moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najnowsze technologie dla armii

Bionika w wojskowym lotnictwie, perspektywy rozwoju zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, „kuloodporne” włókna, systemy antydronowe, stosowanie w pancerzach reaktywnych małowrażliwych materiałów wybuchowych oraz nowe technologie wytwarzania luf artyleryjskich. To tylko ułamek tematów poruszanych podczas XI Międzynarodowej Konferencji Uzbrojeniowej w Rynie.

– Wojsko, przemysł i nauka, to naczynia połączone, które muszą ze sobą bardzo ściśle współpracować, aby prace badawczo-rozwojowe przynosiły efekty w postaci wdrożonego do produkcji, a w konsekwencji także do służby, uzbrojenia i sprzętu – komentował prof. dr hab. Ryszard Woźniak z Wojskowej Akademii Technicznej, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. Poświęcona jest światowym trendom w rozwoju uzbrojenia, potrzebom Wojska Polskiego oraz pracom, które temu zapotrzebowaniu mają sprostać. Ale, jak dodał profesor, od kilku edycji najważniejszy cel spotkania jest ten sam: integracja środowiska naukowego z przemysłem oraz wojskiem.

W konferencji na zamku Ryn na Mazurach wzięło udział prawie 250 inżynierów i naukowców ze wszystkich instytucji pracujących na rzecz polskiej armii oraz przedstawicieli nauki i przemysłu z kilkunastu krajów świata. Przez cztery dni (19–22 września), podczas 12 sesji plenarnych, dzielili się oni wynikami swoich prac badawczo-rozwojowych. Mówili między innymi o bioelektronice w wojskowym lotnictwie (bionika usiłuje adaptować w technice zasady działania i budowę organizmów żywych, czyli budować urządzenia techniczne na ich wzór). Opowiadano o stosowaniu w pancerzach reaktywnych (zawierają materiał wybuchowy reagujący na przebijający go pocisk) małowrażliwych materiałów wybuchowych. A także dyskutowano o perspektywach rozwoju zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, prezentowano systemy antydronowe, najnowsze zapalniki programowalne czy nowe technologie wytwarzania luf artyleryjskich. I wiele innych efektów prac.

Profesor Woźniak podkreśla, że impreza była doskonałą okazją do zareklamowania rodzimej myśli technicznej naukowcom i przedstawicielom przemysłu z innych krajów. – Musimy reklamować na świecie polską naukę. Dopiero od 25 lat cieszymy się wolnością technologiczną i możemy bez przeszkód pracować nad uzbrojeniem, którego potrzebuje nasza armia i które może trafić także do innych sił zbrojnych – mówił. Jego zdaniem, Polska powinna włożyć więcej wysiłku w promowanie młodych naukowców, do 35. roku życia. – To oni są przyszłością – zaznaczył.

Od 10 lat najlepsze referaty wygłaszane podczas Międzynarodowej Konferencji Uzbrojeniowej przez młodych naukowców są honorowane Nagrodą im. Kazimierza Siemienowicza. To cenione w środowisku akademickim wyróżnienie, gdyż jego patron zapisał się złotymi zgłoskami na kartach wojskowej nauki. Książka „Artis Magnae Artilleriae pars prima”, napisana przez polskiego szlachcica żyjącego w pierwszej połowie XVII wieku, jest bowiem uznawana przez specjalistów za najlepszą publikację poświęconą artylerii, jaka ukazała się w ówczesnej Europie. Księga składa się z pięciu części, poświęconych: działomiarowi (kaliber i waga kul), materiałom wybuchowym, rakietom, amunicji specjalnej i pirotechnice.

Tegoroczną nagrodę im. Siemienowicza otrzymał: Paweł Żochowski z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia za pracę pod tytułem „Analiza numeryczna efektywności siatkowych systemów ochrony pojazdów przed pociskami z głowica kumulacyjną”. Oprócz niego jury konkursu nagrodziło jeszcze wyróżnieniami sześciu naukowców: Bartosza Fikusa z WAT, Amel Belaade (WAT), Jakuba Michalskiego (WAT), Dawida Packa (WITU), Lofti Maiz (WAT) i Piotra Dziewita (WAT).

Międzynarodowa Konferencja Uzbrojeniowa odbyła się już po raz 11. Organizują ją co dwa lata Instytut Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Jej tegoroczny tytuł brzmiał „Naukowe aspekty techniki uzbrojenia i bezpieczeństwa”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Amerykańska przyszłość WZL
Preselekcja u komandosów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Spełniliśmy swój obowiązek
Cienka niebieska linia
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Rivalry on Closed Sea
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Najpierw „Sonda”, później promocja
Sprawdzają Brutusa
Przez krew zdobyty Śląsk
Śladami Pierwszej Pancernej
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Od sojusznika do kata
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wielofunkcyjny scyzoryk
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Wave of Alliances
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Łask ponownie z dyżurem bojowym
A Torn Subcontinent
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Piknik ze smakiem
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Pułaski” wrócił do kraju
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Warszawa walczy, wracamy
Czarny odchodzi do cywila
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Przysięga śląskich terytorialsów
Irańskie szachy
Desant z transportowca-giganta
Wojna wywiadów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zielonka dla Patriotów
Rozpoczynamy nową erę
High Confidence Operations
Wozy amunicyjne do Raków
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO