moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ilu żołnierzy odeszło z armii

Od stycznia do czerwca z wojska odeszło 3,5 tysiąca żołnierzy zawodowych, w tym 1,6 tys. szeregowych. Choć to więcej niż w ostatnich latach, MON podkreśla, że zakładało takie zmiany, a część z nich wynika z wygaśnięcia kontraktów. – Odejścia stanowią 97% zakładanej liczby zwolnień w tym półroczu – zapewnia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. Do służby są powoływani nowi żołnierze.

W pierwszej połowie roku z zawodowej służby wojskowej odeszło 3546 żołnierzy zawodowych. Najwięcej, bo aż 1460 to szeregowi. Z armią rozstało się też 1219 podoficerów oraz 861 oficerów. To więcej niż w analogicznym okresie w dwóch ostatnich latach. W 2015 roku odeszło 2723 żołnierzy zawodowych, a rok wcześniej – 2259.

MON zapewnia jednak, że sytuacja kadrowa jest pod kontrolą. – Liczbę zwolnień z zawodowej służby wojskowej na ten rok prognozowaliśmy na poziomie 5500 żołnierzy. Dotychczasowe odejścia nie odbiegają od przyjętych założeń, stanowią bowiem 97% liczby zwolnień zakładanych na pierwsze półrocze – mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy resortu obrony narodowej.

Dlaczego żołnierze rezygnują

Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że zdecydowana większość, bo 72% odejść z armii to indywidualne decyzje żołnierzy. – Zgodnie z ustawą pragmatyczną każdy wojskowy w dowolnym momencie służby ma prawo złożyć wniosek o wypowiedzenie stosunku służbowego i nie musi w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji. Ustawowy okres wypowiedzenia wynosi sześć miesięcy – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. MON nie zna przyczyn takich rezygnacji.

Część tegorocznych zwolnień spowodowana jest także wygaśnięciem kontraktu lub osiągnięciem przez żołnierzy wieku emerytalnego (60 lat). Wygaśnięcie kontraktu dotyczy aż 18% odchodzących, głównie szeregowych zawodowych. – W naszej Brygadzie z tego powodu z wojska odeszło 147 szeregowych. Ale 103 nowych powołaliśmy już w nasze szeregi. Cały czas prowadzimy kwalifikacje na wolne stanowiska – podkreśla kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

Liczba odejść w przypadku najmłodszego korpusu byłaby jeszcze większa, gdyby nie wprowadzona w marcu nowelizacja ustawy pragmatycznej. Zlikwidowała ona limit 12 lat służby kontraktowej. Dzięki zmianie 161 żołnierzy z 12-letnim i dłuższym stażem wciąż może służyć (w wojsku jest 39 800 szeregowych).

Nowi w szeregach

MON podkreśla, że jednocześnie szeregi armii wciąż zasilają kolejni ochotnicy. W pierwszej połowie roku do służby zawodowej powołano 3380 żołnierzy, w tym 32 oficerów, 858 podoficerów i 2490 szeregowych zawodowych. – W drugiej połowie powołań będzie jeszcze więcej, zwłaszcza wśród żołnierzy rezerwy. Służbę rozpocznie także około 720 oficerów, absolwentów uczelni wojskowych – dodaje Bartłomiej Misiewicz.

Odchodzący żołnierze dostają z armii m.in. roczne wynagrodzenie oraz odprawę mieszkaniową i ekwiwalent za urlop. MON zapewnia, że plany finansowe resortu uwzględniają kadrową rotację i w budżecie na 2016 rok wystarczy pieniędzy na wypłaty należności związanych ze zwolnieniami.

Jak dotąd najwięcej żołnierzy odeszło z wojska w 2011 roku. Armię opuściło wówczas aż 7380 wojskowych, 6 tys. złożyło rezygnację z własnej inicjatywy. Wśród nich najwięcej, bo 3608 osób, z korpusu podoficerskiego. Odeszło także ponad 2 tys. szeregowych. Niemal połowa zrobiła to z własnej inicjatywy. Spośród oficerów odeszło wówczas 1396 osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~adam
1469088660
Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników bo jest duża pomyłka w artykule ponieważ st.szer nie dostaje rocznego wynagrodzenia oraz odprawy mieszkaniowej a o pieniądzach za urlop może tylko pomyśleć bo szybciej to go wyślą na zaległy urlop niż by mieli mu wypłacić.
F7-DE-A8-FC

Modernizacja floty powietrznej
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Wywiad AK w służbie aliantów
Targi Air Fair 2019
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Medale dla uczestników walk w Karbali
Nowy batalion podhalańczyków
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Modernizacja bombowców
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Zmiana warty na Mazurach
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
F-16 wracają do Polski
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Wiosenna burza z polskim udziałem
Być krok przed Bielikiem
I poszli! Jak zawsze się bić!
„Baltic Protector”
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Jelcze dla Wisły
Jihadist Mill
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kierunek: Afganistan
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Tu się zadań nie wybiera
Region Without a Key
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Ich zadanie – zdobyć informację
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Szef NATO w Warszawie
Uchylone wrota piekieł
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Kampania wyborcza poza armią
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Fabryka dżihadystów
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Zmiany w przepisach mundurowych
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO