moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia na dużym ekranie

Widzowie Zamojskiego Festiwalu Filmowego spędzili trzy dni na „Spotkaniach z historią”. Organizatorzy przygotowali 12 filmów dokumentalnych, odbyły się projekcje plenerowe, koncert i recital piosenki rosyjskiej. Główną nagrodę w konkursie zdobyło „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Film przedstawia historię żydowskiego chłopca ocalałego z II wojny światowej.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” odbył się po raz czwarty. Organizatorem imprezy jest TVP Historia i Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Najważniejszą częścią imprezy był konkurs filmów dokumentalnych i reportażu. Zwycięzcę nagrodzono statuetką „Perła Renesansu”. – Festiwal filmowy w Zamościu jest jeszcze młodą imprezą, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów. W tym roku w festiwalu i imprezach towarzyszących wzięło udział ponad siedem tysięcy osób – mówi Małgorzata Stępniewska z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.

Pokazy otworzyła „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego, a gościem specjalnym był autor muzyki do filmu – Michał Lorenc. Artysta, który skomponował ścieżkę muzyczną do 175 filmów, seriali i spektakli teatralnych, otrzymał za zasługi dla polskiej kinematografii historycznej statuetkę „Zamość Perła Renesansu”.

M. Lorenc odbiera Grand Prix.

Podczas trzydniowego festiwalu widzowie obejrzeli 12 konkursowych filmów dokumentalnych. Większość z nich przedstawiała wydarzenia z najnowszej historii XX wieku. – Po raz pierwszy na festiwalu widzowie mogli po projekcji porozmawiać z twórcami dokumentów – mówi Małgorzata Stępniewska. – Pytania dotyczyły głównie kulisów powstawania produkcji, a także nowych form filmów dokumentalnych i zasad korzystania z rekonstrukcji historycznej – dodaje.

Można było obejrzeć m.in. dokument Rafała Mierzejewskiego „Cztery życia Lidii Lwow”, opowiadający historię ostatniej towarzyszki życia płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Urodzona w 1920 roku Lidia Lwow-Eberle (pseudonim „Lala”) była sanitariuszką Armii Krajowej, angażowała się w działania konspiracyjne w latach 1944-48, a później przez niemal dziesięć lat była więźniem politycznym.

„Tacy jak my” to dzieło Piotra Mularuka i Marii Siniarskiej pokazujące, w jaki sposób powstanie warszawskie wpłynęło na współczesnych mieszkańców stolicy i artystów. Największe emocje wzbudził jednak film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Obraz opowiada historię żydowskiego chłopca Henryka Schönkera, syna ostatniego przywódcy Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu. Reżyser przedstawił w dokumencie nieznane dotąd fakty dotyczące Biura Emigracji Żydów do Palestyny, które powstało w Oświęcimiu zanim utworzono obóz koncentracyjny w Auschwitz. Film był wielokrotnie nagradzany, a w ubiegłym roku został zgłoszony jako polsko-niemieckim kandydat do Oskara w kategorii dokument. – To bardzo przejmujący i poruszający obraz. Zdecydowanie wyróżniał się na tle pozostałych prac konkursowych. Co ciekawe, dokument został wykonany innowacyjną metodą tak zwanego archicollage’u – mówi Małgorzata Stępniewska.

Film „Dotknięcie Anioła” otrzymał główną nagrodę festiwalu „Perłę Renesansu” oraz nagrodę publiczności. Pierwsze wyróżnienie jury przyznało autorom filmu „Czas leśnych kurierów” w reżyserii Bogdana Miszczaka. Opowiada o beskidzkich kurierach, którzy narażając swoje życie, przekradali się przez polsko-węgierską granicę, przenosili meldunki, różnego rodzaju dokumenty i broń. Drugie wyróżnienie otrzymał dokument „Cztery życia Lidii Lwow”. Natomiast nagrodę specjalną Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” przyznało filmowi „Tacy jak my”.

Obok filmów dokumentalnych organizatorzy przygotowali także dodatkowy program. Goście festiwalu mogli na Rynku Wielkim w Zamościu obejrzeć kultowe już filmy m.in. „Zjawa” i „Most Szpiegów”, wysłuchać recitalu aktora Lecha Dyblika „Towarzysze, czas wstawać!”, spędzić wieczór z piosenką historyczną i filmową lub pójść na koncert Ani Dąbrowskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy na Podkarpaciu
 
Gorące obrady NATO w Londynie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Unwanted Treaty
Szwedzki baypass przed „Orką”
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Dołącz do zawodowców
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Obrona bez polityki
Nowe laboratorium WAT
Volhynian Lion Hearts
Kto zostawia ślady w sieci
Ludzie niebezpiecznej profesji
T-72 strzelają na poligonie
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Klasy wojskowe po nowemu
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Klucz do dobrych relacji
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Z archiwum „Szarego”
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Trudna droga
Ostre strzelanie artylerzystów
Nowe maszyny w LAW
Wrocław czeka na Amerykanów
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Kontenery dla Wisły
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Razem się szkolą, razem walczą
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO