moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg Tygrysa po raz szósty

Aż 300 zawodników zmierzy się w tym roku w Biegu Tygrysa, najtrudniejszej imprezie biegowej w Polsce. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę na poligonie w Orzyszu. Najtwardsi zmierzą się w nowej kategorii – Sandokanie, który już został okrzyknięty polską wersją „marszu śmierci”, biegu organizowanego przez brytyjskich komandosów.

Szósta edycja Biegu Tygrysa, terenowego biegu z przeszkodami, rozpocznie się 20 sierpnia na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. Lista startowa uczestników została zamknięta w piątek 12 sierpnia. – Zainteresowanie imprezą z roku na rok rośnie. Teraz zarejestrowało się ponad 300 osób. Wśród nich cywile, reprezentujący społeczności biegowe i paramilitarne, ale też ponad 50 reprezentacji służb mundurowych – mówi Łukasz Grzella z Polskiego Systemu Walki Wręcz Haller, który jest współorganizatorem biegu.

Na starcie staną przedstawiciele Straży Granicznej, Służby Więziennej, Policji, Straży Pożarnej. Wojsko będą reprezentować żołnierze m.in.: 15 Brygady Zmechanizowanej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Do Orzysza przyjadą także biegacze z wojskowych uczelni: wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz warszawskich AON-u i WAT-u.

REKLAMA

Bieg Tygrysa rozgrywany będzie w aż sześciu kategoriach. Poza konkurencjami znanymi z poprzednich edycji, takimi jak Duża i Mała Beczka, uczestnicy będą rywalizować także w Maratonie Tygrysa, Sandokanie i Saperze Tygrysim. Nowością będzie również konkurencja dla najmłodszych - Bieg Małego Tygrysiątka. Cztery nowe konkurencje, jak przyznają organizatorzy, to efekt oczekiwań uczestników poprzednich edycji. – Choć impreza jest bardzo popularna i bardzo dobrze oceniana, niektórzy chcieli jeszcze wyżej podnieść sobie poprzeczkę. Uwzględniliśmy więc niektóre sugestie i w tym roku rozszerzyliśmy formułę - podkreśla Łukasz Grzella.

Przedstawiciele PSWW Haller są na Mazurach od kilku dni. Razem z żołnierzami z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów oraz 15 Brygady Zmechanizowanej przygotowują trasę biegu. Organizatorzy nie zdradzają żadnych szczegółów dotyczących trasy czy rodzaju przeszkód, jakie będą czekać na zawodników. Zapewniają jednak, że nie będą one łatwe do pokonania.

Sandokan, czyli 65 kilometrów i 200 przeszkód

Najtrudniejszy będzie otwierający imprezę Sandokan. Na 65 kilometrach biegacze natkną się na aż 200 przeszkód. Zawodnicy wystartują o 2 w nocy, a na trasie spędzą 14 godzin. – To nasza autorska formuła biegu. Niektórzy już porównują go do „marszu śmierci”, organizowanego przez elitarną brytyjską jednostkę komandosów SAS – mówi Grzella. O wyjątkowości biegu świadczy nie tylko jego trudność – także to, że uczestnicy mają dostawać dodatkowe zadania psychofizyczne i taktyczne. Polecenia będą wydawać żołnierze znajdujący się w Honkerze z głośnikami (tzw. Honker Baryton). W tej kategorii pojawią się też tzw. demotywatorzy, utrudniający wykonanie zadań i ukończenie biegu.

Nieco łatwiejsza będzie drużynowa Duża Beczka. Tu zawodników czeka 30 kilometrowy bieg w dwuosobowych zespołach i pokonanie 100 przeszkód w maksymalnym czasie 6 godzin. Z kolei Maraton Tygrysa został zaplanowany jako konkurencja indywidualna. Ochotnicy będą musieli pokonać 45 km i 150 przeszkód w czasie nie dłuższym niż 8 godzin. – To nowa kategoria, będąca rozszerzoną formułą Dużej Beczki, która ma trasę krótszą o 15 kilometrów – tłumaczy Mateusz Kaim z Hallera.

W każdym z tych trzech biegów, poza specjalnie przygotowanymi torami, na uczestników czekają m.in.: potoki, kanały melioracyjne, pagórki czy przeszkody linowe. Muszą też wykonać zadania psychofizyczne, a także sprawdzające pamięć i umiejętność kreatywnego myślenia. A wszystko z obowiązkowym 10 kilogramowym obciążeniem. – Udział w którymkolwiek z naszych biegów wymaga doskonałej kondycji oraz umiejętności działania w warunkach dużego stresu i zmęczenia fizycznego i psychicznego. Bez odpowiedniego przygotowania nie ma nawet co startować – przyznaje Tomasz Formicki specjalista ds. komunikacji strategicznej z PSWW Haller.

Tygrysi Saper

Mniej wymagające będą pozostałe konkurencje. W tak zwanej Małej Beczce, biegu na dystansie 30 kilometrów, zawodnicy będą startować indywidualnie i bez obciążenia. – To jedyna konkurencja, w której nie ma sztucznych przeszkód. Zawodnicy mogą się jednak spodziewać, że będą musieli przejść przez rzekę czy pokonać inne, naturalne przeszkody znajdujące się na trasie – wyjaśnia Mateusz Kaim.

Na dwa kilometry pobiegną natomiast uczestnicy Sapera Tygrysiego. – To unikatowa konkurencja w segmencie biegów odbywających się w naszym kraju. Adresowana jest wyłącznie do saperów służb mundurowych – mówi Tomasz Formicki. Uczestnicy tej konkurencji, ubrani w stroje ochronne przeciwwybuchowe EOD, będą mieli zaledwie pół godziny na dotarcie do mety. – Pokonanie trasy i wszystkich przeszkód w specjalistycznym, ważącym blisko 50 kilogramów ubiorze nie należy do łatwych – przyznaje.

Organizatorzy przygotowali też konkurencję dla najmłodszych uczestników – Bieg Małego Tygrysiątka. Dla dzieci organizatorzy przewidzieli tor przeszkód na dystansie 300 metrów. – Staramy się coraz bardziej uatrakcyjniać imprezę. Rozpoczęliśmy właśnie współpracę z 6 Eskadrą Lotnictwa Taktycznego, zwaną „tygrysią”. Trzech pilotów F-16 pojawi się na biegu w charakterze gości honorowych. Z pewnością dodadzą skrzydeł naszym biegaczom – mówi Grzella.

Organizatorami Biegu Tygrysa w Orzyszu są m.in. Gmina Orzysz, Polski System Walki Wręcz Haller, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, 15 Mazurski Batalion Saperów, Żandarmeria Wojskowa, 24 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

Jednym z partnerów i patronów medialnych wydarzenia jest „Polska Zbrojna”.

Bieg Tygrysa to jeden z najtrudniejszych biegów terenowych w Polsce. Wzorowany jest na kilkudziesięciokilometrowych marszach, tzw. „beczkach” żołnierzy jednostki karnej w Orzyszu. Poborowi trafiali tu za wykroczenia, jak np. samodzielne opuszczenie jednostki lub spożywanie alkoholu w czasie służby. Potocznie zwani byli „harcerzami”, a po 40 dniach służby i zaliczeniu marszu zyskiwali miano „tygrysa”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Biblią w bolszewików
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Online z mistrzami sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Super Warrior w GROM-ie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Szarża „Hallerczyka”
Trwała odporność terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Dla odważnych i walecznych
Więcej celowników z PCO dla wojska
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Sprawdzony sojusznik
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Świętuj z żołnierzami
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie znów w Drawsku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Polskie porty bardziej otwarte
Strzelnice dla terytorialsów
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 kończą misję w Estonii
Kierunek: misja
Na misjach święta inne niż zwykle
Bon turystyczny także w wojsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO