moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
22 pompki dla weteranów

Codziennie 22 weteranów cierpiących na PTSD (zespół stresu pourazowego) popełnia samobójstwo, jak wynika z badań. Amerykańscy żołnierze, by zwrócić uwagę na chorobę, która dotyka głównie wojskowych wracających z misji bojowych, rozpoczęli kampanię medialną. Przez 22 dni robią 22 pompki. Do akcji przyłączają się także Polacy, m.in. mjr rez. Piotr Jaszczuk, nasz redakcyjny kolega.

Akcja „22 pushups for 22 KILL challenge” rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych już trzy lata temu. Jej pomysłodawcą jest były amerykański żołnierz Don Nyguen, który jako pierwszy „rzucił wyzwanie”. Bezpośrednim impulsem była lektura raportu, według którego w latach 1999–2010 średnio co godzinę samobójstwo popełniał żołnierz, który walczył w Iraku lub Afganistanie. Ta tragiczna statystyka dała początek akcji „22 pompki dla weteranów”.

Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć żołnierzy, musi przez 22 dni zrobić 22 pompki. Trzeba również sfilmować siebie ćwiczącego i do wykonania zadania wskazać kolejną osobę. Na związanych z wojskiem fanpagach pojawia się co raz więcej filmów. Pompki robią już m.in. dowódca 6 Batalionu Powietrznodesantowego płk Robert Kruz, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej płk Piotr Bieniek oraz 22 wojskowych – wykładowców i kursantów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Dokładnie nie wiadomo, kiedy akcja 22 pushups for 22 KILL challenge zawitała do Polski i kto pierwszy zaczął ćwiczyć. – Zostałem nominowany przez kolegę ze Szczecina. On też został przez kogoś wyznaczony, trudno więc powiedzieć, kto był pierwszy w Polsce – mówi por. Jacek Żebryk, żołnierz służący w Centrum Weterana. Porucznik od 11 dni robi 22 pompki, a filmy wrzuca na swój profil na Facebooku. – Zależy mi na tym, by wszyscy cierpiący na PTSD wiedzieli, że nie są sami. Chcę też przekazać Polakom, jak poważną chorobą jest zespół stresu pourazowego. Nieleczony prowadzi do śmierci – podkreśla por. Żebryk.

W kampanię włączył się również kpt. Andrzej Pindor, który od wielu lat wspiera weteranów, organizując np. akcję „Szacunek i wsparcie”. Angażują się w nią m.in. koszykarz Marcin Gortat, piłkarz Łukasz Piszczek, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, aktor Jan Wieczorkowski. – Do udziału w tej akcji zaprosił mnie weteran poszkodowany Szymon Mutwicki. Nie wahałem się ani chwili –mówi oficer. – Apeluję do innych żołnierzy, by nie czekali na nominację i sami podjęli wyzwanie. Cel jest szczytny, dlatego powinno być nas jak najwięcej.

Kapitan Pindor nominował także znanych sportowców, m.in. Marcina Gortata, tyczkarkę Monikę Pyrek i Krzysztofa Hołowczyca. – Oni mają swoje wyzwania zawodowe, ale wierzę, że przyłączą się do akcji dla żołnierzy. Monika Pyrek jest jeszcze w Rio na igrzyskach olimpijskich, ale napisała, że na pewno nas wesprze – mówi Pindor.

Rękawice podniósł również mjr rez. Piotr Jaszczuk, szef Wydziału Marketingu w Wojskowym Instytucie Wydawniczym, nasz redakcyjny kolega i weteran. – Dwadzieścia dwie pompki nie wydają się dużym wyzwaniem, ale trzeba pamiętać, że nie chodzi tu o sportowe zmagania. Chcemy pokazać, że jesteśmy razem z weteranami, i zwrócić uwagę społeczeństwa na ich problem – mówi mjr rez. Jaszczuk. – Pierwszą serię już zrobiłem i nominowałem do włączenia się w akcję ppłk. Szczepana Głuszczaka, rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Janusza Szywałę ze Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa oraz Piotra Zarzyckiego, kolegę z „Polski Zbrojnej”.

Akcja „22 pushups for 22 KILL challenge” przypomina „Ice Bucket Challenge”. W ubiegłym roku użytkownicy mediów społecznościowych (m.in. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka) nagrywali krótkie filmy, na których oblewali się zimną wodą. Chcieli zwrócić w ten sposób uwagę na problemy osób cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne. Przy okazji zbierano również pieniądze, które miały pomóc chorym. Krytykowana przez wiele osób akcja okazała się wielkim sukcesem, udało się zebrać ponad milion dolarów. Pieniądze umożliwiły m.in. prowadzenie badań naukowcom z Uniwersytetu w Massachusetts i odkrycie genu odpowiedzialnego za chorobę. Dzięki temu będzie można m.in. postawić diagnozę na długo przed pojawieniem się objawów choroby.

EK, MKS

autor zdjęć: Daniela Bartkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Kierunek: Afganistan
Medale dla uczestników walk w Karbali
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Targi Air Fair 2019
Uchylone wrota piekieł
Sprawdzian dla WOT-u
Kampania wyborcza poza armią
Działalność firm na rzecz obronności
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Tu się zadań nie wybiera
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
„Baltic Protector”
F-16 wracają do Polski
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
Jelcze dla Wisły
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Fabryka dżihadystów
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Wywiad AK w służbie aliantów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
15 lat JFTC
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Nano-drony dla specjalsów
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Zdążyć przed deszczem
Pomóżmy bliskim żołnierza
Zawody użyteczno-bojowe zwiadowców
Żołnierze pomagają powodzianom
Modernizacja bombowców
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Czarna taktyka Agatu
Follow Me
Zmiany w przepisach mundurowych
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Szef NATO w Warszawie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Jihadist Mill
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Region Without a Key
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Modernizacja floty powietrznej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO