moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia na dużym ekranie

Widzowie Zamojskiego Festiwalu Filmowego spędzili trzy dni na „Spotkaniach z historią”. Organizatorzy przygotowali 12 filmów dokumentalnych, odbyły się projekcje plenerowe, koncert i recital piosenki rosyjskiej. Główną nagrodę w konkursie zdobyło „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Film przedstawia historię żydowskiego chłopca ocalałego z II wojny światowej.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” odbył się po raz czwarty. Organizatorem imprezy jest TVP Historia i Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Najważniejszą częścią imprezy był konkurs filmów dokumentalnych i reportażu. Zwycięzcę nagrodzono statuetką „Perła Renesansu”. – Festiwal filmowy w Zamościu jest jeszcze młodą imprezą, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów. W tym roku w festiwalu i imprezach towarzyszących wzięło udział ponad siedem tysięcy osób – mówi Małgorzata Stępniewska z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.

Pokazy otworzyła „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego, a gościem specjalnym był autor muzyki do filmu – Michał Lorenc. Artysta, który skomponował ścieżkę muzyczną do 175 filmów, seriali i spektakli teatralnych, otrzymał za zasługi dla polskiej kinematografii historycznej statuetkę „Zamość Perła Renesansu”.

REKLAMA

M. Lorenc odbiera Grand Prix.

Podczas trzydniowego festiwalu widzowie obejrzeli 12 konkursowych filmów dokumentalnych. Większość z nich przedstawiała wydarzenia z najnowszej historii XX wieku. – Po raz pierwszy na festiwalu widzowie mogli po projekcji porozmawiać z twórcami dokumentów – mówi Małgorzata Stępniewska. – Pytania dotyczyły głównie kulisów powstawania produkcji, a także nowych form filmów dokumentalnych i zasad korzystania z rekonstrukcji historycznej – dodaje.

Można było obejrzeć m.in. dokument Rafała Mierzejewskiego „Cztery życia Lidii Lwow”, opowiadający historię ostatniej towarzyszki życia płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Urodzona w 1920 roku Lidia Lwow-Eberle (pseudonim „Lala”) była sanitariuszką Armii Krajowej, angażowała się w działania konspiracyjne w latach 1944-48, a później przez niemal dziesięć lat była więźniem politycznym.

„Tacy jak my” to dzieło Piotra Mularuka i Marii Siniarskiej pokazujące, w jaki sposób powstanie warszawskie wpłynęło na współczesnych mieszkańców stolicy i artystów. Największe emocje wzbudził jednak film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Obraz opowiada historię żydowskiego chłopca Henryka Schönkera, syna ostatniego przywódcy Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu. Reżyser przedstawił w dokumencie nieznane dotąd fakty dotyczące Biura Emigracji Żydów do Palestyny, które powstało w Oświęcimiu zanim utworzono obóz koncentracyjny w Auschwitz. Film był wielokrotnie nagradzany, a w ubiegłym roku został zgłoszony jako polsko-niemieckim kandydat do Oskara w kategorii dokument. – To bardzo przejmujący i poruszający obraz. Zdecydowanie wyróżniał się na tle pozostałych prac konkursowych. Co ciekawe, dokument został wykonany innowacyjną metodą tak zwanego archicollage’u – mówi Małgorzata Stępniewska.

Film „Dotknięcie Anioła” otrzymał główną nagrodę festiwalu „Perłę Renesansu” oraz nagrodę publiczności. Pierwsze wyróżnienie jury przyznało autorom filmu „Czas leśnych kurierów” w reżyserii Bogdana Miszczaka. Opowiada o beskidzkich kurierach, którzy narażając swoje życie, przekradali się przez polsko-węgierską granicę, przenosili meldunki, różnego rodzaju dokumenty i broń. Drugie wyróżnienie otrzymał dokument „Cztery życia Lidii Lwow”. Natomiast nagrodę specjalną Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” przyznało filmowi „Tacy jak my”.

Obok filmów dokumentalnych organizatorzy przygotowali także dodatkowy program. Goście festiwalu mogli na Rynku Wielkim w Zamościu obejrzeć kultowe już filmy m.in. „Zjawa” i „Most Szpiegów”, wysłuchać recitalu aktora Lecha Dyblika „Towarzysze, czas wstawać!”, spędzić wieczór z piosenką historyczną i filmową lub pójść na koncert Ani Dąbrowskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”

dodaj komentarz

komentarze


Super Warrior w GROM-ie
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Szarża „Hallerczyka”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie znów w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Dla odważnych i walecznych
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Tak się zostaje prymusem
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Online z mistrzami sportu
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Biblią w bolszewików
Ukraiński kurs na Zachód
Chemicy do zadań specjalnych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kierunek: misja
Sprawdzony sojusznik
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Świętuj z żołnierzami
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Bon turystyczny także w wojsku
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Trwała odporność terytorialsów
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO