moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie F-16 poleciały na manewry na Litwę

Będą przechwytywać samoloty w powietrzu, prowadzić rozpoznanie i pomagać maszynom w sytuacjach awaryjnych. Między innymi takie zadania czekają kilkudziesięciu lotników podczas ćwiczeń „Ramstein Alloy”, które wczoraj rozpoczęły się na Litwie. Polacy biorą w nich udział wraz z wojskami państw NATO Francji i Niemiec oraz partnerskich Finlandii i Szwecji.


Natowskie manewry pod nazwą „Ramstein Alloy” zorganizowano po raz trzeci. Za każdym razem odbywają się one w przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Poprzednio gospodarzami treningów była Estonia i Łotwa. Tym razem szkolenie prowadzone jest głównie na Litwie.

W ćwiczeniach uczestniczy kilkudziesięciu lotników – pilotów i techników – z krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz państw partnerskich NATO. Na powietrzny trening wysłano przede wszystkim myśliwce, po dwa: francuskie Mirage 2000, niemieckie Eurofighter Typhoon, szwedzkie Gripeny oraz fińskie i polskie F-16. Nasze myśliwce i lotników wydelegowała 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Ponadto w „Ramstein Alloy” uczestniczą samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS oraz litewski transportowiec Spartan C-27J i śmigłowiec Mi-17 z Łotwy. Załoga tego ostatniego sprawdzi się m.in. podczas misji poszukiwawczo-ratowniczych, będzie też udzielała wojskom lądowym wsparcia z powietrza.

– Natowskie ćwiczenia to demonstracja partnerstwa sił Sojuszu – mówi por. Grzegorz Jasianek, rzecznik prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. – Tego rodzaju manewry to także dobra okazja, by piloci sprawdzili się w działaniu w środowisku międzynarodowym. Wykonywać będą zadania związane z obroną przestrzeni powietrznej oraz misje CAS (Close Air Suport, bezpośrednie wsparcie lotnicze wojsk – red.) – dodaje oficer.

Podczas ćwiczeń lotnicy szkolić się będą głównie w procedurach wykorzystywanych podczas misji typu Baltic Air Policing (nadzorowanie przez NATO przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich). Oznacza to, że piloci będą musieli np. reagować na alarmy typu Alfa Scramble. To sygnał do startu stosowany w celu wykonania zadania bojowego. W przypadku takiego alarmu myśliwce będą musiały jak najszybciej wystartować, a następnie namierzyć w powietrzu samolot, który bez pozwolenia wtargnął w wyznaczoną przestrzeń powietrzną. Muszą intruza przechwycić i zmusić do lądowania na najbliższym lotnisku.

To jednak nie wszystko. Piloci myśliwców będą także ćwiczyli walkę powietrzną w różnych konfiguracjach, prowadzili misje rozpoznawcze i wspierali załogi innych samolotów w sytuacjach awaryjnych (związane jest to z utratą łączności radiowej i dezorientacją geograficzną). Tego dotyczył m.in. jeden z epizodów rozgrywanych podczas poprzedniej edycji manewrów z cyklu „Ramstein Alloy”. Wówczas, zgodnie ze scenariuszem, samolot pasażerski przelatując nad Morzem Bałtyckim stracił łączność i bez zgody wleciał nad terytorium Litwy. Na pomoc poderwała się para dyżurna myśliwców, która eskortowała maszynę do lotniska w Szawlach.

Manewry „Ramstein Alloy” zakończą się 29 września.

Misja nad krajami bałtyckimi trwa od 2004 roku. Wówczas to Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się do Sojuszu Północnoatlantyckiego z prośbą o ochronę ich przestrzeni powietrznej. NATO podjęło decyzję, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo. Obecnie dyżur w ramach natowskiej Baltic Air Policing trzymają Francuzi wyposażeni w myśliwce Mirage 2000. Stacjonują oni na litewskim lotnisku w Szawlach. Podczas zadań związanych z ochroną nieba państw bałtyckich wspierają ich Niemcy na dwóch samolotach Eurofighter Typhoon. Myśliwce w barwach Luftwaffe podczas dyżuru przebywają w estońskim Amari.

Polacy po raz kolejny w misję Baltic Air Policing zaangażują się w 2017 roku.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Portugalskie Siły Powietrzne

dodaj komentarz

komentarze


Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
 
Obrady ministrów obrony NATO
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Laserowa artyleria US Army
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
HackYeah, czyli programiści na start!
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
Pracowity weekend żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Dominatorzy biegów na orientację
Żołnierze spieszą z pomocą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
13 medali żołnierzy na ringu
F-16 kończą misję w Estonii
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Proobronni wspierają potrzebujących
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
As If We’re There
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie zmiany w mundurówce?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ukraiński kurs na Zachód
Świąteczne prezenty od AMW
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Wojskowi wspierają medyków
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Piekło „Pługa”
Armia donatorów krwi
Pustynna burza wokół Husajna
Jakie zmiany w umundurowaniu?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Amerykanie odmładzają F-16
Attention, Controlled Flight
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Sąd nad systemem
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO