moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tysiąc lotów AWACS-a nad Polską

Dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu dziennikarze mogli obejrzeć samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS. Od marca 2014 roku natowskie maszyny z systemem dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu wykonały tysiąc misji nad Polską. NATO zwiększyło częstotliwość takich lotów po rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Spotkanie na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego zorganizowano z okazji tysiąca misji AWACS-ów nad Polską, jakie przeprowadzono od wiosny 2014 roku. Zaprezentowany na Okęciu samolot należy do sojuszniczego Komponentu E-3A, który stacjonuje w bazie lotniczej Geilenkirchen w Niemczech. – Misje AWACS-a wpisują się w szerszą gamę działań, jakie NATO podjęło, aby zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej flance – mówił płk Karol Dymanowski, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON.

Polska przystąpiła do programu NATO Early Warning and Control Programe Management Organisation (NAPMO) w 2006 roku. Od tamtej pory wraz 15 innymi krajami staliśmy się współużytkownikiem jednostki, w skład której wchodziło 17 samolotów E-3A AWACS.

Maszyny wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-3 Sentry opracowano na platformie czterosilnikowego Boeinga 707. Wyposażono je w radary AN/aPY-1 z obracającą się anteną, która jest zamontowana nad kadłubem. Lot AWACS-a może trwać do dziesięciu godzin. W tym czasie samolot wykrywa i identyfikuje różne obiekty, nie tylko w powietrzu. Jeden E-3A znajdujący się na wysokości 10 tys. m jest w stanie zebrać informacje z całej przestrzeni powietrznej Polski.

Zarejestrowane w Luksemburgu AWACS-y stacjonują na stałe w bazie Geilenkirchen, ale podczas misji korzystają z innych lotnisk, m.in. w Polsce. W skład ich załóg wchodzą żołnierze różnych armii. – Mamy w komponencie ponad 20 etatów narodowych. Obok podpułkownika służy w nim trzech majorów i trzech kapitanów. Resztę stanowią podoficerowie – mówił gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. W spotkaniu w Warszawie uczestniczył także dowódca Komponentu E-3A – gen. bryg. Karsten Stoye oraz załoga AWACS-a.

Najwyższy stopniem spośród Polaków służących w E-3A, podpułkownik Zygmunt Anioł, podkreśla: Obok radaru samolot ma też pasywne systemy wykrywania. Na pokładzie są również kontrolerzy, dzięki którym możemy naprowadzać maszyny bojowe na cele powietrzne, naziemne i nawodne. Wszystkie uzyskane przez nas informacje są przesyłane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem taktycznego systemu transmisji danych do naziemnych stanowisk dowodzenia. Można je przekazywać także pilotom myśliwców będących w powietrzu.

Film: MON

Polskie siły powietrzne mają prawo korzystać z systemu AWACS w sytuacjach zagrożenia lub konfliktu. Generał Śliwka przypomniał, że samoloty pomagały zabezpieczać szczyt NATO w Polsce, Światowe Dni Młodzieży, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, a także wizytę papieża Benedykta XVI w 2006 roku. Poza tym natowskie E-3A brały udział w wielu ćwiczeniach wojskowych, które odbywały się na terenie Polski, wspierały też sześć misji Air Policing naszych lotników nad Litwą, Łotwą i Estonią. Od ubiegłego roku jednostka z Geilenkirchen blisko współpracuje z 1 i 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego. Polacy wspólnie z załogami samolotów E-3A uczestniczą w planowaniu i realizacji misji lotniczych. Przedstawiciele polskich sił powietrznych pełnią różne funkcje na pokładach samolotów AWACS.

Pierwszy seryjny samolot amerykańskie siły powietrzne otrzymały w marcu 1977 roku. NATO zamówiło 18 maszyn E-3A, jedna z nich rozbiła się w Grecji.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
 
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Ziemia z misji na pamiątkę
Do broni!
Nowe racje dla specjalsów
Trwa operacja „Silne wsparcie”
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
W jedynym słusznym kierunku
Przez sport do wojska!
Defendery. Innowacyjność w cenie
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Kosmiczne technologie na MSPO
Żołnierze wrócili do Polski
MSPO 2021 - serwis specjalny
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Czołgi do ataku!
Żołnierze bez testów z WF-u
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Emerytura wypłacana w … karmie
Wojsko dla mediów, media dla wojska
NATO na tropie dezinformacji
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Śladami walk 2 Korpusu
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Skok na głęboką wodę
Defendery w komplecie
W walce na dwa fronty – bez szans
Wybierz się na wojskowe studia
Szczyt NATO już w poniedziałek
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Misja, w której stawką było życie
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Srebrna strzała na wschodniej flance
Współpraca i walka w komunikacji
Symulator dla kierowców ciężarówek
Srebro dla wytrwałych
Rzetelna informacja w cenie!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Symulator skoków ze spadochronem
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Techniki linowe dla wybranych
Afganistan. Czas wracać do domu
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Pomnik prawdy o Katyniu
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO