moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łącznościowcy szkolą się w Wędrzynie

780 żołnierzy jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa przejdzie szkolenie w Lubuskiem. Rozwijanie sieci łączności, odpieranie ataku na stanowiska dowodzenia, strzelanie, a nawet pokonywanie podziemnego labiryntu – to tylko część programu ćwiczeń na poligonie w Wędrzynie. Łącznościowcy spędzą tam dwa tygodnie.

Dziś kolumna 780 żołnierzy i ponad 160 różnego typu pojazdów wyruszy do Wędrzyna. Do pokonania wojskowi mają kilkaset kilometrów. W ćwiczeniach na tamtejszym poligonie wezmą udział żołnierze z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz stacjonującego również w stolicy Pułku Ochrony.

Wojskowa kolumna na publicznych drogach

Przemieszczenie na znaczne odległości tak dużej liczby żołnierzy i sprzętu jest sporym wyzwaniem. Dowódcy muszą dokładnie zaplanować trasę po drogach publicznych, wyznaczyć miejsca, gdzie kolumny w razie potrzeby mogą się zatrzymać. Na czas przejazdu, w każdej z nich musi być grupa zabezpieczenia technicznego wyposażona w ciągniki ewakuacyjne na wypadek, gdyby któryś z pojazdów trzeba było naprawić lub zholować. – Awaria lub zniszczenie ważnego urządzenia, na przykład aparatury łączności, nie oznacza wcale, że nie wykonamy zadania. Zawsze mamy sprzęt zapasowy i jesteśmy przygotowani do rozwiązania tego typu problemu – wyjaśnia ppłk Krzysztof Rawski, dowódca batalionu łączności 15 Brygady.

Łącznościowcy z Sieradza już kilka dni wcześniej przygotowali do działań bojowych stanowiska dowodzenia, radiostacje, aparatownie i węzły teleinformatyczne.

Elita łącznościowców

Specjaliści jednostek Dowództwa Garnizonu Warszawa należą do elity wojsk łączności. Ich zadaniem jest zapewnienie sprawnie funkcjonujących systemów łączności i dowodzenia dla centralnych organów władz cywilnych i wojskowych. Odpowiadają także za ochronę, a w razie konieczności obronę stanowisk dowodzenia, ich rozbudowę, ufortyfikowanie i maskowanie.

Aby wywiązać się z zadania, działania żołnierzy wszystkich jednostek biorących udział w ćwiczeniach muszą być jak najlepiej skoordynowane. Współpraca i zintegrowane zajęcia bojowe będą na poligonie koło Wędrzyna trwały dwa tygodnie.

Żołnierze jednostek DGW będą współdziałać podczas rozwijania sieci tzw. łączności szkieletowej pomiędzy węzłami kilku stanowisk dowodzenia rozlokowanych w różnych miejscach poligonu. Według scenariusza ćwiczeń, pododdziały będą również odpierać atak na stanowiska dowodzenia rozmieszczone w terenie lesistym i zabudowanym. Jeden z pododdziałów brygady będzie na poligonie odgrywał rolę potencjalnego przeciwnika. Jego zadaniem jest atakowanie łącznościowców oraz żołnierzy ochrony, którzy mają zapewnić im bezpieczeństwo. Reszta ćwiczących nie wie jeszcze o istnieniu i zadaniach „wrogiego” pododdziału. – Staramy się stworzyć żołnierzom warunki zbliżone są do tych, z jakimi mogą się spotkać na prawdziwym polu walki – podkreśla ppłk Marek Jażdżewski, szef szkolenia 15 Brygady.

Na strzelnicy i w podziemnym labiryncie

Na wędrzyńskim poligonie żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa poza działaniami specjalistycznymi zespołów będą ćwiczyli także indywidualnie. Odbędą cykl strzelania z broni osobistej, będą trenować na napalmowym torze przeszkód, udzielać pierwszej pomocy medycznej, ewakuować rannych z pola walki. Przećwiczą również procedury podczas ataku powietrznego oraz w przypadku użycia broni masowego rażenia.

To jednak nie wszystko. Doskonałą orientacją przestrzenną i kondycją psychiczną trzeba będzie wykazać się na tzw. psychologicznym torze przeszkód. Żołnierze będą musieli przejść w wyznaczonym czasie ciemny podziemny labirynt, w którym będą na nich czekać różnego rodzaju pułapki. To zadanie bywa trudne nawet dla operatorów wojsk specjalnych, jednak uczy radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych podczas działań bojowych.

Szkolenie żołnierzy czterech jednostek podlegających Dowództwu Garnizonu Warszawa zakończy się 28 października.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Beata Michalska, Anna Bartosik

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Żyj zdrowiej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
They Train Together, They Fight Together
Chciałem walczyć z Niemcami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Obradowała Rada Gabinetowa
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Iran uderza w USA
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Szturmani na Lipie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
F-35 – polska Harpia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Własne interesy Europy
Ważka bliżej
Arsenał Iranu
Darłowo czeka na śmigłowce
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podziemna potęga
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nauka zimowego pływania
We Are All Darfur
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
O Patriotach na WAT
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Krwawe walki o Monte Cassino
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Umowa na Harpie podpisana!
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Czerwoni w odwrocie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO