moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg Tygrysa po raz szósty

Aż 300 zawodników zmierzy się w tym roku w Biegu Tygrysa, najtrudniejszej imprezie biegowej w Polsce. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę na poligonie w Orzyszu. Najtwardsi zmierzą się w nowej kategorii – Sandokanie, który już został okrzyknięty polską wersją „marszu śmierci”, biegu organizowanego przez brytyjskich komandosów.

Szósta edycja Biegu Tygrysa, terenowego biegu z przeszkodami, rozpocznie się 20 sierpnia na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. Lista startowa uczestników została zamknięta w piątek 12 sierpnia. – Zainteresowanie imprezą z roku na rok rośnie. Teraz zarejestrowało się ponad 300 osób. Wśród nich cywile, reprezentujący społeczności biegowe i paramilitarne, ale też ponad 50 reprezentacji służb mundurowych – mówi Łukasz Grzella z Polskiego Systemu Walki Wręcz Haller, który jest współorganizatorem biegu.

Na starcie staną przedstawiciele Straży Granicznej, Służby Więziennej, Policji, Straży Pożarnej. Wojsko będą reprezentować żołnierze m.in.: 15 Brygady Zmechanizowanej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Do Orzysza przyjadą także biegacze z wojskowych uczelni: wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz warszawskich AON-u i WAT-u.

Bieg Tygrysa rozgrywany będzie w aż sześciu kategoriach. Poza konkurencjami znanymi z poprzednich edycji, takimi jak Duża i Mała Beczka, uczestnicy będą rywalizować także w Maratonie Tygrysa, Sandokanie i Saperze Tygrysim. Nowością będzie również konkurencja dla najmłodszych - Bieg Małego Tygrysiątka. Cztery nowe konkurencje, jak przyznają organizatorzy, to efekt oczekiwań uczestników poprzednich edycji. – Choć impreza jest bardzo popularna i bardzo dobrze oceniana, niektórzy chcieli jeszcze wyżej podnieść sobie poprzeczkę. Uwzględniliśmy więc niektóre sugestie i w tym roku rozszerzyliśmy formułę - podkreśla Łukasz Grzella.

Przedstawiciele PSWW Haller są na Mazurach od kilku dni. Razem z żołnierzami z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów oraz 15 Brygady Zmechanizowanej przygotowują trasę biegu. Organizatorzy nie zdradzają żadnych szczegółów dotyczących trasy czy rodzaju przeszkód, jakie będą czekać na zawodników. Zapewniają jednak, że nie będą one łatwe do pokonania.

Sandokan, czyli 65 kilometrów i 200 przeszkód

Najtrudniejszy będzie otwierający imprezę Sandokan. Na 65 kilometrach biegacze natkną się na aż 200 przeszkód. Zawodnicy wystartują o 2 w nocy, a na trasie spędzą 14 godzin. – To nasza autorska formuła biegu. Niektórzy już porównują go do „marszu śmierci”, organizowanego przez elitarną brytyjską jednostkę komandosów SAS – mówi Grzella. O wyjątkowości biegu świadczy nie tylko jego trudność – także to, że uczestnicy mają dostawać dodatkowe zadania psychofizyczne i taktyczne. Polecenia będą wydawać żołnierze znajdujący się w Honkerze z głośnikami (tzw. Honker Baryton). W tej kategorii pojawią się też tzw. demotywatorzy, utrudniający wykonanie zadań i ukończenie biegu.

Nieco łatwiejsza będzie drużynowa Duża Beczka. Tu zawodników czeka 30 kilometrowy bieg w dwuosobowych zespołach i pokonanie 100 przeszkód w maksymalnym czasie 6 godzin. Z kolei Maraton Tygrysa został zaplanowany jako konkurencja indywidualna. Ochotnicy będą musieli pokonać 45 km i 150 przeszkód w czasie nie dłuższym niż 8 godzin. – To nowa kategoria, będąca rozszerzoną formułą Dużej Beczki, która ma trasę krótszą o 15 kilometrów – tłumaczy Mateusz Kaim z Hallera.

W każdym z tych trzech biegów, poza specjalnie przygotowanymi torami, na uczestników czekają m.in.: potoki, kanały melioracyjne, pagórki czy przeszkody linowe. Muszą też wykonać zadania psychofizyczne, a także sprawdzające pamięć i umiejętność kreatywnego myślenia. A wszystko z obowiązkowym 10 kilogramowym obciążeniem. – Udział w którymkolwiek z naszych biegów wymaga doskonałej kondycji oraz umiejętności działania w warunkach dużego stresu i zmęczenia fizycznego i psychicznego. Bez odpowiedniego przygotowania nie ma nawet co startować – przyznaje Tomasz Formicki specjalista ds. komunikacji strategicznej z PSWW Haller.

Tygrysi Saper

Mniej wymagające będą pozostałe konkurencje. W tak zwanej Małej Beczce, biegu na dystansie 30 kilometrów, zawodnicy będą startować indywidualnie i bez obciążenia. – To jedyna konkurencja, w której nie ma sztucznych przeszkód. Zawodnicy mogą się jednak spodziewać, że będą musieli przejść przez rzekę czy pokonać inne, naturalne przeszkody znajdujące się na trasie – wyjaśnia Mateusz Kaim.

Na dwa kilometry pobiegną natomiast uczestnicy Sapera Tygrysiego. – To unikatowa konkurencja w segmencie biegów odbywających się w naszym kraju. Adresowana jest wyłącznie do saperów służb mundurowych – mówi Tomasz Formicki. Uczestnicy tej konkurencji, ubrani w stroje ochronne przeciwwybuchowe EOD, będą mieli zaledwie pół godziny na dotarcie do mety. – Pokonanie trasy i wszystkich przeszkód w specjalistycznym, ważącym blisko 50 kilogramów ubiorze nie należy do łatwych – przyznaje.

Organizatorzy przygotowali też konkurencję dla najmłodszych uczestników – Bieg Małego Tygrysiątka. Dla dzieci organizatorzy przewidzieli tor przeszkód na dystansie 300 metrów. – Staramy się coraz bardziej uatrakcyjniać imprezę. Rozpoczęliśmy właśnie współpracę z 6 Eskadrą Lotnictwa Taktycznego, zwaną „tygrysią”. Trzech pilotów F-16 pojawi się na biegu w charakterze gości honorowych. Z pewnością dodadzą skrzydeł naszym biegaczom – mówi Grzella.

Organizatorami Biegu Tygrysa w Orzyszu są m.in. Gmina Orzysz, Polski System Walki Wręcz Haller, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, 15 Mazurski Batalion Saperów, Żandarmeria Wojskowa, 24 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

Jednym z partnerów i patronów medialnych wydarzenia jest „Polska Zbrojna”.

Bieg Tygrysa to jeden z najtrudniejszych biegów terenowych w Polsce. Wzorowany jest na kilkudziesięciokilometrowych marszach, tzw. „beczkach” żołnierzy jednostki karnej w Orzyszu. Poborowi trafiali tu za wykroczenia, jak np. samodzielne opuszczenie jednostki lub spożywanie alkoholu w czasie służby. Potocznie zwani byli „harcerzami”, a po 40 dniach służby i zaliczeniu marszu zyskiwali miano „tygrysa”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Gorące obrady NATO w Londynie
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kontenery dla Wisły
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Volhynian Lion Hearts
Unwanted Treaty
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Dołącz do zawodowców
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Ostre strzelanie artylerzystów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Los Polski naszym losem
Leopardy na Podkarpaciu
Razem się szkolą, razem walczą
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Terytorialsi za oceanem
Kto zostawia ślady w sieci
Ludzie niebezpiecznej profesji
Klucz do dobrych relacji
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Wrocław czeka na Amerykanów
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szwedzki baypass przed „Orką”
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Trudna droga
Z archiwum „Szarego”
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Paczki dla kresowiaków
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Nowe laboratorium WAT
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowe maszyny w LAW
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO