymagały zastosowania procedur wypracowanych przez armie państw należących do NATO.

Jak wypadły ćwiczenia ukraińskich żołnierzy? – Batalion był przygotowany przyzwoicie. Dla ukraińskich żołnierzy wiele procedur było zupełnie nowych, ale z każdym dniem zdolności batalionu rosły. Choć początki były trochę trudniejsze, to finał bardzo zadowalający – podkreśla ppłk Dariusz Czekaj.

Chociaż główny nacisk dowództwo ćwiczeń położyło na szkolenie z zakresu dowodzenia, to żołnierze trenowali także współdziałanie. Kluczowym zadaniem Wielonarodowej Brygady będzie bowiem udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ oraz pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. We współpracy sprawdzali się także sztabowcy jednostek przypisanych do Wielonarodowej Brygady. Mowa o litewskim Batalionie Zmechanizowanym im. Wielkiej Księżnej Biruty, 21 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, Batalionie Dowodzenia Wielonarodowej Brygady, Batalionie Logistycznym 21 BSP, 16 Batalionie Saperów z Niska oraz 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. – Wspólnie z partnerami z Litwy, Ukrainy oraz Wielonarodowej Brygady z Lublina staraliśmy się dostosować nasze procedury działania – mówił kpt Wojciech Potaczała, który podczas ćwiczeń pełni obowiązki dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

W grudniu Wielonarodową Brygadę czeka najważniejszy tegoroczny sprawdzian – ćwiczenia „Common Challenge”. To one pokażą, czy jednostka osiągnęła pełną gotowość operacyjną. – Jesteśmy dobrze przygotowani, ale każdy dzień wykorzystujemy na dopinanie najdrobniejszych spraw. Bardzo zależy nam, by zaprezentować się jak najlepiej i z tarczą zakończyć te ćwiczenia – podkreśla ppłk Dariusz Czekaj. Żołnierze LITPOLUKRBRIG wyruszą na poligon w Nowej Dębie 6 grudnia. Dwa dni później rozpocznie się ćwiczenie certyfikujące, które potrwa do 16 grudnia.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG) rozpoczęła działalność w styczniu 2016 roku. Jej dowództwo znajduje się w Lublinie. Tu też przebywają oficerowie państw założycielskich. W przyszłości Wielonarodowa Brygada ma liczyć ponad cztery tysiące żołnierzy, którzy na co dzień będą stacjonować w jej jednostkach macierzystych.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: kpt. Oleksandr Gain/ LITPOLUKRBRIG

dodaj komentarz

komentarze


Kosmiczne inwestycje w Warszawie
 
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Laserowa artyleria US Army
Serca Legionu dla krwiodawców z WAT
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Symulator Orlika w Dęblinie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pustynna burza wokół Husajna
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Dama odeszła do historii
Krok po kroku do cyberwojska
Komandosi znad Garigliano
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Armia Fight Night znów w akcji
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Na straży niebieskiej linii
155 mm dla US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Najlepsi wśród „górali”
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Nurkowie w głębinach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Jest Warszawa
Amerykanie odmładzają F-16
Trudny rok na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Obrady ministrów obrony NATO
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
WBH upublicznia swoje archiwa
Kwalifikacja odbędzie się …
Trudny egzamin przed misją
Kuźnie oficerskich kadr
Test gotowości obrony kraju
„Tarzan” wróci do domu
Kutno w sieci LogHubs
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Meta podsumowała komandoskie biegi
Hartowanie spadochroniarzy
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Otworzyli bramy Auschwitz
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
Saperzy zimą otworzą ogień
Wojsko walczy z COVID-19
IBCS dla Polski
Taktyka w Górach Izerskich
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Powstali przeciw carskiej potędze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO