moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
22 pompki dla weteranów

Codziennie 22 weteranów cierpiących na PTSD (zespół stresu pourazowego) popełnia samobójstwo, jak wynika z badań. Amerykańscy żołnierze, by zwrócić uwagę na chorobę, która dotyka głównie wojskowych wracających z misji bojowych, rozpoczęli kampanię medialną. Przez 22 dni robią 22 pompki. Do akcji przyłączają się także Polacy, m.in. mjr rez. Piotr Jaszczuk, nasz redakcyjny kolega.

Akcja „22 pushups for 22 KILL challenge” rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych już trzy lata temu. Jej pomysłodawcą jest były amerykański żołnierz Don Nyguen, który jako pierwszy „rzucił wyzwanie”. Bezpośrednim impulsem była lektura raportu, według którego w latach 1999–2010 średnio co godzinę samobójstwo popełniał żołnierz, który walczył w Iraku lub Afganistanie. Ta tragiczna statystyka dała początek akcji „22 pompki dla weteranów”.

Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć żołnierzy, musi przez 22 dni zrobić 22 pompki. Trzeba również sfilmować siebie ćwiczącego i do wykonania zadania wskazać kolejną osobę. Na związanych z wojskiem fanpagach pojawia się co raz więcej filmów. Pompki robią już m.in. dowódca 6 Batalionu Powietrznodesantowego płk Robert Kruz, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej płk Piotr Bieniek oraz 22 wojskowych – wykładowców i kursantów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Dokładnie nie wiadomo, kiedy akcja 22 pushups for 22 KILL challenge zawitała do Polski i kto pierwszy zaczął ćwiczyć. – Zostałem nominowany przez kolegę ze Szczecina. On też został przez kogoś wyznaczony, trudno więc powiedzieć, kto był pierwszy w Polsce – mówi por. Jacek Żebryk, żołnierz służący w Centrum Weterana. Porucznik od 11 dni robi 22 pompki, a filmy wrzuca na swój profil na Facebooku. – Zależy mi na tym, by wszyscy cierpiący na PTSD wiedzieli, że nie są sami. Chcę też przekazać Polakom, jak poważną chorobą jest zespół stresu pourazowego. Nieleczony prowadzi do śmierci – podkreśla por. Żebryk.

W kampanię włączył się również kpt. Andrzej Pindor, który od wielu lat wspiera weteranów, organizując np. akcję „Szacunek i wsparcie”. Angażują się w nią m.in. koszykarz Marcin Gortat, piłkarz Łukasz Piszczek, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, aktor Jan Wieczorkowski. – Do udziału w tej akcji zaprosił mnie weteran poszkodowany Szymon Mutwicki. Nie wahałem się ani chwili –mówi oficer. – Apeluję do innych żołnierzy, by nie czekali na nominację i sami podjęli wyzwanie. Cel jest szczytny, dlatego powinno być nas jak najwięcej.

Kapitan Pindor nominował także znanych sportowców, m.in. Marcina Gortata, tyczkarkę Monikę Pyrek i Krzysztofa Hołowczyca. – Oni mają swoje wyzwania zawodowe, ale wierzę, że przyłączą się do akcji dla żołnierzy. Monika Pyrek jest jeszcze w Rio na igrzyskach olimpijskich, ale napisała, że na pewno nas wesprze – mówi Pindor.

Rękawice podniósł również mjr rez. Piotr Jaszczuk, szef Wydziału Marketingu w Wojskowym Instytucie Wydawniczym, nasz redakcyjny kolega i weteran. – Dwadzieścia dwie pompki nie wydają się dużym wyzwaniem, ale trzeba pamiętać, że nie chodzi tu o sportowe zmagania. Chcemy pokazać, że jesteśmy razem z weteranami, i zwrócić uwagę społeczeństwa na ich problem – mówi mjr rez. Jaszczuk. – Pierwszą serię już zrobiłem i nominowałem do włączenia się w akcję ppłk. Szczepana Głuszczaka, rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Janusza Szywałę ze Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa oraz Piotra Zarzyckiego, kolegę z „Polski Zbrojnej”.

Akcja „22 pushups for 22 KILL challenge” przypomina „Ice Bucket Challenge”. W ubiegłym roku użytkownicy mediów społecznościowych (m.in. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka) nagrywali krótkie filmy, na których oblewali się zimną wodą. Chcieli zwrócić w ten sposób uwagę na problemy osób cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne. Przy okazji zbierano również pieniądze, które miały pomóc chorym. Krytykowana przez wiele osób akcja okazała się wielkim sukcesem, udało się zebrać ponad milion dolarów. Pieniądze umożliwiły m.in. prowadzenie badań naukowcom z Uniwersytetu w Massachusetts i odkrycie genu odpowiedzialnego za chorobę. Dzięki temu będzie można m.in. postawić diagnozę na długo przed pojawieniem się objawów choroby.

EK, MKS

autor zdjęć: Daniela Bartkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Curse of the Black Gold
Klątwa czarnego złota
13 Desperadoes
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Widzimy się na macie
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Cybernetyczna foka lustruje dno
„Sophia” do końca marca
Polskie święta na misjach
See You On The Mat
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Playing the World
Pożegnanie generała Surawskiego
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Czarter samolotów dla VIP-ów
Cel – bezpieczna Europa
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Testament geopolityczny prezydenta
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Pilot z precyzją chirurga
Zrobiłem to, co do mnie należało
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Album na urodziny „Łuka”
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Proobronna „Anakonda”
Ogień przez 48 godzin
Formowanie Żelaznej Dywizji
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Powrót lekkich czołgów w US Army
ORP „Drużno” po nowemu
Poszukiwana Harpia
Wojownik w Kłodzku
Granice są po to, by je przekraczać
Morze niezgody
Centrum w zawieszeniu
„Poszli nasi w bój bez broni”
Militaria z morskiego dna
Panie bez taryfy ulgowej
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Antoś, symbol Lwowa
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO