moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
22 pompki dla weteranów

Codziennie 22 weteranów cierpiących na PTSD (zespół stresu pourazowego) popełnia samobójstwo, jak wynika z badań. Amerykańscy żołnierze, by zwrócić uwagę na chorobę, która dotyka głównie wojskowych wracających z misji bojowych, rozpoczęli kampanię medialną. Przez 22 dni robią 22 pompki. Do akcji przyłączają się także Polacy, m.in. mjr rez. Piotr Jaszczuk, nasz redakcyjny kolega.

Akcja „22 pushups for 22 KILL challenge” rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych już trzy lata temu. Jej pomysłodawcą jest były amerykański żołnierz Don Nyguen, który jako pierwszy „rzucił wyzwanie”. Bezpośrednim impulsem była lektura raportu, według którego w latach 1999–2010 średnio co godzinę samobójstwo popełniał żołnierz, który walczył w Iraku lub Afganistanie. Ta tragiczna statystyka dała początek akcji „22 pompki dla weteranów”.

Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć żołnierzy, musi przez 22 dni zrobić 22 pompki. Trzeba również sfilmować siebie ćwiczącego i do wykonania zadania wskazać kolejną osobę. Na związanych z wojskiem fanpagach pojawia się co raz więcej filmów. Pompki robią już m.in. dowódca 6 Batalionu Powietrznodesantowego płk Robert Kruz, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej płk Piotr Bieniek oraz 22 wojskowych – wykładowców i kursantów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Dokładnie nie wiadomo, kiedy akcja 22 pushups for 22 KILL challenge zawitała do Polski i kto pierwszy zaczął ćwiczyć. – Zostałem nominowany przez kolegę ze Szczecina. On też został przez kogoś wyznaczony, trudno więc powiedzieć, kto był pierwszy w Polsce – mówi por. Jacek Żebryk, żołnierz służący w Centrum Weterana. Porucznik od 11 dni robi 22 pompki, a filmy wrzuca na swój profil na Facebooku. – Zależy mi na tym, by wszyscy cierpiący na PTSD wiedzieli, że nie są sami. Chcę też przekazać Polakom, jak poważną chorobą jest zespół stresu pourazowego. Nieleczony prowadzi do śmierci – podkreśla por. Żebryk.

W kampanię włączył się również kpt. Andrzej Pindor, który od wielu lat wspiera weteranów, organizując np. akcję „Szacunek i wsparcie”. Angażują się w nią m.in. koszykarz Marcin Gortat, piłkarz Łukasz Piszczek, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, aktor Jan Wieczorkowski. – Do udziału w tej akcji zaprosił mnie weteran poszkodowany Szymon Mutwicki. Nie wahałem się ani chwili –mówi oficer. – Apeluję do innych żołnierzy, by nie czekali na nominację i sami podjęli wyzwanie. Cel jest szczytny, dlatego powinno być nas jak najwięcej.

Kapitan Pindor nominował także znanych sportowców, m.in. Marcina Gortata, tyczkarkę Monikę Pyrek i Krzysztofa Hołowczyca. – Oni mają swoje wyzwania zawodowe, ale wierzę, że przyłączą się do akcji dla żołnierzy. Monika Pyrek jest jeszcze w Rio na igrzyskach olimpijskich, ale napisała, że na pewno nas wesprze – mówi Pindor.

Rękawice podniósł również mjr rez. Piotr Jaszczuk, szef Wydziału Marketingu w Wojskowym Instytucie Wydawniczym, nasz redakcyjny kolega i weteran. – Dwadzieścia dwie pompki nie wydają się dużym wyzwaniem, ale trzeba pamiętać, że nie chodzi tu o sportowe zmagania. Chcemy pokazać, że jesteśmy razem z weteranami, i zwrócić uwagę społeczeństwa na ich problem – mówi mjr rez. Jaszczuk. – Pierwszą serię już zrobiłem i nominowałem do włączenia się w akcję ppłk. Szczepana Głuszczaka, rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Janusza Szywałę ze Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa oraz Piotra Zarzyckiego, kolegę z „Polski Zbrojnej”.

Akcja „22 pushups for 22 KILL challenge” przypomina „Ice Bucket Challenge”. W ubiegłym roku użytkownicy mediów społecznościowych (m.in. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka) nagrywali krótkie filmy, na których oblewali się zimną wodą. Chcieli zwrócić w ten sposób uwagę na problemy osób cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne. Przy okazji zbierano również pieniądze, które miały pomóc chorym. Krytykowana przez wiele osób akcja okazała się wielkim sukcesem, udało się zebrać ponad milion dolarów. Pieniądze umożliwiły m.in. prowadzenie badań naukowcom z Uniwersytetu w Massachusetts i odkrycie genu odpowiedzialnego za chorobę. Dzięki temu będzie można m.in. postawić diagnozę na długo przed pojawieniem się objawów choroby.

EK, MKS

autor zdjęć: Daniela Bartkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Trzecia Setka Komandosa
Step ahead in a different world
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Herculesem dookoła świata
Kościuszko na czele insurekcji
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
US Army od kuchni
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Jastrzębie widzą w ciemności
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wizja marszałka prysła w Rydze
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
To był realny plan odbudowy Polski
General Anders Joins NATO
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Spędź sobotę w WAT
Rok intensywnych ćwiczeń
Trening na wieżowcu i nad wodą
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Panie bez taryfy ulgowej
75 lat od wielkiej ucieczki
Podwyżki dla pracowników wojska
Cel – bezpieczna Europa
Kampania wyborcza poza armią
NATO i kosowska łamigłówka
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Szef NATO w Warszawie
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Kraby na służbie w Sulechowie
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Podniebny trening transportowców
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Premier odwiedził GROM
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pogromcy czołgów poszukiwani
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Najważniejsze jest rażenie
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO