moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni wyszkoleni jak żołnierze

Do egzaminów przystąpili przygotowani niczym żołnierze. Szesnastu członków Lubuskiej Kompanii Obrony Terytorialnej stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl przeszło certyfikację wojskową. Odbyła się ona w Międzyrzeczu pod okiem instruktorów z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Proobronni udowodnili, że do służby w wojsku można się przygotować także poza nim.


– Certyfikacja jest w naszej organizacji elementem sprawdzania wiedzy i umiejętności po zakończeniu kolejnych etapów szkolenia. Podobne egzaminy powinni zdawać członkowie lokalnych pododdziałów organizacji proobronnych przed wcieleniem ich do formowanych brygad wojsk obrony terytorialnej – uważa mł. chor. rez. Jacek Klimanek, dowódca Lubuskiej Kompanii Obrony Terytorialnej stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl. Jego organizacja przygotowuje tego rodzaju sprawdziany od trzech lat. Tegoroczny miał wykazać, że poza wojskiem możliwe jest wyszkolenie członków organizacji paramilitarnych na poziomie podstawowym, czyli takim, jaki powinni osiągnąć kandydaci na żołnierzy WOT.

Strzelanie, rzut granatem, pomoc medyczna

Do egzaminu przystąpiło 16 ochotników, którzy mieli za sobą pierwszy etap szkolenia proobronnego prowadzonego w systemie weekendowym. Wszyscy, którzy pojawili się na poligonie w Międzyrzeczu, to członkowie Lubuskiej Kompanii Obrony Terytorialnej. Certyfikacja rozpoczęła się od sprawdzenia wyposażenia indywidualnego oraz umiejętności maskowania. Następnie kandydaci do służby w wojskach obrony terytorialnej musieli udowodnić, że znają budowę broni, potrafią ją w krótkim czasie rozłożyć i złożyć oraz sprawnie załadować magazynek. Najlepsi potrafili rozłożyć i złożyć karabinek kbk AKMS w ciągu zaledwie 15 s. Finałem sprawdzianu z bronią było strzelanie na celność z karabinka. Aby uzyskać zaliczenie, należało uzyskać minimum siedem trafień do tarczy (sylwetka) przy dziesięciu strzałach danych z odległości 100 m bez wykorzystania podpórki.

REKLAMA

Uczestnicy musieli także zdać egzamin ze znajomości budowy granatów ręcznych oraz udowodnić, że potrafią nimi rzucać w różnych postawach. Instruktorzy sprawdzali również, czy proobronni znają zasady udzielania pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym w walce oraz czy potrafią ewakuować ich z pola walki. Z kolei podczas sprawdzianów z taktyki musieli wykazać się m.in. umiejętnością poruszania się w terenie w szyku patrolowym oraz przemieszczania się i zmieniania stanowisk ogniowych na polu walki.

Egzamin na wzór wojskowy

Ponadto instruktorzy egzaminowali członków lubuskiej kompanii z terenoznawstwa oraz sprawdzali, czy są w stanie szybko wykonać stanowisko do strzelania w „postawie leżącej”. Nie mniej trudne niż okopywanie było zastosowanie na polu walki indywidualnych środków ochrony przed skażeniami oraz ustawianie pojedynczych min przeciwpancernych. Ocenie podlegała także znajomość zasad prowadzenia łączności radiowej, alfabetu fonetycznego NATO oraz kodowania meldunków.

Sobotni sprawdzian trwał prawie 10 godzin. Jego podstawą były regulaminy szkolenia oraz zbiór norm szkoleniowych obowiązujących w wojskach lądowych. W przeprowadzeniu certyfikacji pomagało piętnastu instruktorów z 17 WBZ. Żołnierze udostępnili również obiekty szkoleniowe oraz sprzęt. Jak ocenili swoich młodszych kolegów? – Zdecydowana większość udowodniła, że zna zasady żołnierskiego działania. Uczestnicy certyfikacji potrafią obchodzić się z bronią, celnie strzelać i znają podstawy taktyki oraz zachowań na polu walki – ocenia kpr. Przemysław Woś, szef zespołu instruktorów. Jego zdaniem, po szkoleniu doskonalącym członkowie organizacji paramilitarnej nie będą ustępowali wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami żołnierzom, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w jednostkach wojskowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: mł. chor. rez. Jacek Klimanek

dodaj komentarz

komentarze


Co z tegorocznym MSPO?
 
Wojsko przeciw wirusowi
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Na wakacje z WOT
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Transportery płyną na drugi brzeg
MON nie wycofuje się z MSPO
Nowy wiceminister w MON
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ćwiczenia z torpedą
NATO walczy z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Widzieć i nie być widzianym
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Morskie początki „Anakondy”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Spartan” znów na Mazurach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Defender” na poligonie!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
„Harpun” do walki
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Święto żołnierzy służących na misjach
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Prawdziwi wojownicy
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Anakonda” rusza na poligony
Trzeba rozbić to więzienie!
Koniec kijowskiego snu
„Ratownik” od nowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Online z mistrzami sportu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Mercedes nie tylko do holowania
Obradowała Rada Gabinetowa
Generał Haller przybył w sam czas
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 kończą misję w Estonii
Głos (z) płonącej Warszawy
Agent w generalskich szlifach
Białe noce podhalańczyków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO