moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaśmin, czyli sieciocentryczność na MSPO

Dziś walczący żołnierze mogą na bieżąco otrzymywać od przełożonych oddalonych o setki kilometrów nie tylko rozkazy, ale również obraz z drona czy satelity wywiadowczego. To wszystko możliwe jest dzięki sieciocentrycznym systemom dowodzenia. Tego typu systemy polskiej produkcji zaprezentowała podczas targów zbrojeniowych w Kielcach firma Teldat.


Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, każdy, kto zatrzymał się przy stoisku firmy Teldat mógł sam się przekonać, jak działa Jaśmin. Z  tego sieciocentrycznego systemu dowodzenia polskie wojsko korzystało podczas największych od lat ćwiczeń „Anakonda”.

Sieciocentryczność to termin z języka angielskiego, a dokładniej, to swobodne tłumaczenie nazwy doktryny wojennej „Network Centric Warfare”. Pod koniec lat 90. opracowało ją dwóch amerykańskich oficerów polskiego pochodzenia – admirał Arthur Cebrowski i pułkownik John Garstka. Doktryna zakłada, że armie NATO pokonają ewentualnego przeciwnika wcale nie dzięki większej liczbie samolotów czy czołgów, lecz dzięki systemowi zbierania, przetwarzania i dystrybucji informacji obejmującemu wszystkie ogniwa dowodzenia.

W praktyce miało to wyglądać tak: żołnierz siedzący gdzieś w okopie otrzymuje niejako „na żywo” od oddalonego o setki kilometrów sztabu rozkazy, właściwie w ciągu kilku sekund od ich wydania. Co bardzo ważne, sieciocentryczny system musi działać w obie strony. Żołnierz nie tylko odbiera, ale również wysyła na bieżąco dane do dowództwa (dowolnego szczebla). Na przykład o stratach, braku amunicji, czy obraz z kamery (do rozpoznania).


Film: Michał Niwicz, Magdalena Miernicka / polska-zbrojna.pl

Przemysł zbrojeniowy na całym świecie już prawie od dwudziestu lat pracuje nad sieciocentrycznymi systemami dowodzenia i łączności, które spełniałyby te wymagania. Polska w tej dziedzinie ma się czym pochwalić.  Najdłużej istniejącym na polskim rynku, bo od 2006 roku, i najbardziej złożonym jest właśnie sieciocentryczny system dowodzenia i łączności Jaśmin firmy Teldat. Składa się on z elementów przeznaczonych na każdy poziom dowodzenia – od pojedynczego żołnierza, przez systemy przeznaczone do dowodzenia batalionami i brygadami, aż po rozwiązania, które stworzono dla sztabów dywizji czy korpusów.

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Teldat na swoim stoisku prezentował wszystkie oferowane przez siebie wersje systemów dowodzenia, czyli: HMS Jaśmin – system zarządzania walką korpusu, dywizji i brygady, BMS Jaśmin – system zarządzania walką batalionu, kompanii i plutonu oraz DSS Jaśmin – system zarządzania żołnierzem.


Bydgoska firma zaprezentowała również zwiedzającym, wśród których był wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, opracowane przez jej inżynierów specjalistyczne podsystemy (moduły) Jaśmina. Mowa o Web Portal Jaśmin (umożliwia tworzenie Połączonego Obrazu Sytuacji Operacyjnej – POSO), Systemie Wsparcia Ogniowego (w ukompletowaniu: CID Jaśmin – Serwer Identyfikacji Bojowej oraz Podsystem Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego – TZKOP), Information Exchange Gateway Jaśmin – czyli bramie do bezpiecznej wymiany informacji pomiędzy systemami o różnej klauzuli bezpieczeństwa.

– Mieliśmy na targach Jaśmina w każdej oferowanej przez nas konfiguracji, zarówno jako stacjonarne, niejako rozłożone w sztabie komputery, jak i jako moduły zainstalowane w pojeździe, a także jako stand przedstawiający konfigurację systemu dla transportera opancerzonego – podsumowuje Daniel Lemke, szef marketingu firmy Teldat.

Sieciocentrycznego systemu Jaśmin Wojsko Polskie używa od 2006 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
 
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ostatni samochód Marszałka
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Terytorialsi za oceanem
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Misja wojownika
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Obradowała Rada Gabinetowa
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Pomagali z narażeniem życia
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Kajak idealny dla komandosa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
They Train Together, They Fight Together
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Nowy wiceminister w MON
Beagle dla żołnierzy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Iran uderza w USA
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Za wolność naszą i waszą
Misje na dłużej
Następcy Wstęg poszukiwani
Mobilne moździerze dla armii
Polsko-łotewska „Zima”
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Rekordowy budżet MON
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Benemerenti 2020

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO