moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tysiąc lotów AWACS-a nad Polską

Dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu dziennikarze mogli obejrzeć samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS. Od marca 2014 roku natowskie maszyny z systemem dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu wykonały tysiąc misji nad Polską. NATO zwiększyło częstotliwość takich lotów po rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Spotkanie na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego zorganizowano z okazji tysiąca misji AWACS-ów nad Polską, jakie przeprowadzono od wiosny 2014 roku. Zaprezentowany na Okęciu samolot należy do sojuszniczego Komponentu E-3A, który stacjonuje w bazie lotniczej Geilenkirchen w Niemczech. – Misje AWACS-a wpisują się w szerszą gamę działań, jakie NATO podjęło, aby zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej flance – mówił płk Karol Dymanowski, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON.

Polska przystąpiła do programu NATO Early Warning and Control Programe Management Organisation (NAPMO) w 2006 roku. Od tamtej pory wraz 15 innymi krajami staliśmy się współużytkownikiem jednostki, w skład której wchodziło 17 samolotów E-3A AWACS.

Maszyny wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-3 Sentry opracowano na platformie czterosilnikowego Boeinga 707. Wyposażono je w radary AN/aPY-1 z obracającą się anteną, która jest zamontowana nad kadłubem. Lot AWACS-a może trwać do dziesięciu godzin. W tym czasie samolot wykrywa i identyfikuje różne obiekty, nie tylko w powietrzu. Jeden E-3A znajdujący się na wysokości 10 tys. m jest w stanie zebrać informacje z całej przestrzeni powietrznej Polski.

Zarejestrowane w Luksemburgu AWACS-y stacjonują na stałe w bazie Geilenkirchen, ale podczas misji korzystają z innych lotnisk, m.in. w Polsce. W skład ich załóg wchodzą żołnierze różnych armii. – Mamy w komponencie ponad 20 etatów narodowych. Obok podpułkownika służy w nim trzech majorów i trzech kapitanów. Resztę stanowią podoficerowie – mówił gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. W spotkaniu w Warszawie uczestniczył także dowódca Komponentu E-3A – gen. bryg. Karsten Stoye oraz załoga AWACS-a.

Najwyższy stopniem spośród Polaków służących w E-3A, podpułkownik Zygmunt Anioł, podkreśla: Obok radaru samolot ma też pasywne systemy wykrywania. Na pokładzie są również kontrolerzy, dzięki którym możemy naprowadzać maszyny bojowe na cele powietrzne, naziemne i nawodne. Wszystkie uzyskane przez nas informacje są przesyłane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem taktycznego systemu transmisji danych do naziemnych stanowisk dowodzenia. Można je przekazywać także pilotom myśliwców będących w powietrzu.

Film: MON

Polskie siły powietrzne mają prawo korzystać z systemu AWACS w sytuacjach zagrożenia lub konfliktu. Generał Śliwka przypomniał, że samoloty pomagały zabezpieczać szczyt NATO w Polsce, Światowe Dni Młodzieży, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, a także wizytę papieża Benedykta XVI w 2006 roku. Poza tym natowskie E-3A brały udział w wielu ćwiczeniach wojskowych, które odbywały się na terenie Polski, wspierały też sześć misji Air Policing naszych lotników nad Litwą, Łotwą i Estonią. Od ubiegłego roku jednostka z Geilenkirchen blisko współpracuje z 1 i 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego. Polacy wspólnie z załogami samolotów E-3A uczestniczą w planowaniu i realizacji misji lotniczych. Przedstawiciele polskich sił powietrznych pełnią różne funkcje na pokładach samolotów AWACS.

Pierwszy seryjny samolot amerykańskie siły powietrzne otrzymały w marcu 1977 roku. NATO zamówiło 18 maszyn E-3A, jedna z nich rozbiła się w Grecji.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
 
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Ukraiński kurs na Zachód
Żołnierze sportowcy nadają ton
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Złoty biatlon żołnierzy
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Amerykanie odmładzają F-16
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Podwodniacy na spluwaczkach
Jakie zmiany w mundurówce?
„Orzeł” na Bałtyku
Machina „Irini”
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Opiniowanie po nowemu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
F-35 wylądują w Łasku
Wojsko kontra COVID-19
Topaz w ASzWoj-u
SERE znaczy przetrwać
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Rozpoznanie na medal
Awanse generalskie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Obrady ministrów obrony NATO
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Medalowe „oczko” żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trudny rok na misjach
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
W kazamatach Informacji Wojskowej
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Controlled Attack
Od roku z pomocą i w gotowości
Kuźnie oficerskich kadr
Krwawa Olszynka
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Czołgista pod wodą
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Na pomoc Libańczykom
Kombatancie – przebadaj się
Pamiętajmy o Wyklętych
Jak to jest z awansami bez limitu?
Odnowili powstańcze mogiły
Armia kupuje wozy dla strażaków
Łowcza-Rega ma być lepsza
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Ostatnia wola bohatera
Terytorialsi i Lucas na ratunek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO