moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odznaczenie ministra obrony

Minister Antoni Macierewicz otrzymał 31 sierpnia odznaczenie KOR z okazji czterdziestej rocznicy Czerwca 1976 r. od premier Beaty Szydło i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Wyróżnienia otrzymali także podsekretarz stanu w MON prof. Wojciech Fałkowski oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezes Rady Ministrów Piotr Naimski.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreślił, że to zaszczyt wręczyć okolicznościowe medalew 40. rocznicę wydarzeń czerwcowych, wielu bohaterom z Płocka, Ursusa i Radomia, w tym 2 ojcom założycielom KOR. – Solidarność nagradza tych, którzy jako młodzi licealiści w podziemiu pomagali robotnikom, zbierali pieniądze w ramach KOR, a teraz „Solidarność”, czyli robotnicy wręczają pieniądze, czyli stypendia licealistom. Jakże inne czasy – mówił prezydent Andrzej Duda, komentując wręczenie stypendiów gdańskiej „Solidarności” i medali pamiątkowych dla Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego współzałożycieli KOR. – Solidarność” to dla mnie wielka legenda dążenia do wolności, dążenia do sprawiedliwości, do normalności – powiedział w Sali BHP Andrzej Duda.

Antoni Macierewicz był liderem opozycji niepodległościowej w PRL i założycielem Komitetu Obrony Robotników, który stał się zalążkiem późniejszej „Solidarności”.

*****
25 czerwca 1976 roku robotnicy Radomia, Ursusa i Płocka wyszli na ulice w proteście przeciwko podwyżkom cen i poniżaniu ich przez władze PRL. Komuniści brutalnie i szybko stłumili opór społeczny. Wydawało się, że polityka terroru zastraszy Polaków na kolejne lata. Ale za robotnikami murem stanęła polska inteligencja, która we wrześniu 1976 roku zawiązała Komitet Obrony Robotników. Jednym z założycieli tej organizacji i pomysłodawcą nazwy był obecny szef MON Antoni Macierewicz. KOR wspierał poszkodowanych przez system, walczył o ich prawa, wolność i godne życie. Zaangażowanie członków KOR uruchomiło lawinę ludzkiej solidarności i stało się symbolem narodu wstającego z kolan i upominającego się o swoją historię i godność.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sekrety biegu patrolowego
 
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Szerszeń do zadań specjalnych
Przerwany lot „Orlika”
Dla firm przychylnych żołnierzom WOT-u
W razie ataku Sojusz odpowie z całą siłą
Polskie F-16 w służbie NATO
O Ukrainie wspólnym głosem
Test wytrzymałości
Podniebne wsparcie sojuszników
Po raz drugi zostali Mistrzem Ekstraklasy Wojskowej
„Ostatnia szarża”, czyli ułani kończą w wielkim stylu
Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy niebawem wylecą do Libanu
Poradnik na czas kryzysu już kwietniu
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz: Musimy wywierać presję na Rosję
Wojskowe emerytury w górę
Polak za sterami Apache’a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niepokonany generał Stanisław Maczek
„Do obrony użyjemy każdego środka”
Tropem podwodnego drona
Mazurek Dąbrowskiego na zakończenie igrzysk
Bez medalu w ostatnim dniu rywalizacji w wojskowych igrzyskach
Szachownica dla F-35 w nowej odsłonie
Dodatkowe pieniądze dla żołnierzy trzech jednostek
Drone Wars
Szwedzki debiut w Air Policing
GROM walczy na Bałtyku
W Limanowej oddano do użytku nowoczesne koszary
Lotnicza konferencja w Warszawie
Wspólnie zapracowaliśmy na ten medal
Twierdza we krwi – Festung Kolberg
Podwyżki dla wojskowych ustalone
Moskwa zrzuca winę na Kijów, licząc na przychylność Waszyngtonu
Zryw ku wolności
Sowiecki podstęp
Lekkoatleci wicemistrzami w crossie
Podniebne tankowanie „Husarza”
Borsuki kupione
Wojsko Polskie pomaga nauce. Transportery dla stacji polarnej
Wsparcie dla Wisły
Zmiana warty na Sycylii
Jedność w sprawie bezpieczeństwa jest racją stanu
Borsuk potrafi!
Rosomaki na Bałtyku
Zabójczy żniwiarz
Polacy pomogą w poszukiwaniach żołnierzy US Army
„Sokół” oficjalnie otwarty
K9 strzelały w Ustce
Wyrok za tragiczny wypadek
Nowe legitymacje dla weteranów
Podchorążowie AWL-u na tatrzańskich graniach
Parlamentarzyści UE o bezpieczeństwie Europy
Podwyżki dla wojskowych wchodzą w życie
Rozejm na Morzu Czarnym? Tak przynajmniej twierdzi Biały Dom
Były minister z prokuratorskimi zarzutami
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Szwedzkie Gripeny włączą się w ochronę sojuszników
Bałtyk pod parasolem
Szwedzkie granatniki dla Czerwonych Beretów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO