moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie F-16 poleciały na manewry na Litwę

Będą przechwytywać samoloty w powietrzu, prowadzić rozpoznanie i pomagać maszynom w sytuacjach awaryjnych. Między innymi takie zadania czekają kilkudziesięciu lotników podczas ćwiczeń „Ramstein Alloy”, które wczoraj rozpoczęły się na Litwie. Polacy biorą w nich udział wraz z wojskami państw NATO Francji i Niemiec oraz partnerskich Finlandii i Szwecji.


Natowskie manewry pod nazwą „Ramstein Alloy” zorganizowano po raz trzeci. Za każdym razem odbywają się one w przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Poprzednio gospodarzami treningów była Estonia i Łotwa. Tym razem szkolenie prowadzone jest głównie na Litwie.

W ćwiczeniach uczestniczy kilkudziesięciu lotników – pilotów i techników – z krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz państw partnerskich NATO. Na powietrzny trening wysłano przede wszystkim myśliwce, po dwa: francuskie Mirage 2000, niemieckie Eurofighter Typhoon, szwedzkie Gripeny oraz fińskie i polskie F-16. Nasze myśliwce i lotników wydelegowała 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Ponadto w „Ramstein Alloy” uczestniczą samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS oraz litewski transportowiec Spartan C-27J i śmigłowiec Mi-17 z Łotwy. Załoga tego ostatniego sprawdzi się m.in. podczas misji poszukiwawczo-ratowniczych, będzie też udzielała wojskom lądowym wsparcia z powietrza.

– Natowskie ćwiczenia to demonstracja partnerstwa sił Sojuszu – mówi por. Grzegorz Jasianek, rzecznik prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. – Tego rodzaju manewry to także dobra okazja, by piloci sprawdzili się w działaniu w środowisku międzynarodowym. Wykonywać będą zadania związane z obroną przestrzeni powietrznej oraz misje CAS (Close Air Suport, bezpośrednie wsparcie lotnicze wojsk – red.) – dodaje oficer.

Podczas ćwiczeń lotnicy szkolić się będą głównie w procedurach wykorzystywanych podczas misji typu Baltic Air Policing (nadzorowanie przez NATO przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich). Oznacza to, że piloci będą musieli np. reagować na alarmy typu Alfa Scramble. To sygnał do startu stosowany w celu wykonania zadania bojowego. W przypadku takiego alarmu myśliwce będą musiały jak najszybciej wystartować, a następnie namierzyć w powietrzu samolot, który bez pozwolenia wtargnął w wyznaczoną przestrzeń powietrzną. Muszą intruza przechwycić i zmusić do lądowania na najbliższym lotnisku.

To jednak nie wszystko. Piloci myśliwców będą także ćwiczyli walkę powietrzną w różnych konfiguracjach, prowadzili misje rozpoznawcze i wspierali załogi innych samolotów w sytuacjach awaryjnych (związane jest to z utratą łączności radiowej i dezorientacją geograficzną). Tego dotyczył m.in. jeden z epizodów rozgrywanych podczas poprzedniej edycji manewrów z cyklu „Ramstein Alloy”. Wówczas, zgodnie ze scenariuszem, samolot pasażerski przelatując nad Morzem Bałtyckim stracił łączność i bez zgody wleciał nad terytorium Litwy. Na pomoc poderwała się para dyżurna myśliwców, która eskortowała maszynę do lotniska w Szawlach.

Manewry „Ramstein Alloy” zakończą się 29 września.

Misja nad krajami bałtyckimi trwa od 2004 roku. Wówczas to Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się do Sojuszu Północnoatlantyckiego z prośbą o ochronę ich przestrzeni powietrznej. NATO podjęło decyzję, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo. Obecnie dyżur w ramach natowskiej Baltic Air Policing trzymają Francuzi wyposażeni w myśliwce Mirage 2000. Stacjonują oni na litewskim lotnisku w Szawlach. Podczas zadań związanych z ochroną nieba państw bałtyckich wspierają ich Niemcy na dwóch samolotach Eurofighter Typhoon. Myśliwce w barwach Luftwaffe podczas dyżuru przebywają w estońskim Amari.

Polacy po raz kolejny w misję Baltic Air Policing zaangażują się w 2017 roku.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Portugalskie Siły Powietrzne

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Sukcesy sportowców w mundurach
Army of Medics
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Polskie porty bardziej otwarte
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Nowy wiceminister w MON
Przeciwlotnicza Sona
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Rubiny w walce z epidemią
Co z tegorocznym MSPO?
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Agent w generalskich szlifach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Obradowała Rada Gabinetowa
MBDA w walce o „Narew”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Partyzanci rozgromili ubeków
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
NATO walczy z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Patrioty z polskimi przyczepami
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pracowity tydzień flotylli
Poszukiwania Magneto
F-16 kończą misję w Estonii
Na zakupy do sklepu AMW
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Pilot F-16 oślepiony laserem
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Widzieć i nie być widzianym
Podchorążowie za sterami Bielików
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
Specjalsi świętują
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Gotowi na „Defendera”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO