moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łącznościowcy szkolą się w Wędrzynie

780 żołnierzy jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa przejdzie szkolenie w Lubuskiem. Rozwijanie sieci łączności, odpieranie ataku na stanowiska dowodzenia, strzelanie, a nawet pokonywanie podziemnego labiryntu – to tylko część programu ćwiczeń na poligonie w Wędrzynie. Łącznościowcy spędzą tam dwa tygodnie.

Dziś kolumna 780 żołnierzy i ponad 160 różnego typu pojazdów wyruszy do Wędrzyna. Do pokonania wojskowi mają kilkaset kilometrów. W ćwiczeniach na tamtejszym poligonie wezmą udział żołnierze z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz stacjonującego również w stolicy Pułku Ochrony.

Wojskowa kolumna na publicznych drogach

Przemieszczenie na znaczne odległości tak dużej liczby żołnierzy i sprzętu jest sporym wyzwaniem. Dowódcy muszą dokładnie zaplanować trasę po drogach publicznych, wyznaczyć miejsca, gdzie kolumny w razie potrzeby mogą się zatrzymać. Na czas przejazdu, w każdej z nich musi być grupa zabezpieczenia technicznego wyposażona w ciągniki ewakuacyjne na wypadek, gdyby któryś z pojazdów trzeba było naprawić lub zholować. – Awaria lub zniszczenie ważnego urządzenia, na przykład aparatury łączności, nie oznacza wcale, że nie wykonamy zadania. Zawsze mamy sprzęt zapasowy i jesteśmy przygotowani do rozwiązania tego typu problemu – wyjaśnia ppłk Krzysztof Rawski, dowódca batalionu łączności 15 Brygady.

Łącznościowcy z Sieradza już kilka dni wcześniej przygotowali do działań bojowych stanowiska dowodzenia, radiostacje, aparatownie i węzły teleinformatyczne.

Elita łącznościowców

Specjaliści jednostek Dowództwa Garnizonu Warszawa należą do elity wojsk łączności. Ich zadaniem jest zapewnienie sprawnie funkcjonujących systemów łączności i dowodzenia dla centralnych organów władz cywilnych i wojskowych. Odpowiadają także za ochronę, a w razie konieczności obronę stanowisk dowodzenia, ich rozbudowę, ufortyfikowanie i maskowanie.

Aby wywiązać się z zadania, działania żołnierzy wszystkich jednostek biorących udział w ćwiczeniach muszą być jak najlepiej skoordynowane. Współpraca i zintegrowane zajęcia bojowe będą na poligonie koło Wędrzyna trwały dwa tygodnie.

Żołnierze jednostek DGW będą współdziałać podczas rozwijania sieci tzw. łączności szkieletowej pomiędzy węzłami kilku stanowisk dowodzenia rozlokowanych w różnych miejscach poligonu. Według scenariusza ćwiczeń, pododdziały będą również odpierać atak na stanowiska dowodzenia rozmieszczone w terenie lesistym i zabudowanym. Jeden z pododdziałów brygady będzie na poligonie odgrywał rolę potencjalnego przeciwnika. Jego zadaniem jest atakowanie łącznościowców oraz żołnierzy ochrony, którzy mają zapewnić im bezpieczeństwo. Reszta ćwiczących nie wie jeszcze o istnieniu i zadaniach „wrogiego” pododdziału. – Staramy się stworzyć żołnierzom warunki zbliżone są do tych, z jakimi mogą się spotkać na prawdziwym polu walki – podkreśla ppłk Marek Jażdżewski, szef szkolenia 15 Brygady.

Na strzelnicy i w podziemnym labiryncie

Na wędrzyńskim poligonie żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa poza działaniami specjalistycznymi zespołów będą ćwiczyli także indywidualnie. Odbędą cykl strzelania z broni osobistej, będą trenować na napalmowym torze przeszkód, udzielać pierwszej pomocy medycznej, ewakuować rannych z pola walki. Przećwiczą również procedury podczas ataku powietrznego oraz w przypadku użycia broni masowego rażenia.

To jednak nie wszystko. Doskonałą orientacją przestrzenną i kondycją psychiczną trzeba będzie wykazać się na tzw. psychologicznym torze przeszkód. Żołnierze będą musieli przejść w wyznaczonym czasie ciemny podziemny labirynt, w którym będą na nich czekać różnego rodzaju pułapki. To zadanie bywa trudne nawet dla operatorów wojsk specjalnych, jednak uczy radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych podczas działań bojowych.

Szkolenie żołnierzy czterech jednostek podlegających Dowództwu Garnizonu Warszawa zakończy się 28 października.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Beata Michalska, Anna Bartosik

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Spełniliśmy swój obowiązek
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
A Torn Subcontinent
Amerykańska przyszłość WZL
Cienka niebieska linia
Brunatno-czerwona zmowa
Jedna misja, jeden zespół
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rivalry on Closed Sea
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wojna wywiadów
Wielofunkcyjny scyzoryk
A Wave of Alliances
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Od sojusznika do kata
Desant z transportowca-giganta
Przez krew zdobyty Śląsk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Strzelać nauczyłem się sam
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przysięga śląskich terytorialsów
Zielonka dla Patriotów
Rozpoczynamy nową erę
High Confidence Operations
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najpierw „Sonda”, później promocja
Sprawdzają Brutusa
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wojsko wróciło do Lublina
Czarny odchodzi do cywila
Szukamy następcy Herculesa
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wozy amunicyjne do Raków
Piknik ze smakiem
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Preselekcja u komandosów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO