moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najnowsze technologie dla armii

Bionika w wojskowym lotnictwie, perspektywy rozwoju zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, „kuloodporne” włókna, systemy antydronowe, stosowanie w pancerzach reaktywnych małowrażliwych materiałów wybuchowych oraz nowe technologie wytwarzania luf artyleryjskich. To tylko ułamek tematów poruszanych podczas XI Międzynarodowej Konferencji Uzbrojeniowej w Rynie.

– Wojsko, przemysł i nauka, to naczynia połączone, które muszą ze sobą bardzo ściśle współpracować, aby prace badawczo-rozwojowe przynosiły efekty w postaci wdrożonego do produkcji, a w konsekwencji także do służby, uzbrojenia i sprzętu – komentował prof. dr hab. Ryszard Woźniak z Wojskowej Akademii Technicznej, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. Poświęcona jest światowym trendom w rozwoju uzbrojenia, potrzebom Wojska Polskiego oraz pracom, które temu zapotrzebowaniu mają sprostać. Ale, jak dodał profesor, od kilku edycji najważniejszy cel spotkania jest ten sam: integracja środowiska naukowego z przemysłem oraz wojskiem.

W konferencji na zamku Ryn na Mazurach wzięło udział prawie 250 inżynierów i naukowców ze wszystkich instytucji pracujących na rzecz polskiej armii oraz przedstawicieli nauki i przemysłu z kilkunastu krajów świata. Przez cztery dni (19–22 września), podczas 12 sesji plenarnych, dzielili się oni wynikami swoich prac badawczo-rozwojowych. Mówili między innymi o bioelektronice w wojskowym lotnictwie (bionika usiłuje adaptować w technice zasady działania i budowę organizmów żywych, czyli budować urządzenia techniczne na ich wzór). Opowiadano o stosowaniu w pancerzach reaktywnych (zawierają materiał wybuchowy reagujący na przebijający go pocisk) małowrażliwych materiałów wybuchowych. A także dyskutowano o perspektywach rozwoju zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, prezentowano systemy antydronowe, najnowsze zapalniki programowalne czy nowe technologie wytwarzania luf artyleryjskich. I wiele innych efektów prac.

Profesor Woźniak podkreśla, że impreza była doskonałą okazją do zareklamowania rodzimej myśli technicznej naukowcom i przedstawicielom przemysłu z innych krajów. – Musimy reklamować na świecie polską naukę. Dopiero od 25 lat cieszymy się wolnością technologiczną i możemy bez przeszkód pracować nad uzbrojeniem, którego potrzebuje nasza armia i które może trafić także do innych sił zbrojnych – mówił. Jego zdaniem, Polska powinna włożyć więcej wysiłku w promowanie młodych naukowców, do 35. roku życia. – To oni są przyszłością – zaznaczył.

Od 10 lat najlepsze referaty wygłaszane podczas Międzynarodowej Konferencji Uzbrojeniowej przez młodych naukowców są honorowane Nagrodą im. Kazimierza Siemienowicza. To cenione w środowisku akademickim wyróżnienie, gdyż jego patron zapisał się złotymi zgłoskami na kartach wojskowej nauki. Książka „Artis Magnae Artilleriae pars prima”, napisana przez polskiego szlachcica żyjącego w pierwszej połowie XVII wieku, jest bowiem uznawana przez specjalistów za najlepszą publikację poświęconą artylerii, jaka ukazała się w ówczesnej Europie. Księga składa się z pięciu części, poświęconych: działomiarowi (kaliber i waga kul), materiałom wybuchowym, rakietom, amunicji specjalnej i pirotechnice.

Tegoroczną nagrodę im. Siemienowicza otrzymał: Paweł Żochowski z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia za pracę pod tytułem „Analiza numeryczna efektywności siatkowych systemów ochrony pojazdów przed pociskami z głowica kumulacyjną”. Oprócz niego jury konkursu nagrodziło jeszcze wyróżnieniami sześciu naukowców: Bartosza Fikusa z WAT, Amel Belaade (WAT), Jakuba Michalskiego (WAT), Dawida Packa (WITU), Lofti Maiz (WAT) i Piotra Dziewita (WAT).

Międzynarodowa Konferencja Uzbrojeniowa odbyła się już po raz 11. Organizują ją co dwa lata Instytut Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Jej tegoroczny tytuł brzmiał „Naukowe aspekty techniki uzbrojenia i bezpieczeństwa”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Czerwoni w odwrocie
 
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Double Eagle po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Chciałem walczyć z Niemcami
Własne interesy Europy
Darłowo czeka na śmigłowce
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żyj zdrowiej
Krwawe walki o Monte Cassino
Podziemna potęga
Nauka zimowego pływania
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Arsenał Iranu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Umowa na Harpie podpisana!
Ważka bliżej
Klasy wojskowe po nowemu
F-35 – polska Harpia
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Szturmani na Lipie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
They Train Together, They Fight Together
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
O Patriotach na WAT
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO