moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje wyjątkowy film o weteranie

Film dokumentalny „Droga Weterana – Pokonać Hańczę” opowie historię mł. chor. Sebastiana Marczewskiego, weterana rannego w Afganistanie, który 23-24.07.2016 spróbuje pokonać rekord świata i jako pierwszy przepłynąć jezioro Hańcza wzdłuż, po jego dnie. Producentem filmu jest Fundacja Invictus Veteranus, której celem jest poprawa wizerunku weteranów z misji poza granicami kraju. Niestety do ukończenia filmu brakuje 20 tys. zł., które Fundacja chce zebrać poprzez zbiórkę na portalu polakpotrafi.pl.


– Pragniemy, aby ten film był początkiem zmiany postrzegania weteranów z misji poza granicami kraju. Dzisiaj nie są oni darzeni takim szacunkiem, na jaki zasługują – tak o produkcji opowiada Rafał Makolądra, reżyser tego dokumentu. – Chcemy, aby polskie społeczeństwo traktowało ich tak samo, jak Amerykanie traktują swoich żołnierzy powracających z wojen w Afganistanie czy Iraku – dodaje.

W dokumencie przedstawiony zostanie czas przygotowań, wsparcie bliskich, siła i determinacja bohatera oraz dzień próby pobicia rekordu. Nakręcona zostanie również scena fabularna ukazująca patrol, podczas którego mł. chor. Sebastian Marczewski został ranny.

Producentem dokumentu jest Fundacja Invictus Veteranus, która chciałaby, aby film dotarł do jak największej liczby odbiorców. W tym celu za darmo udostępni dokument wybranej ogólnopolskiej telewizji. Planowane jest również dołączenie płyty DVD do jednej z ogólnopolskich gazet, darmowe pokazy dla szkół oraz udostępnienie filmu na wojskowych portalach informacyjnych. Uroczysta premiera ma się odbyć w listopadzie 2016 r. w Warszawie.Jednak te ambitne plany mogą się nigdy nie ziścić, ponieważ zagrożone jest finansowanie produkcji. Do ukończenia filmu brakuje 20 tys. zł. W celu zebrania potrzebnej kwoty, Fundacja rozpoczęła zbiórkę na portalu polakpotrafi.pl. Za wsparcie przewidziane są unikatowe nagrody, m.in.: bilety na premierę, koszulki, plakaty czy płyty DVD z wersją reżyserską dokumentu. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wynajęciem sprzętu, transportem, zakwaterowaniem, efektami specjalnymi, czy zatrudnieniem dodatkowych operatorów.

Projekt można wspomóc na portalu PolakPotrafi.pl
Więcej na temat filmu na facebookowym profilu.

Portal polska-zbrojna.pl oraz miesięcznik „Polska Zbrojna” są patronami medialnymi filmu „Droga weterana – pokonać Hańczę”.

Kilka słów o bohaterze filmu

Sebastian Marczewski ma status weterana – poszkodowanego i każdy dzień zaczyna od zażywania leków przeciwbólowych. Został ranny w Afganistanie, gdzie wskutek eksplozji miny podłożonej przez talibów doznał złamania kręgosłupa. Cudem uszkodzeniu nie uległ rdzeń. Mimo przeciwności losu, żołnierz do końca zmiany pozostał w Afganistanie.Pasją Sebastiana jest nurkowanie głębinowe. W lipcu 2016 r. zamierza pobić rekord i jako pierwszy człowiek na świecie przepłynąć jezioro Hańcza wzdłuż, przy jego dnie. W trakcie nurkowania pokona dystans prawie pięciu kilometrów na głębokości około stu metrów oraz spędzi kilkanaście godzin pod wodą. Próba pobicia rekordu wymaga wysokich umiejętności i niesie za sobą nadzwyczajne ryzyko dla życia i zdrowia. Sebastiana wspierać będzie specjalistyczny sprzęt oraz sztab ludzi liczący ponad piętnaście osób.

red. PZ

autor zdjęć: arch. Fundacja Invictus Veteranus

dodaj komentarz

komentarze


Amerykańska przyszłość WZL
 
A Wave of Alliances
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Irańskie szachy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przez krew zdobyty Śląsk
High Confidence Operations
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojna wywiadów
Rozdarty subkontynent
Wozy amunicyjne do Raków
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zielonka dla Patriotów
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Najpierw „Sonda”, później promocja
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Jedna misja, jeden zespół
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Piknik ze smakiem
Desant z transportowca-giganta
Sprawdzają Brutusa
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rivalry on Closed Sea
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Czarny odchodzi do cywila
Warszawa walczy, wracamy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Śląskie obchody wojskowego święta
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kolejne NUR-y do modernizacji
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Spełniliśmy swój obowiązek
Cienka niebieska linia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO