moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sekcja rugby Floty Gdynia ma 10 lat

Byli i obecni zawodnicy sekcji rugby Wojskowego Klubu Sportowego Flota Gdynia świętują jubileusz. Z okazji 10-lecia w hali sportowej Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej spotkali się także działacze sportowi i zaproszeni goście, którzy wspomagali działalność sekcji. Przed częścią oficjalną rugbiści odbyli trening.

Podczas uroczystego spotkania zawodnicy szczególnie podziękowali za rozwój sekcji rugby trenerowi chor. mar. Danielowi Kowalskiemu oraz dyrektorowi Wojskowego Klubu Sportowego Flota Gdynia Andrzejowi Stępniowi. Ten drugi za popularyzację rugby został uhonorowany Złotą Odznaką Polskiego Związku Rugby. Krajowa centrala rugby z okazji jubileuszu sekcji gdyńskiej Floty przyznała też swoje najwyższe odznaczenia siedmiu innym osobom. Złotymi Odznakami PZR wyróżniono: Marka Wiśniowskiego, Jana Kuliga, Jakuba Szymańskiego i Wiesława Woronko, zaś Srebrnymi Odznakami PZR – admirała rezerwy Andrzeja Rosińskiego, Władysława Kuźniaka i Dariusza Sapiejkę.

Przez lata działalności do sekcji rugby gdyńskiej Floty należało w sumie około 130 zawodniczek i zawodników. Niestety, nie wszyscy z nich mogli przybyć na jubileuszowe spotkanie. – Wielu naszych zawodników gra w różnych klubach, a niektórzy z nich właśnie rozgrywali mecze i nie mogli przyjechać do Gdyni. Cieszę się, że dotarł tuż po meczu ligowym Lechia Gdańsk – Ogniwo Sopot nasz wychowanek Bartłomiej Gwozdecki, gracz tej drugiej drużyny – mówi chor. mar. Daniel Kowalski, założyciel, trener i pierwszy w historii WKS Flota kierownik sekcji rugby oraz główny organizator jubileuszowego spotkania. – Nie wyobrażałem sobie jubileuszu bez akcentu sportowego. Dlatego przed oficjalną ceremonią spotkaliśmy się na treningu. Była okazja do poznania nowego obiektu Akademii Marynarki Wojennej oraz rozegrania kilku meczów – dodaje chorąży.

Z propozycją utworzenia drużyny rugby „siódemek” przy WKS Flota Gdynia zwrócili się do chor. Kowalskiego członkowie Stowarzyszenia Polskie Rugby 7. Dzięki przychylności zarządu marynarskiego klubu we wrześniu 2006 roku marynarz z ORP „Grom” otrzymał zgodę na budowę zespołu. Gdy go tworzył, był jedynym żołnierzem, który w przeszłości grał w rugby. – Na pierwszy trening stawiło się 11 marynarzy z okrętów. Na kolejne zaczęło przychodzić ich coraz więcej. Potem do drużyny trafili trzej zawodnicy, którzy ze mną grali w Arce. Zespół wzmocnili też rugbiści z różnych klubów, którzy w Gdyni odbywali zasadniczą służbę wojskową, a w swoim dorobku mieli już medale MP w „piętnastkach” – wspomina chorąży Kowalski, który zagrał w 12 meczach w reprezentacji Polski.

W 2006 roku drużyna zbudowana przez chor. Kowalskiego otrzymała „dziką kartę” i przystąpiła do nowo tworzonych rozgrywek Ekstraligi Rugby „7”. W pierwszym sezonie marynarze zajęli 5. miejsce. W drugim rugbiści Floty cieszyli się już z wywalczenia brązowych medali. Na podium stanęli: st. chor. Rafał Matczuk, chor. mar. Daniel Kowalski, chor. mar. Jarosław Gwozdecki, bosm. Tomasz Winiarski, bsmt Maciej Podgórny, mat Jarosław Wnuczyński, st. mar. Krzysztof Wiatr, st. mar. Piotr Piątkowski, st. mar. Andrzej Ruciński, st. mar. Michał Maszota, mar. Łukasz Zamerski, mar. Wojciech Maliszewski, Dominik Jastrzębski, Damian Meller, Marcin Bellgrau i Michał Stodolski.

W kolejnych latach rugbiści Floty wywalczyli jeszcze dwa medale w rozgrywkach Ekstraligi: złoty w 2009 roku i brązowy w 2010 roku. Zdobyli również trzy brązowe krążki w Mistrzostwach Polski Rugby na Plaży (2008, 2009, 2010). Do największych sukcesów sekcji zaliczyć należy również pierwsze miejsce w Polskiej Lidze Rugby 7 w 2010 roku, kiedy to w końcowej klasyfikacji sklasyfikowano 69 zespołów z Polski i zagranicy. Flota zajęła też drugie miejsce w Pucharze Polski Rugby 7 w 2010 roku i trzecie miejsce w Akademickim Pucharze Polski.

– Po 2010 roku zespół był budowany głównie na cywilach, a od 2012 roku opierał się na studentach Akademii Marynarki Wojennej. Od maja tego roku treningi rozpoczęła grupa dziewczyn – mówi trener Kowalski. – Przez cały okres wakacyjny na treningi przychodziło po kilkanaście pań. 11 września nasza drużyna kobieca rozegrała swój pierwszy mecz – dodaje chorąży i przypomina też o sukcesach organizacyjnych klubu.

– Polski Związek Rugby czterokrotnie przyznał nam organizację turnieju finałowego Ekstraligi. Klub był też gospodarzem wielu turniejów, w tym międzynarodowych i dla dzieci i młodzieży. Przedstawiciel Floty Andrzej Stępień zasiadał przez cztery lata w Zarządzie PZR, a Grzegorz Ćwiklik jako przedstawiciel sekcji dostał się do Zarządu Floty – podkreśla Daniel Kowalski.

SZUS

autor zdjęć: Albert Popławski, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


... że moja ofiara nie pójdzie na marne
 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wrocław czeka na Amerykanów
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Ludzie niebezpiecznej profesji
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Trudna droga
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Nowe laboratorium WAT
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Dołącz do zawodowców
T-72 strzelają na poligonie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Z archiwum „Szarego”
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Klucz do dobrych relacji
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Obrona bez polityki
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Unwanted Treaty
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ostre strzelanie artylerzystów
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Kto zostawia ślady w sieci
Szwedzki baypass przed „Orką”
Volhynian Lion Hearts
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Nowe maszyny w LAW
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Leopardy na Podkarpaciu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kontenery dla Wisły
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Gorące obrady NATO w Londynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO